3 otázky, které byste si měli položit před sjednáním cestovního pojištění

06.09.2013 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Vyřaďte Murphyho zákony ze hry, věnujte před odjezdem na dovolenou zvýšenou pozornost cestovnímu pojištění. Již za pár desítek korun denně díky němu můžete získat ochranu před neočekávanými výdaji, coby následek úrazu, infekčního onemocnění, bolesti zubů apod. Cestovní pojištění je jednou z věcí, na které se vyplatí nešetřit. Úspora několika desítek korun vás totiž ve finále může vyjít pořádně draho, až na několik set tisíc korun.

Jedním z pocitů, které by nechtěl zažít snad nikdo z nás je ten, kdy ležíme v sádrovém krunýři v pokoji nemocnice na druhém konci světa a doma se nám hromadí faktury za výjezd záchranářů, dopravu do nemocnice a lékařskou péči a to i přesto, že jsme si před odjezdem na dovolenou sjednali „výhodné“ cestovní pojištění.

Více v článku 3 otázky, které byste si měli položit před sjednáním cestovního pojištění na prodej.finance.cz.

I dovolenou můžete reklamovat
Jak se chránit na cestě do zahraničí
Sedm tipů pro platbu kartou v zahraničí
Pojištění nebo loterie?
Autem do zahraničí: na co si dát pozor?

2. Jak komplikovaný může být transport zpět do vlasti?

Pokud již dojde na nejhorší a vy budete muset být transportování do nemocnice v České republice (např. i z finančních důvodů, protože každý den v nemocnici v zahraničí vás vyjde mnohem dráž, než pobyt v nemocnici v České republice), počítejte s tím, že váš převoz nebude vůbec levnou záležitostí. V případě vzdálenějších destinací jako je např. Afrika, Asie či Jižní Amerika se může jednat až o statisíce korun. Naopak převoz z Nízkých Tater, Polska či od Balatonu vyjde opět výrazně levněji (řádově desetitisíce korun).

3. Co všechno budu na dovolené dělat a na jaká rizika se tedy mám pojistit?

Pokud si jedete na dovolenou odpočinout a neplánujete tak nic „dobrodružnějšího“, než přesun z hotelového pokoje na pláž, je riziko nějakého vážnějšího úrazu velmi nízké. Stejně tak jsou relativně nízké i náklady na váš přesun k lékaři, nebo naopak přesun lékaře k vám. Patříte-li však mezi milovníky adrenalinu a chystáte se slézat vrcholky hor v Alpách, Pyrenejích či Himalájích, pak vězte, že váš přesun z odlehlé náhorní plošiny helikoptérou zpět do údolí vyjde na řádově stovky tisíc korun. Například v Tyrolsku Vám může být jen za vzlet helikoptéry naúčtována částka až 15 000 EUR, tj. cca 390 000 Kč.

TIP: Sjednejte si cestovní pojištění on-line!

Pozor na výluky!

Cestovní pojištění je jednou z věcí, na které se vyplatí nešetřit. Dvěma hlavními faktory ovlivňujícími cenu cestovního pojištění jsou pojistné částky a hlavně také výluky, tzn. výčet situací, ve kterých pojišťovna nevyplatí pojistné plnění. Jednotlivé výluky najdete v pojistných podmínkách dané pojišťovny, dokumentu, kterému byste měli před uzavřením cestovního pojištění věnovat zvýšenou pozornost, do některých z výjimek plnění se totiž můžete dostat snadněji, než byste si mysleli. Například výluka z plnění po překročení určité nadmořské výšky, která je nejčastěji stanovena na 2 000 metrů nad mořem (nad tuto úroveň již pojišťovna nemusí v případě pojistné události vyplácet pojistné plnění), tu na svých zimních dovolených může překročit celá řada lyžařů.

Kromě samotného studia pojistných podmínek rovněž nic nezkazíte telefonáty na zákaznické linky jednotlivých pojišťoven, na kterých si ověříte, jestli cestovní pojištění dané instituce pokrývá všechny aktivity, jimž se na své dovolené budete věnovat.

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ