Daňové úniky je těžké uhlídat

16.03.2000 | ,
DANĚ


V zahraničí se transfery peněz posuzují podstatně přísněji než v ČR

V zahraničí se transfery peněz posuzují podstatně přísněji než v ČR. Na Finančním ředitelství v Praze vzniká oddělení zvláštní kontroly, které má podrobně sledovat podnikatelské subjekty, které mají úzkou vazbu na "daňové ráje". Sledovat bude rovněž inzerci, která v rámci tzv.daňové optimalizace nabízí firmám, aby si zřídily sídlo v zemích, kde se daň z příjmu neplatí, nebo je její výše minimální. "Oddělení začne pracovat v dubnu, v září mají být první výsledky," uvedl tiskový mluvčí Finančního ředitelství Lubomír Janoušek.

Kontrola se má zaměřit na transfery finančních prostředků do "daňových oáz", které v řadě případů dosahují plné výše zisků tuzemského podniku. Převod peněz jde většinou pod rouškou plateb za poradenské či právní služby. Speciální oddělení má zjišťovat, zda je přesun peněz oprávněný a pokud ano, zda účtované ceny odpovídají "běžným zvyklostem". "Nyní se tyto operace prověřují v rámci standardní daňové kontroly," uvedl Janoušek. Teď se mají kontrolovat všechny. Dodal, že většina plateb do těchto oblastí je extrémně nadhodnocena. "Kdyby šlo o nárůst ceny o několik procent, bylo by dohledání obtížné. Platby však několikanásobně překračují normální ceny," konstatoval mluvčí.

Kontrola těchto plateb je však podle expertů problematická. "Pokud je firma zaregistrovaná na off shore a neexistuje přímá viditelná vazba na český subjekt, pak nelze dohledat nic," uvedl finanční expert Unie svobody Michal Frankl. Podotkl, že ze stejného důvodu nelze ani odhadnout výši daňových úniků. Mluvčí Ministerstva financí Libor Vacek potvrdil, že se tyto informace shánějí velmi těžko. "Šlo by to dohledat přes Finanční úřady, v současné době se tím však nikdo nezabývá," dodal Vacek.

Transfer služeb Frankl označil jako "méně sofistikované případy", které lze postihovat poměrně lehce. Jde převážně o problém finančních institucí, podotkl s tím, že situace se zhoršuje se zlepšováním komunikace prostřednictvím telefonů a internetu. Daňová správa rovněž nemá velké zkušenosti s off shore, chybí kvalifikovaní pracovníci za odpovídající mzdu, upozornil Frankl.

Majitel jedné z firem, která má pobočky po celém světě a sídlo na Kypru (jeden z daňových rájů) pro HN uvedl, že prokazatelnost obchodů s mateřskou firmou je v ČR podstatně jednodušší než například v Německu. "V SRN musí každý, kdo uvádí mateřské sídlo v daňovém ráji, prokázat, že podniká přímo tam. Nestačí mít pouze kancelář a sekretářku. Stejně tak musí například prokázat půlroční pobyt přímo na místě," uvedl podnikatel, který si ze zjevných důvodů nepřál být jmenován. Dodal, že v ČR stačí vyplnit standardní daňové přiznání bez jakýchkoliv dodatečných upřesnění.

V současné době Finanční ředitelství za spolupráce se soukromými firmami zjišťuje existenci off shorových firem, tj. zda je firma, která je příjemcem peněz z ČR, vůbec někde zaregistrována. I na to má však podle Janouška jen limitovaný objem prostředků. Mezi nejznámější daňové ráje patří např. Bermudy, Kajmanské ostrovy, ostrov Man u Velké Británie či Kypr.

Zdroj: HN z 16. 3. 2000
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.