Platy v ČNB: Vyšší než u státu, nižší než v bankách

24.07.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Státní správa se řídí tabulkami a odpracovanými léty

Státní správa se řídí tabulkami a odpracovanými léty. Centrální banka dává přednost ohodnocení kvality pracovníků.

Požadavek sněmovny, aby centrální banka srovnala úroveň platů se státní správou se nedotkne pouze "špičky". "V průměru jsou u nás platy o 20 procent vyšší," potvrdil viceguvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Dodal však, že jsou velké rozdíly mezi jednotlivými obory činnosti. "Tam, kde je činnost srovnatelná se státní správou, se platy nij

ak neliší," podotkl Tůma.

Ve státní správě je platová úroveň daná tabulkami. "Referenti spadají do deváté až dvanácté platové třídy, k tomu se přičítají odpracovaná léta. Zaměstnanci mohou dostat osobní ohodnocení až do výše 50 procent mzdy. Platů je celkem třináct. Jiné možnosti nejsou," uvedl tiskový mluvčí Ministerstva financí Libor Vacek. Z tabulek Ministerstva práce a sociálních věcí tak vyplynul základní plat od sedmi tisíc do šestnácti tisíc korun měsíčně.

Centrální banka se podle Tůmy řídí spíše "zásluhovostí než výsluhovostí".

Tato strategie podle viceguvernéra umožňuje dostat odměňování pracovníků na adekvátní úroveň. Ke změně platové politiky došlo v centrální bance poměrně nedávno: Tzv. segmentace platů probíhá od počátku tohoto roku. Ačkoliv přesnou výši platů v bance Tůma sdělit odmítl, je prý "nižší než v bankovním sektoru a výrazně pod komerční sférou".

Činností srovnatelných s komerčními bankami je přitom v národní bance dostatek. Mezi ty nejznámější, u kterých se HN podařilo získat platové rozpětí běžné v komerčním sektoru, patří například analytik (ten má mezi 30 - 70 tisíci korunami měsíčně, přičemž špička známá u klientů může být placena i lépe), dále obchodník devizového trhu (40 - 150 tisíc Kč měsíčně) či vrchní ředitel (do 150 tisíc

korun, u zahraničních firem kolem 200 tisíc korun měsíčně). Platy však nejsou to jediné, co lze v jistých funkcích v komerční sféře získat. Naprosto běžný je systém bonusů. Například u dealera (obchodníka na devizovém trhu) má 100- až 200procentní bonusy k platu, portfolio manažer 50 až 100 procent k platu, vrchní ředitel až 100 procent. I to je velmi individuální, například tzv. velká čtyřka, tj. největší auditorské firmy, sice dávají vyšší platy, jejich bonusy se však pohybují kolem 25 až 30 procenty. Veškeré bonusy jsou jen za skutečný úspěch, tj. když se firmě daří a je zisková.

Ani vedlejší výhody nejsou zanedbatelné - laptop a platební karta pro tzv. klientské obědy. Přístup k autům mají většinou manažeři. Ve státním sektoru mají tyto výhody pouze ministři. V centrální bance pak bankovní rada.

Zdroj: HN z 24. 07. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU