Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Pospíšil: Cílem je zlepšení postavení spotřebitelů v oblasti právní ochrany

Finance.cz

Ochrana spotřebitele se v posledních letech stává reálnou praxí. Řada poškozených se již nebojí ozvat a bojovat za svá práva. Limitujícím faktorem byla vždy finanční stránka věci. Může nový projekt vyřešit finanční náročnost případného sporu? Naším dlouhodobým cílem je zlepšení postavení českých spotřebitelů v oblasti jejich právní ochrany, uvádí v rozhovoru Tomáš Pospíšil, jednatel společnosti Český spotřebitel, s.r.o.

 
 

V nedávné době byly zprovozněny webové stránky projektu zaměřující se na ochranu spotřebitelů, zaměstnanců, drobných podnikatelů a minoritních akcionářů pro ochranu jejich práv. Projekt stojí na principu hromadného postupu poškozených subjektů, ať již soudní nebo mimosoudní cestou.

Vážený pane Pospíšile, jste jednatelem společnosti Český spotřebitel, s.r.o., která je provozovatelem nového portálu www.hromadnezaloby.cz. Mohl byste nám představit vizi Vašeho projektu?

Naším dlouhodobým cílem je zlepšení postavení českých spotřebitelů v oblasti jejich právní ochrany. V současné době narazíte na velké množství podnikatelů, kteří jednají nelegálně a spoléhají na to, že se jednotliví poškození nebudou bránit. A co si budeme nalhávat, vzhledem ke složitosti právního systému a cen advokátů jim tato strategie vychází, protože většina z nás by se kvůli pár tisícům nesoudila. Pokud se ale poškození organizují a postupují společně, mohou získat daleko větší vyjednávací sílu a dokonce mohou i významně ušetřit.

Takže jednotící myšlenkou je spojení slabších spotřebitelů ve sporech proti společnostem, které jednají v rozporu se zákonem?

Do jisté míry máte pravdu, ale neomezoval bych fungování našeho portálu Hromadné žaloby.cz pouze na „slabší spotřebitele“. Naše motto zní, že v jednotě je nejen síla, ale i úspora, takže našich stránek mohou využít i podnikatelé, poškození zaměstnanci vůči zaměstnavateli či drobní akcionáři. Jinými slovy, náš portál je pro všechny, komu může hromadný postup pomoci.

Představte našim čtenářům některé již realizované soudní spory.

Vzhledem ke krátké době našeho působení je ještě příliš brzy na představování již realizovaných soudních sporů. V současné době jsou již tři kauzy u našich partnerských advokátů, kteří je studují a připravují první žaloby. Jedná se o kauzu Skylink a CS Link, kde poškození požadují vrácení jednostranně zavedeného servisního poplatku za služby, které měly být původně zdarma, žalobu na společnost BEZREKLAMKY s.r.o. na vrácení poplatku a smluvní pokuty a žaloba na společnost CITY FITNESS CLUB s.r.o., která provozovala stejnojmenné fitness, jež ale uzavřela a až roční předplatné svým klientům nevrátila. V brzké době také poputuje k soudu žaloba minoritních akcionářů na Třinecké železárny za vyšší cenu protiplnění při nuceném odkupu akcií.

Zde je ale nutné podotknout, že projekt Hromadné žaloby.cz není pouze o soudních sporech. Domoci se svých práv lze i mimosoudní cestou, což může být v důsledku pro jednotlivé postižené ještě výhodnější. Jeden příklad za všechny. Společnost Nebeslev s.r.o. provozuje stejnojmenný slevový portál a před časem se dostala do potíží a nebyla schopna stoprocentně plnit své závazky. Na návrh poškozených jsme uveřejnili hromadnou žalobu, ke které se během týdne přidalo přibližně šedesát lidí. Při mimosoudním jednání se ukázalo, že společnost se ze svých chyb poučila, odrazila se ode dna a v současné době se snaží získat ztracenou důvěru některých svých zákazníků. Výsledkem tohoto mimosoudního jednání je, že drtivá většina těch, co se přihlásili k hromadné žalobě, již mají své peníze zpět.

Pojem hromadné žaloby je lehce zavádějící, náš systém nezná americký model „class action lawsuits“. Jakým způsobem se tedy žaloby budou podávat?

Máte pravdu, hromadné žaloby tak, jak je známe z amerických filmů, v České republice nemáme. Žaloby se musí podávat jednotlivě, ale i tak je zde možné používat výhod hromadného postupu. Když advokát dostane nějaký nový případ, musí studovat zákony, podklady, judikaturu apod., to je mnoho práce. Ale s každým dalším takovým případem je tato práce méně náročná, protože advokát je už s celou problematikou seznámen. Celkové náklady se tedy rozprostírají mezi všechny poškozené, čímž dochází k významné úspoře. V ideálním případě pak je advokát hrazen z náhrady nákladů řízení, které musí zaplatit poražená strana, takže to poškozené nic nestojí.

V jaké výši lze očekávat náklady pro Vašeho klienta – spotřebitele pro zastupování?

V ideálním případě to ve výsledku nebude stát naše uživatele vůbec nic. Soudní poplatek a výdaje na advokáta zaplatí poražená protistrana. Bohužel, ne všechny případy jsou takové. V určitých případech, kdy se jedná o nejistou, vysoce komplexní problematiku, může advokát požadovat určité zálohy, které se ale zase dělí mezi všechny postižené, takže se nejedná o vysoké částky.

V případě prohry pak musí postižený zaplatit soudní poplatek a výdaje na advokáta protistrany. I nadále však platí, že v případě prohry naši partnerští advokáti jednotlivým poškozeným nic neúčtují. Ačkoliv je velice složité uvést, kolik musí v případě prohry naši klienti zaplatit, neboť výše soudního poplatku i výdaje na advokáta protistrany se odvíjejí od několika faktorů (od výše žalované částky, počtu úkonů apod.) u kauz, které jsem výše zmínil, bychom se pohybovali kolem 5 000 Kč.

Na Vašem portálu je rovněž možnost přidat žalobu. Takto může každý poškozený spotřebitel navrhnout novou hromadnou žalobu?

Přesně tak. Každý, kdo se stal terčem protiprávního jednání, a zároveň má pocit, že takových poškozených může být více, může u nás založit žalobu.

Jak posuzujete relevanci takového návrhu ze strany spotřebitele?

Nejdříve se podíváme, zda má celý návrh „hlavu a patu“. Poté si uděláme malý průzkum, zda daná společnost stále existuje, není v insolvenci či zda existuje větší množství poškozených. Pak zpravidla návrh probereme s některým z našich právních garantů, zda zde skutečně došlo k protiprávnímu jednání a zda je zde vůbec možnost na výhru. Pokud jsou odpovědi na všechny tyto otázky kladné, zveřejníme novou hromadnou žalobu.

Které subjekty máte v „hledáčku“ budoucích soudních sporů?

To je velice zajímavá otázka, protože na ni sám nedokážu odpovědět. Většina současných žalob vychází z podnětů našich uživatelů, takže my nemáme ponětí, jakým směrem budou směřovat další žaloby. Abych ale byl alespoň trochu konkrétní, tak v poslední době nás velice zaujala oblast vytěsňování minoritních akcionářů. Věříme, že právě v této oblasti může hromadný postup minoritním akcionářům zcela zásadně pomoci.

Je Váš projekt motivován pouze zlepšením spotřebitelského prostředí v České republice nebo jsou zde i finanční zájmy? Aneb klienti nebo advokáti Vám hradí část nákladů?

Prvotní motivací byla skutečně snaha pomoci českým spotřebitelů, dát jim nějaký nástroj, jak se mohou bránit. Na druhou stranu, zněčeho žít musíme, takže zde je i finanční aspekt. Vzhledem k povaze naší služby jsme ale razantně odmítli, aby tyto náklady nesli naši uživatelé, takže naše odměna plyne od advokátů, kteří se díky našemu projektu mohou dostat do médií jako právní garanti nějaké zajímavé kauzy. Jinými slovy, advokátní kanceláře nám platí za PR služby.

Jak byste si fungování Vašeho portálu představil do budoucna?

Rádi bychom pronikli více do regionů, kde mohou být velice zajímavé kauzy, ale právě díky jejich geografickému omezení zůstávají často nepovšimnuty. Zároveň rozpracováváme nápad na rozšíření našeho portálu o speciální sekci, kde by mohli spotřebitelé nalézt různé články vztahující se k ochraně spotřebitele, návody jak se bránit či vzory různých dokumentů.


Děkuji Vám za rozhovor,
Zbyněk Drobiš, Finance.cz

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát

20.07.2017  |  Hana Bartušková

32 °C. Horko, dusno, bouřky. Asi to nebude příjemné sedět celý den v kanceláři. Co ale můžete proti horku v kanceláři udělat?

Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci

20.07.2017  |  Martin Ježek

Potřebujete na dovolené rychle něco přeložit? Nevíte kam na výlet v Česku nebo zahraničí? Kde je zastávka či nemůžete najít eiffelovku, ačkoliv k…

Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky

19.07.2017  |  Redakce

Existuje řada doporučení, která sama o sobě nemusejí mít znatelný přínos, ale jejich kombinace vám může ušetřit náklady za pohonné hmoty. Plynulá…

Výpis z rejstříku trestů online? Od července 2018 realita

19.07.2017  |  Michal Bureš

Je pro vás návštěva úřadu noční můrou? Těšte se na červenec 2018. Od té doby můžete využívat při komunikaci s úřady Portál občana, ten vám umožní…

Jak vysoký důchod budete mít s minimální mzdou?

19.07.2017  |  Petr Gola

Legislativou je nepřímo stanovena minimální částka starobního důchodu. Její hranice je však velmi nízká, proto mohou mít někteří penzisté starobní…

Manželství a adopce homosexuálů v ČR: Utopie nebo realita?

19.07.2017  |  Michal Bureš

Německo schválilo změnu občanského zákoníku, díky které mohou uzavírat manželství i lidé stejného pohlaví. Ve spolkovém sněmu hlasovalo 393 z 623…

S cestovním pojištěním můžete v zahraničí ušetřit více než 2000 euro!

19.07.2017  |  Lucie Mečířová

Cestovní pojištění u nás není zřizováno často. Experti přitom tvrdí, že se bez něj na dovolené rozhodně neobejdeme. Co všechno pokrývá a kde nás…

Růst HDP 6,9 %? Pro Čínu málo

18.07.2017  |  Michal Bureš

Čínská ekonomika si ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání udržela tempo růstu 6,9 procenta, kterého dosáhla i v předchozím kvartálu.…

Aplikace na dovolenou: navigace a ubytování

18.07.2017  |  Martin Ježek

Na dovolenou už dnes stačí vyrazit jen s chytrým telefonem, nepotřebujeme mapy, slovníky ani psané průvodce. Z mobilů se totiž už můžeme dozvědět…

Co je dobré vědět o exekucích? 1. díl: co exekutor ze zákona nesmí zabavit?

18.07.2017  |  Lucie Mečířová

Exekučně zabaveno. Nálepka, které se děsí i ti, kteří dluhy nemají. Když vám navíc do domu či bytu vtrhne cizí člověk se soudním příkazem a začne…

Úrokové sazby hypoték rostou a jen tak se nezastaví

18.07.2017  |  Michal Bureš

Zvažujete stavbu či rekonstrukci bytu, domu či jiného stavení? Chcete dosáhnout na úrokovou sazbu pod 2 %? Proč se Česká národní banka rozhodla…

O finanční náhradu za zpožděné lety mohou žádat i cestující letící na dovolenou s cestovní kanceláří

17.07.2017  |  Lucie Mečířová

Plno lidí při touze za zaslouženou dovolenou volí nejrychlejší možnou variantu cesty – letadlo. Náladu jim pak ale dokáže zkazit, když má zamluvený…

Cena jedné epizody Hry o trůny? Víte ji? Jon Snow ji neví, neví nic.

17.07.2017  |  Michal Bureš

17. července, 3:00. Lidé po celé Evropě zapínají televize. V teplém letním ránu přichází zima! A s ní spousta násilí, zvratů, nahoty, draků,…

Dovolená s domácími mazlíčky aneb kde vás ubytují s kočkou nebo psem

17.07.2017  |  Lucie Mečířová

Zvířecí miláčci jsou pro své páníčky nepostradatelní. Proto není divu, že řada Čechů vyráží každoročně na rekreaci právě po jejich boku. A i když…

Přiznání starobního důchodu není samozřejmostí

17.07.2017  |  Petr Gola

Na státní důchod není automatický nárok, musí být splněny zákonné podmínky. A to u všech důchodů, tedy starobního, invalidního nebo pozůstalostního…

Velké porovnání alternativ kouření: na kolik vás vyjde měsíčně e-cigareta?

15.07.2017  |  Lucie Mečířová

Protikuřácký zákon otřásl valnou většinou kuřáků, kteří se budou prozatím muset smířit s řadou omezení. Cigareta a posezení u piva či vína v baru v…

Po roce o 450 tisíc víc, ale v červnu se růst cen bytů zastavil

14.07.2017  |  Luboš Svačina

Ceny nemovitostí s menšími přestávkami rostou od roku 2012. Ovšem tempo růstu v posledních měsících vyráželo dech. Od začátku roku průměrná cena…

Purple Trading: Přední světový Forexový Broker s empatií

14.07.2017  |  Redakce

Forexový broker Purple Trading přichází s vizí, inovací a do světa forexového tradingu přináší změnu, která je tak trochu fialová.

Nejisté zaměstnání v Game of Thrones: když možná vyděláte 34 milionů za dva roky

14.07.2017  |  Hana Bartušková

Když vám v posledních letech závratně roste plat, ale stále čekáte, že dostanete výpověď na hodinu, tak jste nejspíš jedním z herců seriálu Hra o…

Sousede, rosteš? Jak ČR obchoduje se svými sousedy? A jak jim roste HDP?

14.07.2017  |  Michal Bureš

Země střední Evropy zažívají ekonomicky příznivé období. Minulý rok vykazovaly slušná tempa růstu a výhledově ekonomové očekávají další…

Na co si dát pozor, než si koupíte dovolenou

14.07.2017  |  Martin Ježek

Nechali jste plánování letošní dovolené na poslední chvíli, nebo ještě čekáte na nejvýhodnější ceny zájezdů Last Minute do vámi vybrané destinace? Na…

Evidenční list důchodového pojištění prý nepotřebujete. To je omyl, určitě ho nevyhazujte!

13.07.2017  |  Redakce

K čemu slouží ELDP a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele a práva zaměstnance? ELDP se vyhotovuje ve třech kopiích, jednu dostává ČSSZ, jednu…

Nezaměstnanost nejnižší za 19 let, ČR premiantem EU.

13.07.2017  |  Michal Bureš

Nezaměstnanost v České republice opět poklesla, a to na rovná 4 %, oproti květnovým 4,1 %. Zaměstnavatelé čelí akutnímu nedostatku pracovníků,…

Odjeďte na dovolenou jako profík

13.07.2017  |  Hana Bartušková

Odškrtáváte si rádi v seznamech splněné věci? Máme pro vás seznam, co budete potřebovat na dovolené a co zkontrolovat ještě před odjezdem.

Půjčení auta v zahraničí: nejvíce proděláte s nejnižší cenou

13.07.2017  |  Lucie Mečířová

Málokdo si s sebou na dovolenou bere auto, když jím neabsolvuje cestu. Pokud si ovšem v zemi, kterou neznáte, toužíte udělat např. jednodenní…

Společné zdanění manželů podporuje rodiny

12.07.2017  |  Petr Gola

V letech 2005, 2006 a 2007 bylo v Česku zavedeno společné zdanění manželů. Opětovné případné zavedení tohoto daňového institutu je jednou z daňových…

Teroristický útok: Můžeme se proti němu pojistit?

12.07.2017  |  Martin Ježek

Je vůbec možné se pojistit proti terorismu? Jaké jsou podmínky a maximální výše krytí u jednotlivých pojišťoven?

Kolik si můžete vybrat dovolené, když máte novou práci a jste ve zkušební době

12.07.2017  |  Hana Bartušková

Pokud jste zaměstnaní na plný úvazek a do té samé práce chodíte už nějaký ten rok, tak víte, že dovolené máte 20 dní za rok a nejspíš si v …

5 tipů, jak správně investovat do podílových fondů

11.07.2017  |  Lukáš Urbánek

Investování do podílových fondů nabízí vysoké výnosy a dobré zhodnocení peněz. Ale také s sebou nese vyšší riziko než například penzijní připojištění…

Sociální systém ve Finsku: novorozenci spí v krabicích, a matkám to tak vyhovuje

11.07.2017  |  Lucie Mečířová

Finsko má podobně jako ostatní skandinávské země jeden z nejvyspělejších sociálních systémů na světě. Přesto tamější miminka nemají klasickou…

Oklamal vás dodavatel? Zjistěte, jak se zbavit nevýhodné smlouvy

11.07.2017  |  Jana Poncarová

Zazvoní na dveře, představí se jako zástupci vašeho dodavatele nebo distributora a nechají vás podepsat slevu. Až když odejdou, zjistíte, že v rukou…

Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc a méně v 9 bodech

11.07.2017  |  Petr Gola

Zejména v letních měsících nabízí zaměstnavatelé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělat si mohou nejenom studenti, ale i zaměstnanci,…

Nová zelená úsporám - jak získat bonus 40 000 Kč?

10.07.2017  |  Jana Poncarová

Otáleli jste zatím se zateplováním nebo výměnou kotle ve svém domě? Motivovat vás má bonus až 40 tisíc korun, který dostanete, když zkombinujete…

Mohu dostat africký mor prasat? 10 faktů o AMP

10.07.2017  |  Michal Bureš

Ve Zlínském kraji byla nalezena uhynulá divoká prasata, která byla infikována africkým morem prasat. Jaké je nebezpečí přenosu z prasete na…

Vysoký důchod s nízkým příjmem: kdo na něj dosáhne?

10.07.2017  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o starobní důchod mají obavy, jak budou finančně vycházet ve stáří, když měli po celý život podprůměrnou mzdu. Očekávají velmi nízký…

Co dělat a kde sehnat peníze po ztrátě či krádeži platební karty v zahraničí?

08.07.2017  |  Lucie Mečířová

Léto je konečně tady a zasloužený odpočinek na lehátku u moře může začít. Dovolenková pohoda se ale zvrhne v peklo ve chvíli, kdy si uvědomíte, že je…

Mateřská vs. rodičovská: 6 důležitých rozdílů

07.07.2017  |  Hana Bartušková

Liší se v něčem mateřská a rodičovská sociální dávka? Však obojí znamená, že jste doma s malým dítětem. Ano liší. Shrnuli jsme nejdůležitější rozdíly…

Kdy budete mít průměrný důchod?

07.07.2017  |  Petr Gola

Za první čtvrtletí letošního roku činí průměrný starobní důchod 11 784 Kč. Kteří žadatelé o důchod dosáhnou alespoň na průměrný starobní důchod? Je…

Platba bitcoinem na dovolené – jak na to

07.07.2017  |  Tomáš Procházka

Bitcoin je virtuální měna, kterou můžete platit všude na světě. V článku se dozvíte, jak bitcoinem platit, jestli je to výhodné, kde koupit letenky…

30 stupňů ve stínu je tady: kam vyrazit na koupaliště?

06.07.2017  |  Lucie Mečířová

Léto už je v plném proudu a pařáky na sebe nenechaly dlouho čekat. V pátek si navíc každý po dvou svátcích bere dovolenou. Pokud nevíte, jak se o…

Kam pro pas a za kolik?

05.07.2017  |  Lukáš Pololáník

Cestovní pas je třeba vyřizovat s předstihem, protože na jeho vyhotovení mají úřady 30denní lhůtu. Pokud zjistíte chvíli před dovolenou, že je váš…

Cestování se psem letadlem: co, kdy a kde zařídit?

05.07.2017  |  Lucie Mečířová

Ne všichni vyrážejí na dovolenou bez domácích mazlíčků. Někteří nenašli spolehlivé hlídání a jiní je zkrátka odmítají nechat jen tak doma. Co ale…

Jak budou o svátcích otevřené obchody? Na Slovensku zavřeno

05.07.2017  |  Hana Bartušková

Čekají nás dva volné dny uprostřed pracovního týdne. Svátky Cyrila a Metoděje a výročí upálení Jana Husa patří mezi oblíbené svátky začátku léta. A…

Letní Fintech konference v Evropě

04.07.2017  |  Tomáš Procházka

Nové technologické inovace ve světě financí mají na svědomí především startupy a nově vznikající firmy na decentralizované technologii blockchain.…

10 rad, jak si užít návštěvu zoo a ještě trochu ušetřit

04.07.2017  |  Michal Bureš

Návštěva zoologické zahrady se snadno může proměnit v horor. Mnoho lidí, návaly u výběhů, fronty u pokladen a občerstvení, ztracené dítě, zdutá koza,…

Zdravotní pojištění: přechod z hlavní činnosti na vedlejší

04.07.2017  |  Petr Gola

Podnikání při zaměstnání je pro některé OSVČ nutností, neboť příjmy z hlavní samostatné výdělečné činnosti jsou nedostačující a současně je škoda…

Zapomeňte na Bitcoin, přichází Ethereum

03.07.2017  |  Tomáš Procházka

Ethereum je relativně nová technologie, která dokáže zcela změnit způsob, jak internetové aplikace v současné době fungují. Můžeme v brzké době…

Kolik lidí ročně navštíví zoo?

03.07.2017  |  Michal Bureš

Česká republika je zemí zoologických zahrad. Jak vůbec funguje financování českých zoologických zahrad? A mohou si ze…

8 bodů nájemní smlouvy, které se nevyplatí přehlížet

03.07.2017  |  Lucie Mečířová

Ne každý majitel pronájmu je milý, vstřícný a především čestný. Nájemníky by do jisté míry měla chránit dobře sepsaná smlouva. Co přesně by v ní mělo…

Kde natankovat cestou do Chorvatska?

01.07.2017  |  Michal Bureš

Jsou pryč doby, kdy čeští řidiči tankovali před odjezdem plnou a jeli „na doraz“? Jaké jsou ceny pohonných hmot v zemích při „maďarské“ nebo…
Zobrazit související aktuality
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah