Sídliště by se měla regenerovat ze zdrojů EU

08.12.2005 | , MMR
Tiskové zprávy


Takový byl druhý prosincový den závěr společné schůzky ministrů zemí Visegrádské skupiny zodpovědných za regionální rozvoj. Ministra pro místní rozvoj ČR Radko Martínka na jednáních ve slovenské Sielnici zastupoval náměstek Jiří Patočka.

Zástupci zemí Visegrádské  čtyřky se jednoznačně shodli na společném postupu při obnově panelových sídlišť. „Na jejich regeneraci budeme žádat finanční podporu z evropských fondů,“ uvedl po schůzce náměstek ministra pro místní rozvoj ČR Jiří Patočka. Tuto iniciativu vítá i Slovenský ministr výstavby László Gyurovszky i přesto, že se domnívá, že regenerace panelového fondu je možná i bez zdrojů EU. Na obrovský rozsah investic potřebných k tomuto kroku však shodně poukazovali maďarský ministr bez portfeje István Kolber a polský ministr pro regionální rozvoj Gražyna Gesicka. Ministři se také shodli na požadavku zahrnutí DPH do oprávněných nákladů při čerpání prostředků z evropských fondů. Důležité je podle zúčastněných zároveň zachování tzv. pravidla N+2 pro kohezní fond. Toto pravidlo v praxi představuje nutnost vyčerpání prostředků do konce druhého roku po roce, ve kterém byly peníze pro daný program vyčleněny. V závěru jednání podepsali delegáti společnou Deklaraci, ve které vyjádřili odhodlání spolupracovat v rámci V4 na rozvoji regionů a vypracovat odpovídající správní rámec pro unijní politiku soudržnosti.

Články ze sekce: Tiskové zprávyPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.