Když elektronické aukce elektřiny zklamou…

18.09.2013 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Byl to zářný příklad, který nadchl i ostatní starosty měst a obcí v České republice. Když Říčany uspořádaly první elektronickou aukci energií v tuzemsku a média o všem s nadšením informovala, rozběhl se nový trend. Jenže někdy si v elektronické aukci můžete místo úspory „vysoutěžit“ zklamání.

„Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají,“ říká staré české přísloví. Letáky na elektronické aukce energií vypadají lákavě. Nezřídka slibují více než 20% úsporu za elektřinu i plyn. K tomu také veškerý potřebný servis. Jako klient v podstatě musíte dodat jen poslední vyúčtování a smlouvu. Jinak by vše mělo proběhnout hladce. Navíc e-aukce bývají pro domácnosti zdarma, takže není čeho se bát. Jenže…

Města e-aukce nepořádají, jen je umožňují

Důvěru v elektronické aukce zvyšuje to, že se tváří jakoby je pořádalo město či obec. Jenže tak to není. Nedávno jsem se účastnila v jednom menším městě besedy s občany, kde místostarosta připomněl, že mají možnost zapojit se do e-aukce. Ihned se ale distancoval od toho, že by tuto akci pořádalo město. „Městský úřad pouze poskytne prostor, tedy umožní společnosti uspořádat elektronickou aukci,“ vysvětlit politik.

A tak by k tomu občané měli i přistupovat. Město či obec nejsou garantem ani pořadatelem elektronické aukce elektřiny či plynu. Je to přesně tak, jak na setkání s občany uvedl citovaný místostarosta – městský nebo obecní úřad pouze umožní uspořádání e-aukce. Veškerou administrativu a realizaci samotné elektronické aukce pak zajišťuje konkrétní firma. A záleží na její solidnosti i zkušenosti pracovníků, jak dobrý servis svým klientům poskytne.

Když e-aukci dělají amatéři nebo brigádníci

Realizace elektronické aukce elektřiny nebo plynu je administrativně náročná. Jako zájemce poskytujete firmě realizující e-aukci informace o tom, kolik megawatthodin odebíráte, jakou máte distribuční sazbu apod. Kromě toho je třeba i kopie stávající smlouvy, ze které pracovníci vyčtou, zda máte smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Od toho se pak odvíjí mj. i to, od kdy můžete začít odebírat energii od vítězného dodavatele.


Čtěte také: Aukce energií ušetří i několik tisíc za rok
Elektronické aukce pro domácnosti: Co vás čeká, výhody a nevýhody
Nejlevnější elektřinu nakoupíte na elektronické aukci


Problém může nastat, pokud servis na místě (např. v prostorách obecního úřadu) zajišťují nezkušení pracovníci. „Když jsem se ptala na to, proč mám v nové smlouvě stejně vysoké zálohy, jako jsem platila předchozímu dodavateli, nebyl mi mladík schopen odpovědět. Stejně tak neznal odpovědi na moje další otázky,“ svěřila se Marie K. ze Středních Čech.

Nevíte, kdo elektronickou aukci vyhraje

Ačkoli je možné v elektronické aukci elektřiny nebo plynu dosáhnout větších úspor, než při běžné změně dodavatele, nejsou bez rizika. Za prvé, nevíte, kdo elektronickou aukci vyhraje. Princip spočívá v tom, že do aukce se zapojuje větší počet dodavatelů, kteří v jejím průběhu snižují ceny energií. Vítězem se stává energetická společnost, která nabídne nejnižší cenu elektřiny nebo plynu.

V poslední době se ale na trhu objevují i noví dodavatelé, kteří se do aukcí zapojují. Ti nemusí mít nakoupený dostatečný objem energie, jež se v elektronické aukci zavázali dodávat. Je proto vhodné si vždy zjistit, zda pořadatel aukce nějakým způsobem prověřuje dodavatele. Na trhu existují firmy, jež se e-aukcím věnují dlouhodobě a dodavatele energií pečlivě vybírají, mj. kontrolují i jejich obchodní podmínky.

Za druhé, je třeba si uvědomit, že se soutěží pouze o cenu tzv. silové elektřiny (nebo zemního plynu), nikoli o celkovou cenu včetně regulovaných položek (např. cena distribuce). Výsledná úspora by proto měla být vždy počítána z částky silové energie. Navíc je nutné vzít v potaz, že úspora je vždy počítána vůči aktuálním cenám. Smlouvy na dodávky energií se většinou podepisují na dva roky – pokud během této doby ceny silové složky poklesnou, bude úspora pochopitelně menší.

Za třetí, vždy si pečlivě přečtěte obchodní podmínky, které se s přihláškou do elektronické aukce pojí. Solidní pořadatelé vám dávají možnost nakonec smlouvu s vítězným dodavatelem nepodepsat – tedy rozhodnout se, že prostě přechod realizovat nechcete. Je ale možné, že někteří realizátoři e-aukcí takto vstřícné obchodní podmínky mít nemusí.

Jsou e-aukce špatné?

Ve svém základním principu jsou elektronické aukce elektřiny nebo plynu zajímavé. Jako odběrateli nám dávají možnost získat levnější energii. Vždy ale záleží na tom, jaká společnost bude e-aukce realizovat, jaké jsou zkušenosti jejích pracovníků, jaké má obchodní podmínky apod.

Vyplatí se proto vždy si pečlivě přečíst veškeré dokumenty, které podepisujete, zjistit si reference o společnosti, která e-aukce pořádá, a ptát se na vše, čemu nerozumíte. Pokud jste z těch, kteří rádi dopředu vědí, do čeho jdou, je alternativou elektronické aukce běžná změna dodavatele. Také při té si můžete nechat spočítat úspory a sami se rozhodnout, jaká energetická společnost vám bude vyhovovat.

Autor článku

Jana Poncarová

Jana Poncarová  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ