Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte na pojištění

04.06.2014 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Vyrazit si na dovolenou do zahraničí je dnes již samozřejmostí téměř pro každého. Ne každému však přijde samozřejmé sjednat si cestovní pojištění. Stále je mezi českými turisty řada těch, kteří jedou do zahraničí nepojištěni, a vzpomínky na dovolenou se pro ně stanou dlouhodobou noční můrou.

Statistiky České asociace pojišťoven (ČAP) potvrzují, že pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem v zahraničí hlásí v posledních letech ročně bezmála 70 tisíc českých turistů. „Průměrné náklady na jednu pojistnou událost představovaly v loňském roce 12 tis. Kč,“ říká manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová a pokračuje: „Výjimkou však nejsou ani případy, u kterých škoda dosahuje výše několika milionů korun. Náklady na sjednání cestovního pojištění se přitom pohybují v řádech desítek korun denně, což je ve srovnání s náklady na cestu a pobyt nepatrné navýšení, které za ten pocit klidu určitě stojí.“

Více v článku Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte na pojištění na prodej.finance.cz.

Výška limitu pojistného plnění u pojištění léčebných výloh by pro cesty po Evropě neměla být nižší než 1,250 mil. Kč, pro ostatní destinace je doporučený limit pojistného plnění 3 a více mil. Kč.

Důležitá je také role pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu na zdraví a majetku druhé osoby. Nechtěnou zdravotní či materiální újmu může někomu jinému způsobit každý z nás a každý za ni též odpovídá a je povinen ji uhradit. „V případě, že máte sjednané pojištění odpovědnosti, hradí náklady poškozené straně vaše pojišťovna. Nároky poškozeného za způsobenou škodu se mohou pohybovat řádově ve stovkách tisíců korun, zejména pak, pokud se jedná o škody na zdraví,“ upozorňuje Marcela Kotyrová. Nejčastější škody na majetku hrazené z pojištění odpovědnosti jsou zničené koberce, rozbitá okna nebo dveře v hotelu. „Pojišťovny mohou krátit pojistné plnění, pokud se prokáže, že škoda vznikla pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek,“ doplňuje manažerka komunikace ČAP.

Minimální doporučený limit u pojištění odpovědnosti je 1,5 mil. Kč u škod na zdraví, pro škody na majetku doporučujeme limit alespoň 500 tis. Kč.

Připojištění, která se mohou hodit!

Pojistnou ochranu lze rozšířit o úrazové pojištění, pojištění zavazadel proti odcizení, ztrátě či zničení nebo například pojištění storna zájezdu. V případě zahraniční dovolené s vlastní dopravou lze sjednat také krátkodobé havarijní pojištění s územní platností pro evropské státy, které v případě nehody kryje škody na vašem vozidle. Přijít vhod může také pojištění právní ochrany. To pomůže v situacích, jež mohou nastat při kontaktu s policií po dopravní nehodě či při přestupkovém řízení nebo při ztrátě dokladů a důležitých dokumentů.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ