Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

FAKTOGRAFIE-Komentáře V.Tomšíka z ČNB pro Reuters

 
 

Reuters

                                

PRAHA, 17.června (Reuters) - Následují komentáře člena bankovní rady Vladimíra Tomšíka z pondělního rozhovoru pro Reuters:

K RIZIKŮM PROGNÓZY

"Je tu několik faktorů, které hovoří o posunutí (rizik) proinflačním směrem."

"Vidím tři největší faktory."

"První je jednoznačně nově oznámené zvýšení některých regulovaných cen - od července se zvyšují ceny plynu."

"Další věc, která posouvá rizika směrem proinflačním, je dopad (lednového zvýšení) daní na cigarety. Odsunulo se to, ale teď již lze na trhu pozorovat, že se to začíná projevovat v cenách cigaret."

"To jsou nové faktory, o kterých víme, že nám v druhé polovině roku bohužel inflaci dočasně ještě zvýší."

"To neznamená, že neplatí historka o dočasnosti vysoké inflace pro tento rok."

"Pořád si stojím za tím, že inflace v horizontu od příštího roku bude mířit k inflačnímu cíli."

"Dá se očekávat, že inflace se z těch současných hodnot 6,8 procenta dočasně mírně zvýší. Můj osobní odhad je hodnota kolem 7 procent."

"Druhý faktor, který je proinflační, je jednoznačně nominální růst mezd o 10,4 procenta za první čtvrtletí letošního roku."

"Domnívám se, že pro podniky je 10procentní růst mezd velký nákladový šok a jejich prodejní ceny takto nerostou, aby to mohly kompenzovat."

"Třetím proinflačním faktorem je přehodnocení výhledu sazeb v eurozóně směrem nahoru."

"Protiinflačním směrem působí velmi silný faktor, a to je kurs koruny."

K ROZHODOVÁNÍ O SAZBÁCH

"Vidím, že je tu posun proinflačním směrem kvůli růstu mezd, vývoji v zahraničí a zvýšení regulovaných cen, ale na druhou stranu je koruna natolik silný faktor, že očekávám, že ovlivní reálnou ekonomiku."

"Necílujeme kurs, ale když vidím meziroční 15procentní zhodnocení koruny, tak ačkoli to ještě nevidím v datech o HDP nebo exportu, je to pro mě velmi silný faktor, proč stále ještě uvažovat o ponechání sazeb tam, kde jsou."

"V této chvíli nejsem schopen rozhodnout, jestli již nastal čas na zvýšení úrokových sazeb."

K DOPADŮM SILNÉ KORUNY NA EKONOMIKU

"Posílení (koruny) o 15 procent (meziročně) by nám z historické zkušenosti roku 2002 implikovalo obrovské budoucí dopady do ekonomiky směrem ke snížení hospodářského růstu."

"Otázkou je, proč se tak ještě neděje, proč to nevidíme v datech o reálném exportu a HDP."

"Domníváme se, že zpoždění mezi pohybem kursu a dopadem do reálné ekonomiky je delší, než bylo v roce 2002. To prodloužení je díky tomu, že se exportéři začali ve větší míře zajišťovat proti nerovnovážné apreciaci kursu. Ale to neznamená, že to nedopadne na ekonomiku, jen se oddaluje ten dopad."

"Protože jsme vpředhledící, tak už teď s tím musíme počítat - alespoň pro mě je to velmi silný protiinflační faktor."

"Otázkou je, jak je možné, že se tak silný kurs (koruny) neodráží v prudším poklesu inflace."

"Silný kurs poměrně hodně tlačí dolů dovozní ceny, ale maloobchodní ceny stále rostou. Podle mě jsou za tím vysoké nákladové šoky - mzdy a ceny pohonných hmot."

"Aktuální růst mezd je dosti nebezpečný z pohledu budoucího vývoje inflace, protože vysoký růst mezd nedovolí maloobchodníkům, aby se snížily jejich ceny. Přičemž maloobchodní ceny by díky poklesu dovozních cen měly mít určitý prostor ke snížení, ale s ohledem na vysoký růst mezd se tak zatím neděje."

K REÁLNÉ EKONOMICE

"Tím, jak došlo k přehodnocení časové řady HDP za poslední dva roky, vrchol hospodářského růstu se z posledního kvartálu 2007 přesunul do prvního kvartálu 2007."

"Z pohledu měnové politiky to je výrazná změna, protože díky tomu se už nacházíme na trendu snižování růstu reálné ekonomiky. Cenové tlaky z reálné ekonomiky by tak už tento rok měly být protiinflační."

K INDEXU MĚNOVÝCH PODMÍNEK

"Reálné úrokové sazby v indexu měnových podmínek jsou uvolněné, protože tato (úroková) složka pomáhá kompenzovat ekonomice přísnou druhou složku - reálný (měnový) kurs."

"Na jednu stranu podniky fungují v nižších reálných úrokových sazbách, ale mají silnější reálný kurs."

KE KORUNĚ

"Pokud jsou všichni tržní účastníci překvapení, kam se hýbe koruna, nikdo nevidí racionální ekonomicky podložený důvod a úroková parita je navíc obrácená - v eurozóně jsou vyšší sazby a dokonce je výhled na jejich růst - tak si každý musí uvědomit, že je otázka času, kdy přijde korekce."

"Kurs koruny se nemusí pohybovat pouze v jednom směru, korekce se může dostavit kdykoliv."

K ZAHRANIČNÍM ÚROKŮM

"Výhled úrokových sazeb v zahraničí je jedním z parametrů, který vstupuje do prognózy (ČNB), ale řídíme se podle prognózy."

"Nevadilo by mi zůstat ostrůvkem (se stabilními sazbami), ale klidně jít i proti trendu. Pro mne je podstatná česká ekonomika."

K POPTÁVKOVÝM TLAKŮM

"Ukázalo se, že vrcholu hospodářského růstu Česká republika již dosáhla před rokem a na základě tohoto přehodnocení musíme úplně přepočítat poptávkové inflační tlaky nejenom ze současnosti, ale i za celé poslední období."

"To nám dá doporučení, jaké jsou skutečné poptávkové tlaky."

"S tou výraznou revizí přibyla další nejistota."

(Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Martin Dokoupil)

 
 

Firmy si zvykají na nová pravidla DPH. Co se změní v létě?

29.04.2025  |  Lucie Mečířová

Vlastníte firmu? V takovém případě by vám neměl uniknout přehled nejdůležitějších změn pro rok 2025. Ty se kromě nových pravidel pro platbu DPH…

Přesluhování v důchodovém věku se příliš nevyplatilo, sleva na pojistném to zlepšila

28.04.2025  |  Petr Gola

Důchodová reforma zavedla příznivou daňovou novinku pro pracující důchodce, kteří mají nárok na slevu na důchodovém pojištění ve výši 6,5 %. Vyšší…

Kolik si soused půjčil na byt? A jak se to dá zjistit z katastru nemovitostí?

28.04.2025

Zajímalo by vás, jak vysokou částku si váš soused půjčil na koupi bydlení? Zjistit si to může za poplatek každý online…

Vyhráli jste loni v loterii nebo hazardu? Možná budete muset danit

28.04.2025  |  Lucie Mečířová

Pravidelně sázíte, účastníte se loterií nebo jste něco vyhráli v tombole? Výhry se až na určité výjimky musí zdanit a někdy je dokonce sami musíte…

Kolik zdravotní pojišťovna přispěje vašemu dítěti na letní tábor?

25.04.2025  |  Lucie Mečířová

Vybíráte mezi letními tábory a přemýšlíte nad jejich úhradou? Většina zdravotních pojišťoven může na pobyt něco málo přispět. Kolik a za jakých…

Alkohol a daně II: Jak má vypadat spotřební daň na alkoholické nápoje? Výrobci se neshodnou

25.04.2025  |  Michal Bureš

Spotřební daně rostou výhradně jen u tvrdého alkoholu, proti zdanění tichého vína se postavila část vlády i samotní vinaři. Jak by mělo vypadat…

Příjmy nejsou všechno. Kdy budete mít nižší důchod i s vysokým výdělkem?

25.04.2025  |  Petr Gola

Při výpočtu všech státních důchodů hrají dosahované příjmy velmi důležitou roli. Měsíční částka důchodů však závisí i na jiných parametrech. V…

Právnické osoby zaplatí vyšší daň. U příjmů za rok 2024 se mnoho změnilo

24.04.2025  |  Lucie Mečířová

Jeden termín už uplynul, další dva jsou na ráně. Do kdy musí přiznat daně právnické osoby a co se u nich změnilo za rok 2024?

Vydělává málo a ještě doplácí? Nespravedlnosti při výpočtu zdravotního pojištění

24.04.2025  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou nemusí ze svého hradit pouze státní pojištěnci. Zaměstnanci, OSVČ i OBZP naopak platí zdravotní…

Jak budou otevřené obchody 1. a 8. května? Kdy musí zavřít?

24.04.2025  |  Redakce

Už několik let platí zákon, že během vybraných státních svátků musejí být obchody zavřené. Májové svátky letos vycházejí na čtvrtky. Jak budou v tyto…

Můžete mít podprůměrné příjmy a přitom důchod 23 tisíc? Spočítali jsme, že to jde

23.04.2025  |  Petr Gola

Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi mohou mít žadatelé o starobní důchod s podprůměrnými příjmy nadprůměrný důchod.…

Spořicí účty v dubnu 2025: kde najdete 4% úrokovou sazbu?

23.04.2025  |  Michal Bureš

Úrokové sazby v bankovních produktech pozvolna klesají. Jak jsou na tom úrokové sazby u spořicích účtů? Jaké podmínky musíte splnit, abyste získali…

Autobus na objednání? V Česku se zabydluje nový druh veřejné dopravy

22.04.2025

Autobus veřejné dopravy, který přijede podle vaší objednávky? Od července už to nemusí být sci-fi. Do finále míří legislativa pro zavedení nového…

V Rakousku pracuje necelých 16 % starobních důchodců. Chystáte se taky?

22.04.2025  |  Petr Gola

Alespoň na zkrácený úvazek pracuje v Rakousku téměř každý šestý příjemce starobního důchodu mladší 74 let. Hlavním důvodem pro výdělečnou činnost…

Vlk zadávil ovce, kormorán vylovil rybník? Kdy stát hradí škodu způsobenou zvířetem

22.04.2025

Stát odpovídá za škodu na životě a zdraví lidí a hospodářských zvířat a na majetku, včetně plodin, pokud ji způsobili zvláště…

Otevírací doba na Velikonoce 2025: kdy zůstanou obchody zavřené?

17.04.2025  |  Redakce

Jak budou otevřeny obchody na Velikonoce 2025? Obchody s rozlohou nad 200 m2 musejí být v pondělí uzavřeny. Kde a kdy tedy (ne…

Konec srážkové daně? Statisíce poplatníků by musely podávat daňové přiznání

17.04.2025  |  Lucie Mečířová

Daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně se už nemusí nikde uvádět ani vyúčtovávat. Pokud by však mělo dojít k jejímu zrušení, vše by se…

Základní výměra důchodu se za 20 let ztrojnásobila. Kolik dá stát všem penzistům?

17.04.2025  |  Petr Gola

Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměru důchodu mají všichni penzisté stejně vysokou, bez ohledu na…

Při úmrtí blízkého člena rodiny se prodlouží zvláštní volno. Jak se změní další pravidla?

16.04.2025  |  Lucie Mečířová

Za určitých podmínek má zaměstnanec nárok na placené volno, a to buď na několik dní, nebo na dobu nezbytně nutnou. Některá pravidla se však mají…

Zlevnila mouka, zdražila vejce i tuzemák. Na kolik vás letos vyjde mazanec?

16.04.2025  |  L. Kratochvíl

Spotřebitelské ceny v Česku podle poslední statistiky v březnu stouply meziročně o 2,7 procenta. Jenže spotřební koš, podle kterého se míra inflace…

Nejpozději do konce dubna musí pronajímatelé poskytnout vyúčtování služeb nájemníkům

16.04.2025

Pronajímatelé mají povinnost nájemníkům doručit vyúčtování služeb nejpozději do konce dubna. Které povinnosti s vyúčtováním…

Nižší krácení u předčasného důchodu nebude pro každého

15.04.2025  |  Petr Gola

Od příštího roku bude možné při výpočtu předčasného důchodu dosáhnout na nižší krácení. Podmínkou je získání vysoké doby pojištění, přičemž pro…

Kdy můžete vydělávat a neplatit skoro žádné daně? Nejvýhodnější druhy příjmu

15.04.2025  |  Petr Gola

Zdanění pravidelných příjmů se v praxi značně liší. Daňové podmínky jsou odlišné podle druhu příjmu a osobní situace. Podívejme se v praktických…

Alkohol a daně v Česku: kolik odvede průměrný Čech na daních z alkoholu za rok?

15.04.2025  |  Michal Bureš

Česko patří ve spotřebě alkoholu na světovou špici. Debatu o zdanění alkoholických nápojů rozvířily úvahy o zdanění tichého vína. Jak jsou zdaněny…

Chcete dál dostávat příspěvek? Nezapomeňte doložit příjmy a náklady na bydlení za 1. čtvrtletí

14.04.2025

V měsíci dubnu se opět dokládají příjmy a náklady na bydlení za 1. čtvrtletí. Nezapomeňte podklady doložit včas, abyste…

V práci vám přidali, ale peněz chodí méně. Kdy si vyšším příjmem finančně pohoršíte?

14.04.2025  |  Petr Gola

V praxi dochází k paradoxním situacím, kdy si i přes nominálně vyšší odměnu za práci v zaměstnání nebo vyšší příjmy z podnikání rodina finančně…

Co je zaměstnání malého rozsahu? Podívejte se, komu se vyplatí

11.04.2025

Kdo pracuje v zaměstnání malého rozsahu, tak neplatí pojistné odvody, někdy ani daň z příjmu. Ani zaměstnavatel neplatí…

Investujete? Kdy musíte zdanit příjmy z prodeje akcií, kryptoměn nebo nemovitostí

11.04.2025  |  Lucie Mečířová

Pokud investujete do cenných papírů, nemovitostí nebo třeba kryptoměn, pravděpodobně se vám nevyhnou daňové povinnosti. Kdy budete muset příjem z…

Téměř 72 milionů lidí v EU žije v chudobě podle definice. Jak si stojí Česko?

11.04.2025  |  Petr Gola

Za chudého se v členských zemích Evropské unie považuje každý s disponibilním příjmem pod hranicí 60 % národního mediánu ekvivalentního příjmu.…

Příspěvek na auto jako zvláštní pomůcku se zvýšil o 85 tisíc. Lze si odečíst DPH?

10.04.2025  |  Lucie Mečířová

Jste zdravotně postižená osoba, která se potřebuje dopravovat k lékaři? Zkuste si zjistit, zda nemáte nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku v podobě…

Pravidla pro krácení ořežou i vysoké příjmy. Proč se v praxi vdovské důchody příliš neliší?

10.04.2025  |  Petr Gola

Měsíční částka vdovského důchodu závisí výhradně na průběhu pojištění zemřelého manžela. V praxi se však vyměřené vdovské důchody od sebe liší…

Kdy má zaměstnanec převedený na hůře placenou práci nárok na doplatek do původní úrovně?

09.04.2025

Když zaměstnavatel převede zaměstnance na jinou práci s horší mzdou, je vždy povinen mu dorovnat rozdíl mezi nově dosahovaným…

Centrální evidence psů by se mohla spustit za rok. Kdo ji bude plnit?

09.04.2025

Ministerstvo zemědělství chce do roka spustit centrální evidenci psů. Zároveň uvedlo důvody, které bránily včasnějšímu…

Automatický nárok na neomezenou dobu? Fakta o nemocenské pro každého maroda

09.04.2025  |  Petr Gola

Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Kdy nemocenská náleží? Proč je při delší nemoci denní nemocenská vyšší?…

Zaměstnanec po vážném pracovním úrazu odmítne náhradní práci. Jak to ovlivní úrazovou rentu?

08.04.2025

Úrazová renta je dlouhodobý finanční příjem, který náleží zaměstnanci po pracovním úrazu. Co když ovšem takový zaměstnanec…

Úřady si o vás brzy zjistí vše, pomůže jim jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele

08.04.2025

Formulářová reforma má ulehčit práci zejména zaměstnavatelům tím, že již nebudou muset vyplňovat několik formulářů souvisejících s uzavíráním…

Čtyři lidé mají stejný příjem z nájmu, každý však platí jiné daně. Proč?

08.04.2025  |  Petr Gola

Zdanění příjmu z nájmu se v praxi liší nejenom v závislosti na inkasované částce, ale i na „daňovém statusu“ majitele nemovitosti. Rozdíly ve…

Řidiči si u nehod poradí sami častěji, limit pro povinné volání policie se zvýší

07.04.2025

Řidiči budou mít povinnost volat policii až tehdy, pokud škoda při dopravní nehodě přesáhne 200 tisíc. Oproti současnému…

Valorizace zvyšují rozdíly mezi důchody. Jak rostly v posledních letech?

07.04.2025  |  Petr Gola

Životní úroveň penzistů ovlivňují každoroční valorizace důchodů velmi významně. Během let se finanční rozdíl mezi jednotlivými důchody může…

Jste OSVČ nebo OBZP a změnili jste zdravotní pojišťovnu? Jak to bude s platbou pojistného

07.04.2025  |  Lucie Mečířová

Stihli jste se do konce března přihlásit o změnu své zdravotní pojišťovny? Co se stane teď? Přinášíme komplexní přehled toho, co vás po změně čeká.

Jen začala platit, už ji zdraží. Jak vyřídit registraci ETA pro cestu do Velké Británie

04.04.2025  |  L. Kratochvíl

Víte o tom, že od 2. dubna 2025 platí pro krátkodobé cesty do Velké Británie povinnost zaregistrovat se v systému ETA? Tato registrace je…

Srovnání termínovaných vkladů v dubnu 2025. Kde vám nejlépe zhodnotí peníze?

04.04.2025  |  Michal Bureš

Jaké jsou aktuální podmínky na termínovaných vkladech? Která banka nabízí ty nejvýhodnější úroky? Musíte investovat i do dalších produktů banky,…

Načasujte důchod správně. Jinak při vyšších příjmech utrpíte vyšší ztráty

04.04.2025  |  Petr Gola

Výběru termínu odchodu do starobního důchodu je nutné věnovat patřičnou pozornost. Každý den hraje důležitou roli a špatné načasování přináší…

Už žádná cesta na úřad. Řidičský průkaz vám doručí třeba do výdejního boxu

03.04.2025

Od 1. července 2025 již řidiči nebudou muset vyzvedávat nové řidičáky na úřadech. Počítá s tím návrh vyhlášky Ministerstva…

Kolik opravdu platí na dani z příjmu zaměstnanci s průměrnou mzdou v zemích OECD?

03.04.2025  |  Petr Gola

V jednotlivých vyspělých členských zemích OECD jsou poměrně významné rozdíly ve výši mezd i v míře zdanění. Kolik zaplatí na dani z příjmu…

Nájemníci zaplatí od roku 2026 více za opravy v bytě

02.04.2025

Návrh nařízení vlády zvyšuje maximální limit pro náklady na opravu bytu hrazené nájemcem. Nově by se měl limit také každoročně…

Výhra pro samoživitele? Výpočet výživného se má odvíjet od průměrné mzdy v regionu

02.04.2025  |  Lucie Mečířová

Výpočet výživného na děti projde výraznými změnami. Samoživitelé si mají polepšit, zatímco neplatiči to budou mít náročnější. Co přesně se bude měnit?

Hlavně hodně pracovat před důchodem? Devět nepravd o důchodové průměrné mzdě

02.04.2025  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje zejména výše osobního vyměřovacího základu (průměrné důchodové mzdy). Čím vyšší rozhodné příjmy, tím…

Úřad práce vám může proplatit autoškolu i pilotní kurz na dron

01.04.2025

Víte, že můžete Úřad práce požádat o proplacení autoškoly nebo pilotního kurzu na dron? Úřad práce vám na kurzy i…

Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali

01.04.2025  |  Lucie Mečířová

Zákonodárci rozhodli, že se zvýší podpora v nezaměstnanosti, ale i maximální výše podpory při rekvalifikaci. Jak to nově bude?
Zobrazit související aktuality
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz