Kolik stojí svatba aneb polovina Čechů na ní nešetří

24.04.2013 | , Finance.cz
BYDLENÍ


V partnerském životě představuje svatba významný milník. Pro většinu Čechů ale svatba není pouze formální záležitostí, nýbrž představuje významný finanční výdaj.

Před svatbou měj oči otevřené, po svatbě je napůl přivři.  (Benjamin Franklin)

Z online panelu Ery také vyplynulo, že pro pětinu žen jsou právě svatební výdaje důvodem, proč ještě s uzavřením sňatku otálí - pro muže je to spíš obava ze závazku. Naopak polovina již rozhodnutých snoubenců přiznává, že se během příprav nehodlá finančně omezovat. Tento díl seriálu Ze života peněz je věnován hlavně těm párům, které v blízké budoucnosti plánují svůj vztah oficiálně stvrdit a nechtějí své úspory úplně vyčerpat.  

Svatební přípravy

Svatba pro většinu z nás znamená společenskou událost, kterou sdílíme s lidmi patřícími do našeho života. A volba, zda obřad bude velkolepý nebo naopak skromný, je na domluvě partnerů. „Většina Čechů (79 %) považuje svatbu za jeden z nejdůležitějších dnů v životě a polovina se dokonce domnívá, že by se na ní nemělo šetřit,“ komentuje výsledky průzkumu výkonný manažer Ery a Poštovní spořitelny Libor Svoboda a dodává: „Svatební přípravy jsou spíše doménou žen. V plánech na svatbu se přitom shoduje zhruba polovina partnerů, nebo častěji muži ustupují přáním partnerky.“ Nesmíte však zapomínat, že ani velkolepá svatba není zárukou spokojeného manželství. Měli byste si rozumět také v jedné z nejdůležitějších oblastí rodinného života – vedení společných rodinných financí - a to hned od začátku.  

Rada navíc: Během svatebních příprav si všímejte především toho, jak jste schopni se domluvit, zda se s protějškem dokážete poslouchat a brát vzájemně ohledy na svá přání. Zajímavým testem trpělivosti může být už jen samotná žádost o uzavření manželství na místně příslušném matričním úřadu.

Financování svatby

Jakmile se shodnete na vstupu do stavu manželského, je důležité si předem ujasnit základní body týkající se svatebního ceremoniálu. Náklady na svatbu totiž představují nemalé částky, které se průměrně pohybují v řádech desetitisíců (cca 50 tisíc korun). První, na čem by se měli partneři dohodnout, je velikost svatby, místo jejího konání a v neposlední řadě také rozdělení finančních nákladů. „Tři čtvrtiny Čechů si proto před svatbou domluví na maximální částce, kterou jsou ochotni do svatby investovat. Při zpětném pohledu se ukazuje, že tento limit nepřekročí jen necelá polovina novomanželů. Náklady na svatbu jsou ale jen zřídka důvodem pro shánění půjčky,“ říká Libor Svoboda a doplňuje: „Důvodem může být i to, že jen 30% novomanželů si celé  svatební veselí platí sami. Často totiž přispívají rodiče obou partnerů. Celý svatební den zaplatí 22% rodičů“. Zhruba třetina novomanželů využívá na pokrytí nákladů svatební dary. Lidé při plánování svatby nejčastěji považují za nejdražší položku hostinu. Ženatí a vdané už ale vědí, že ani snubní prsteny a šaty nevyjdou zrovna lacino. Proto je mezi ideálními svatebními dary na prvním místě právě libovolná finanční suma v  obálce.

Rada navíc: Při plánování svatby myslete na to, že objednáte-li ve snaze ušetřit, vždy zkontrolujte kvalitu zboží či služeb. Vybírejte proto s rozvahou a pečlivě. Nejlevnější nutně neznamená nejlepší.

Předmanželská smlouva

Svatbou začne vznikat takzvané společné jmění manželů, tedy specifická forma spoluvlastnictví. V dnešní době je ale stále častější, že snoubenci podepíší ještě před obřadem u notáře předmanželskou smlouvu, ve které může být společné jmění omezeno či naopak rozšířeno. Uvažovat by o ní měli především podnikatelé a páry s výrazně odlišnými příjmy. Díky smlouvě se na ně například nebudou při rozvodu či úmrtí partnera vztahovat jeho závazky. „Postoj obou pohlaví k předmanželské smlouvě je zhruba stejný – lehce nadpoloviční většina je PRO podpis smlouvy. Spíše o ní uvažují ženy, nicméně většina z nich by ji neměla odvahu partnerovi navrhnout,“ doplňuje Libor Svoboda.

Rada navíc: Za uzavření předmanželské smlouvy u notáře zaplatíte odměnu v řádu několika tisíců. I když se to může zdát na první pohled jako vysoká částka, při srovnání s náklady na rozvod se jedná o zanedbatelný poplatek.

Svatební agentury

Stejně jako financování, také samotnou organizaci svatby a vše, co s ní souvisí, je důležité rozložit na více lidí. Zejména, pokud se termín obřadu rychle blíží. Seznam náležitostí je dlouhý: obřad, prstýnky, oznámení a pozvánky, hostina, oblečení pro ženicha a nevěstu, oblečení pro družbu, kytice pro nevěstu, auto pro nevěstu, zajištění rozvozu hostů případně jejich ubytování, kadeřnice a kosmetička, fotograf. A to jsou jen absolutní nezbytnosti! Snaha ušetřit čas, starosti a také finance vede stále větší množství budoucích manželů k oslovení svatebních agentur. „Lidé však mají stále předsudky, že svatby s agenturou vyjdou dráž, než když si svatební den zorganizují sami. Proto s pomocí svatebního studia vůbec nepočítá zhruba třetina oslovených. Více než polovina žen si pak plánuje půjčit pouze šaty nebo dekoraci,“ vysvětluje přístup Čechů Libor Svoboda. Obavy z přemrštěných cen však nejsou na místě. Pracovníci ve svatebních agenturách mají přehled o tom, kde poptávané služby dostanou za nejlepší cenu, a ohlídají přípravu celého obřadu. Díky tomu pár ušetří jak nervy a čas, tak peníze.

Rada navíc: Svatební agenturu si můžete například vybrat na každoročních svatebních veletrzích - pozor, pořádají se hned na začátku roku - nebo jednoduše na internetu.

Vysněná svatba a líbánky

„České páry si jak v realitě, tak v ideálech představují nejčastěji menší svatbu s několika desítkami hostů a živou kapelou. Obřad by si většina přála v České republice – ideálně na zámku. Zde by si rádo řeklo své „ANO“ 28 % žen a 15% mužů. Pro líbánky je pak nejčastější volbou cesta do zámoří,“ komentuje Libor Svoboda.  Jako nejzaslíbenější místo pro první společnou dovolenou se ukazují Maledivy, kam by se chtělo podívat 12 % novomanželů. Dále následují Paříž, Havaj a Karibik. Hlavní je, aby vybraná destinace byla v teple a u moře.
 
Rada navíc: Cestovní kanceláře nabízejí spojení svatebního obřadu a líbánek. Pokud tedy chcete svůj rozhodující životní okamžik prožít přímo v exotickém prostředí, nemusíte se finančně zatěžovat nejprve svatbou a pak dovolenou.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ