(přidává komentáře analytiků)
PRAHA, 15.března (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců (PPI) v únoru meziměsíčně nečekaně klesly o 0,3 procenta poté, co v lednu přidaly 0,5 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
V meziročním pohledu se ceny snížily o 2,0 procenta, když nepřetržitě klesají od prosince roku 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 přitom ceny zaznamenaly loni v září, kdy se propadly o 5,4 procenta.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 02/10 01/10 02/09 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct -0,3 +0,5 +1,3 meziroční změna v pct -2,0 -1,5 -0,6
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
]OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 0,1 procenta a meziroční pokles o 1,6 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání klesly ceny potravinářských výrobků o 1,1 procenta, ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,2 procenta a pryžových a plastových výrobků o 0,6 procenta. * Na druhé straně stouply ceny koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 1,2 procenta, chemických látek a výrobků a elektrických výrobků shodně o 0,8 procenta. * V meziročním srovnání měl největší vliv na pokles snížení cen obecných kovů a kovodělných výrobků o 13,3 procenta, potravinářských výrobků o 3,8 procenta a dopravních prostředků o 7,7 procenta. * Ceny koksársnských a rafinovaných produktů naopak vyskočily o 27,8 procenta, zatímco chemické látky a výrobky podražily o 17,5 procenta. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 0,3 procenta, meziročně spadly o 5,6 procenta.
KOMENTÁŘE
PAVEK SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDITBANK, PRAHA
"Za překvapivé považujeme zejména snížení cen potravinářských výrobků, kde se přerušil trend postupného zmírňování deflace. Nicméně tomu nepřikládáme nějaký dlouhodobější význam, myslíme si, že je to spíše jednorázová výchylka. V tomto segmentu půjdou ceny v příštích měsících nahoru."
"Celkový PPI na meziroční bázi je zřejmě ovlivněn tím, že koruna loni v únoru dosahovala rekordně slabých úrovní proti euru, takže v meziročním srovnání muselo posílení koruny nutně stlačit výrobní ceny."
"(Pro ČNB) je to jeden ze střípků do mozaiky, možná kdybychom teď byli na nějaké hraně, pokud jde o rozhodování o sazbách, tak by mohl přispět. Ale vzhledem k tomu, že ČNB neindikuje, že by chtěla v dohledné době něco dělat, tak tohle její názor nemění."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK, PRAHA
"Pokles cen průmyslových výrobců trvá a tento vývoj ukazuje na velmi nízké riziko inflace pro koncové spotřebitele. Únorový výsledek vývoje cen výrobců je dvě desetiny pod naším odhadem a tři desetiny pod průměrným očekáváním trhu. Nebýt ropy, deflace v průmyslu by nebyla 2 ale zhruba 3 procenta."
"Dnešní výsledek nahrává spekulacím, zda vůbec bude třeba zvyšovat úrokové sazby ČNB již ve třetím čtvrtletí. Ve druhé polovině roku by se již PPI měl nacházet v inflačním pásmu. My se nadále domníváme, že třetí čtvrtletí 2010 je pro počátek cyklu zvyšování sazeb nejpravděpodobnějším termínem. Načasování samozřejmě může výrazně ovlivnit vývoj české koruny."
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
(Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)