ČNB zvýšila úrokové sazby

27.07.2006 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


České národní banka dnes na svém jednání po devíti měsících opět zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní sazba od zítřka vzroste na 2,25 procenta.

Zvýšení úrokových sazeb naznačila minulý týden členka bankovní rady Michaela Erbenová. Rovněž guvernér centrální banky Zdeněk Tůma po posledním měnovém zasedání koncem června uvedl, že roste pravděpodobnost, že příští pohyb sazeb bude nahoru. Finanční trh tedy zvýšení sazeb víceméně očekával.

Úrokové sazby v ČR se i přes zvýšení drží na nejnižší úrovni v celé Evropské unii. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nízké úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky, než je inflace, a reálně tedy prodělávají.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.