Chcete bydlet ve vlastním? Odpovězte si na těchto deset otázek

31.07.2014 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Vlastní nebo nájemní bydlení? Tato otázka je v době příznivých úrokových sazeb hypoték v řadě domácností žhavým tématem. Podívejte se na deset otázek, na které byste si měli při úvahách o vlastním bydlení odpovědět.

Základní úrokové sazby České národní banky jsou na rekordně nízkých úrovních, což má pozitivní dopad i na výši nabízených sazeb hypotečních úvěrů. I když nelze očekávat, že sazby zůstanou „u dna“ navždy, řada lidí se právě díky příznivým sazbám rozhodla jít do vlastního. Pokud ještě bydlíte v pronajatém bytě či domě, a uvažujete o vlastním bydlení, může vám ke konečnému rozhodnutí pomoci srovnání pro a proti obou variant.

Více v článku Chcete bydlet ve vlastním? Odpovězte si na těchto deset otázek na prodej.finance.cz.

Někdo považuje vlastní bydlení za výhodnou investici. Kde bude tržní cena vaší nemovitosti za dvacet, třicet či čtyřicet let, lze dnes jen stěží odhadovat. Jisté je, že cenu nemovitosti ovlivní atraktivnost lokality, místní pracovní příležitosti, poptávka po bydlení obecně i ceny nájemního bydlení.

Každá mince má dvě strany

Řada lidí se rozhodne pro vlastní bydlení proto, že splátka hypotéky je srovnatelná s výší nájemného. Oproti nájmu bude nemovitost po splacení celého úvěru na bydlení vaše. Než ovšem splatíte celou hypotéku, musíte počítat s vyšší finanční zátěží. Hypotéka bude součástí vašeho rodinného rozpočtu přinejmenším po dobu dvou desítek let. Při bydlení ve vlastní nemovitosti musíte počítat i s dalšími dodatečnými výdaji na údržbu a opravy.

Nevýhodou vlastního bydlení je i vazba na jedno místo. I když lze nemovitost prodat a přestěhovat se na jiné místo, neobejde se tato změna bez dalších časových a finančních vydání.

Deset otázek, které mohou pomoci v rozhodování

Pořízení vlastního bydlení je důležitým životním rozhodnutím – je třeba nic neuspěchat a vše řádně promyslet. Ať už se rozhodnete jakkoliv, odpovězte si na následující otázky.


1) Preferujete bydlení v centru města, na okraji nebo na vesnici?

2) Chcete si pořídit byt či dům?

3) Uvažujete o nákupu novostavby, rozestavěné či starší nemovitosti? Budete stavět svépomocí?

4) Kolik již máte naspořeno na pořízení vlastního bydlení? Můžete si dovolit financovat 20 až 30 % ceny nemovitosti z vlastních zdrojů?

5) Financování nákupu nemovitosti hypotékou představuje finanční zátěž na několik desítek let. Budete ochotni v případě potřeby slevit z dosavadní životní úrovně?

6) Máte stabilní zaměstnání a pravidelný příjem? Očekáváte růst vašich příjmů?

7) Máte dostatečný příjem k úhradě pravidelných splátek hypotéky?

8) Držíte si dostatečnou finanční rezervu pro případ krátkodobého výpadku příjmů?

9) Předpokládáte, že se v následujících dvaceti letech nebudete stěhovat do jiného města či obce? Budete v nemovitosti bydlet za dvacet, třicet let?

10) Vzali jste v úvahu i různé životní situace (například přírůstek v rodině, rozvod)?

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.