Pokud se účastním zrodu nového domu, jednou ze zásad, kterou zdůrazňuji klientovi, je budoucí bezúdržbovost a střídmé vybavení technickým zařízením, které někdy spíše může vést spíše k otravnosti než přinášet stálý užitek. Myslím tím to, že uživatel domu by měl bydlet v pohodě, bez přemýšlení, co kde se může porouchat a co zase na jaře bude muset natřít nebo jinak opravit.
Cesta vede přes dobře promyšlený projekt s vyloučením složitých a nestandardních detailů, použití odpovídajících materiálů a vybavení až po řadě realizaci odbornou firmou, která svou práci odvede kvalitně.
Všechno má svůj čas
Zanedbatelná není ani skutečnost, že na výstavbu musí klient firmě poskytnout přiměřený čas na realizaci a nenutit ji do krátkého a tím i technologicky problémového termínu. Zejména se to týká vyzrání podkladních betonů pro podlahoviny a celkovou vlhkost v domě pro zabudování truhlářských výrobků. Nedodržení nutných parametrů, které žádná slušná firma nepřekročí, totiž vede k založení budoucích problémů – zkřížené dveře, poškození lamelových podlah, problémy s obkladem schodiště a podobně.
Údržba rodinného domu by se tedy měla provádět pouze za účelem preventivním, prodlužujícím životnost domu, a v přiměřeném rozsahu. Někteří výrobci již při dodávce předepisují způsob udržování jejich výrobků nebo materiálů. Doporučuji skutečně pečlivě si takové návody a instrukce přečíst a také uschovat, na vady vzniklé nesprávným používáním se záruka nevztahuje!
Za základní podmínku při výběru materiálů pro stavbu považuji pokud možno shodnou dobu životnosti materiálů. Přestože v současné době jsou materiály většinou kvalitní, jako příklad bych uvedl použití střešní krytiny s 30letou zárukou a více než 50letou životností v kombinaci s klempířskými prvky z pozinkovaného plechu, který nutnou údržbou (nátěry) a životností neodpovídá záruce ani životnosti krytiny. Vhodnější je použití titan-zinku, mědi nebo jiného vhodného materiálu. Podobně lze uvažovat i u ostatních prvků a částí domu.
Rozvody a instalace
Při koupi pozemku pro stavbu rodinného domu patří mezi první zjišťované parametry dostupnost inženýrských sítí, začněme proto i s návodem na údržbu právě tady. Kanalizace, v případě spádové, při běžném použití nevyžaduje žádnou údržbu, pokud máme kanalizaci tlakovou, která se provádí stále častěji v satelitních městečkách, je třeba podle tvrdosti vody a četnosti používání saponátů jednou nebo dvakrát za rok vyčistit přečerpávací jímku, zejména čidla v ní umístěná, jinak nám přestane řádně fungovat. Tuto údržbu nám však většinou dodavatel jímky nabídne sám.
V případě, že máme do domu zaveden plyn, doporučuji nepodceňovat toto médium a věnovat všemu kolem plynu zvýšenou péči. Jednou za rok, nejlépe před začátkem topné sezóny, je vhodné, zajistit kontrolu plynového kotle včetně revize komína, každé dva roky provést kontrolu plynového sporáku, každé tři roky revizi plynové hadice, kterou je připojen plynový spotřebič, sporák, varná deska, kotel, ohřívač a další plynové spotřebiče. Pravidelná údržba a kontrola servisním technikem je ostatně součástí smluvních podmínek pro poskytnutí záruky. Mělo by to být samozřejmé, přesto raději připomeňme, že jakékoli zásahy do plynového zařízení a spotřebičů může provádět pouze pracovník odborné a oprávněné firmy.
Pokud se jedná o zařízení elektro, platí taktéž revize každé tři roky s tím, že ani v tomto případě není vhodné provádět žádný neodborný zásah a údržbu.
Ostatní instalace – voda, kanalizace, rozvody topení, které obvykle jsou provedeny v plastu nebo mědi – nevyžadují zvláštní údržbu, pouze vizuální pro ověření, že nikde nic nekape. Občas je vhodné pootočit uzavíracími armaturami pro udržení jejich funkčnosti. V počáteční fázi užívání domu se můžeme setkat s tím, že slabě poteče voda z kohoutku nebo dokonce přestane téci vůbec. Je to obvykle způsobeno zanesením jemného sítka perlátoru, které postačí propláchnout. Po těchto zkušenostech doporučuji na přívodní potrubí do domu osadit filtr, který podle potřeby propláchneme. Sám to obvykle dělám jednou za tři roky a je to dostačující.
Střecha a vše, co k ní patří
Nejcitlivější částí každého domu bývá většinou střecha – vždyť také při koupi starší nemovitosti nás její stav zajímá velmi často. Při kvalitně provedené skladbě střechy nás čeká pouze údržba cest dešťových vod, ke kterým patří vyčištění žlabů a jejich sítek od listí a jiných napadaných nečistot, vyčištění lapačů střešních splavenin (gaigrů) a kontrola akumulační jímky, pokud ji využíváme například na zalévání, včetně kontroly a vyčištění sítka čerpadla.
Pokud se na střešní krytině vytvoří nepřiměřené množství mechu, je třeba střešní plochu ošetřit přípravkem na jeho odstranění. Někdy sice takový mechový povrch může být docela pěknou dekorací, až se však začne odlupovat, mohl by permanentně zanášet žlaby.
Tvoří-li finální vrstvu střešního pláště kačírkový násyp, je třeba jej pravidelně zbavovat zakořenělých náletů a preventivně potřebná místa ošetřit vhodným přípravkem
Starší typy střech s asfaltovou izolací jsou citlivé na ochranný reflexní nátěr, který podstatně prodlužuje životnost izolace. Je-li na některých místech poškozený nebo netěsný, určitě je bez prodlení třeba provést nový.
Vnější plášť domu
Radost z domku svítícího novotou nám zejména ve městech nebo ještě nedokončených satelitech se stále probíhající výstavbou a s ní spojenou zvýšenou prašností pravděpodobně během několika málo let zkazí špatný pocit ze zašpiněné fasády. Protože většina fasád se zateplením a probarveným štukem je odolná vůči vodě, můžeme fasádu omýt slabším proudem vody, nejlépe z vysokotlakého čističe.
Každý rok také pravděpodobně budeme muset ošetřit alespoň venkovní části dřevěných oken přípravkem od výrobce nebo přípravkem výrobcem doporučeným. Někteří výrobci dokonce záruční dobu – obvykle pět let – podmiňují každoročním odběrem jejich přípravku. Tuto údržbu doporučuji, oživuje lazuru, UV filtr a podstatně může prodloužit životnost nátěrů oken.
U každých oken, garážových vrat, posuvné brány a podobných zařízení je potřeba alespoň jednou za rok promazat kování. Vhodný přípravek nám určitě doporučí dodavatel, z vlastní zkušenosti mohou potvrdit dobrý komfort práce se sprejem.
Podle kvality zvolené lazury na truhlářském podbití nebo plotových výplní je potřeba při vizuálním zjištění nedostatků provést nápravu novým nátěrem. Jen tak nám dřevo bude sloužit dlouhou dobu.
… a ještě mnohé navíc
Někdy si přiděláváme problémy vlastní nedbalostí, je třeba si vždy přečíst charakteristiku použitého materiálu a jeho vhodnou údržbu. Zdůrazňuji to zvláště u podlahovin, kde jsou výrobcem předepsány vhodné postupy a prostředky. Použití mokrého hadru na dřevěné nebo lamino podlahy je obvykle spojeno se zvednutím podlahových lamel ve spojích a v podstatě neopravitelnou vadou. Na tyto podlahoviny je třeba používat speciální podlahové mopy, které nám v každé specializované prodejně doporučí. Také například marmoleum vyžaduje občasné ošetření (postačuje jednou za rok) speciálním ochranným prostředkem pro oživení barevnosti a povrchu pro následnou běžnou roční údržbu vlhkým hadrem. Tím znásobíme životnost těchto podlahovin k naší spokojenosti.
Z vlastní zkušenosti vím, že do pěti let používání rodinného domu nás nemine opět vymalovat, což bych doporučil z hlediska kvality a času ponechat na specializovanou firmu.
V nadstandardních domech s nadstandardním vybavením je třeba ještě počítat s údržbou například vody v bazénu. Průběžně sledujeme její kvalitu a podle toho volíme i prostředky na ošetření, které každý dodavatel spolu s bazénem dodává. I v tomto případě však platí, že je vhodnější svěřit údržbu bazénu odborné firmě.
Moje úvahy o údržbě rodinného domu vycházejí z předpokladu stavby z kvalitních materiálů a prostřednictvím služeb kvalitní firmy. Takový dům žádnou velkou údržbu nevyžaduje. V opačném případě ani nelze předpokládat, co všechno nás může postihnout. Viděl jsem už mnoho domů s neopravitelnými vadami, které s sebou přinášejí také nutnost následné nepřiměřené údržby. Často pak nelze hovořit ani o údržbě, jako spíše o rekonstrukcích a neustálém hledání náprav.