Česko je v hodnocení rovnosti žen a mužů 81. ze 145 států

22.04.2016 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


V mezinárodním hodnocení rovných podmínek pro ženy a muže skončilo Česko na 81. místě ze 145 států. Rovné šance jsou jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice a na trhu práce. Lepší výsledky než ČR měla například Ghana, Ukrajina, Rusko či Uganda. V první desítce jsou severské státy, Irsko, Slovinsko či Filipíny.

Údaje vyplývají ze zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) Global Gender Gap Report 2015. Podle ní je pokrok ve srovnávání šancí pro obě pohlaví ve světě velmi pomalý. "Propast mezi ženami a muži ve zdraví, vzdělávání, ekonomických příležitostech a politickém zastoupení se za posledních deset let zmenšila o čtyři procenta," uvádí zpráva. Podle ní by stírání rozdílů dosavadním tempem trvalo 118 let, tedy do 30. let příštího století.


Čtěte také

OECD: Rodiče s dětmi platí v Česku nejméně na daních
Hodinová minimální mzda v EU v roce 2016
OECD: Nejjednodušší daně jsou v Irsku
Sazby DPH v zemích Evropské unie v roce 2016
Minimální mzda v paritě kupní síly ve světě

Severské státy jsou v rovných podmínkách pro muže a ženy na špici

Na první příčce žebříčku je Island. Následují severské státy. Páté skončilo Irsko. Další místa v první desítce obsadila Rwanda, Filipíny, Švýcarsko, Slovinsko a Nový Zéland. Česko loni proti předchozímu roku poskočilo z 96. místa na 81. Ze sta možných bodů získalo 68,7. Stejného skóre dosáhly i Gruzie a Vietnam. Slovensko bylo 97. s 67,5 bodu. Ze států EU za ČR skončily ještě Řecko, Maďarsko, Kypr a Malta.

Stereotypy i mužká a ženská povolání

"Ta jedenaosmdesátá příčka pro ČR je ostudná," okomentovala výsledek eurokomisařka pro rovnost Věra Jourová. Podle ní v ČR velkou roli hrají stereotypy a tradiční vnímání rolí žen jako pečovatelek a mužů jako živitelů i rozdělením povolání na ženská a mužská. "Proč má zdravotní sestra nižší plat než řidič, přitom má vyšší vzdělání a větší zodpovědnost? Myslím, že je to proto, že pracuje prostě v ženských povoláních, která nemají to zastání," řekla ČTK Jourová.

Také podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) je nutné dělat osvětu k prolomení předsudků a změně tradičního vnímání rolí mužů a žen, potřeba jsou i opatření ke sladění práce a rodiny. "ČR je na tom bohužel v řadě ukazatelů dlouhodobě špatně. I v rámci EU jsme například v rozdílu v odměňování jedni z nejhorších," řekla ČTK Marksová. Podle ní bude nutné o změně přístupu přesvědčit i zaměstnavatele.

Rovné šance jsou ve vzdělávání, opakem je ekonomika a trh práce

Za posledních deset let Česko dokázalo své hodnocení zlepšit jen o 1,6 bodu. V roce 2006 mělo 67,1 bodu ze sta. Rovné šance mají Češi a Češky jen ve vzdělávání. V této oblasti získala ČR plný počet bodů a obsadila 1. příčku. Před deseti lety se pohybovala kolem 50. místa.

Nejhorší pozici mají české ženy v ekonomice a na trhu práce. ČR připadla nyní 94. příčka s 63,6 body. Loni to bylo dokonce sté místo. Velmi slabé je i zastoupení žen v politice. Česko v této oblasti rovné šance naplňuje jen ze 13 procent. Proti roku 2006 se propadlo ze 70. na 83. místo. Téměř srovnatelné jsou podmínky mužů a žen ve zdraví a přístupu k péči. Republika byla na 42. pozici, rovnosti dosáhla z 97,9 procenta.

Štítky:

Autor článku

ČTK  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU