Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

ANALÝZA-Krize eura budí otázky ohledně dalšího rozšíření

 
 

Reuters

                                

* Po vývoji v Řecku roste skepse k euru

* Další země budou muset déle čekat na vstup do eurozóny

* Estonsko zřejmě 12.května získá pozitivní hodnocení k euru

BUKUREŠŤ, 7.května (Reuters) - Krize, jež zuří na okraji eurozóny, by mohla o celé roky oddálit vstup nových členů Evropské unie do zóny jednotné měny, avšak pravděpodobně je tohoto závazku nezbaví.

Vážné nepokoje v Řecku, prudký nárůst výnosů dluhopisů jihoevropských států a unijní spory, zda si ti, kdo porušují pravidla, zaslouží pomoc, vrhají stín na přípravné kroky zemí, od nichž smlouvy o členství v EU vyžadují přijetí eura.

Na jedné straně jde o prostou matematiku. Značné rozpočtové schodky a větší státní dluhy nahromaděné během globální recese znamenají, že většina uchazečských zemí po dobu dalších čtyř či pěti let nesplní Maastrichtská kritéria.

Z osmi uchazečů je připraveno pouze Estonsko. Jeho žádost o přijetí eura v roce 2011 zřejmě dostane 12.května od Evropské komise zelenou. Nicméně ostatní kandidáti si kladou otázku, zda je v současné době dobrý nápad uzamknout se do svěrací kazajky měnové politiky rozvinuté Evropy, a vzdát se tak vlastních úrokových sazeb a flexibilních měn.

Na druhou stranu sílící spekulace, zda se sama eurozóna nerozpadne, když její nejslabší členové čelí bankrotu, prohloubily odpor některých tvůrců politiky ke vstupu dalších zemí, jimž by mohly hrozit fiskální potíže podobné těm řeckým.

"Ze zjevných důvodů budou nyní centrální úřady v Bruselu a ve Frankfurtu méně nakloněny dalšímu rozšiřování eurozóny," uvedl Neil Shearing z Capital Economics.

"Ovšem své opodstatnění má i názor, že pokud byste byli v pozici České republiky či Polska a podívali se na aktuální události v Řecku, tak byste si řekli, že s vlastní měnou vám asi bude lépe."

Nejnovější průzkum agentury Reuters ukázal, že většina uchazečských zemí - Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Lotyšsko - zřejmě přijme euro nejdříve v roce 2015 a Litva o rok dříve, přičemž Česko by do eurozóny mělo vstoupit až v roce 2016. [ID:DOL650691] [EMU/MEMS1]

Výsledky aktuálního průzkumu se příliš neliší od předchozího, ačkoli část analytiků poprvé posunula prognózy pro některé země daleko do budoucnosti, včetně předpovědí, že Rumunsko a Bulharsko by do eurozóny mohly vstoupit v roce 2018 či později a Česko až v roce 2019. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Pro faktografii o přijetí eura klikněte na: [ID:nLDE6451J2] Pro průzkum Reuters klikněte na: [EMU/MEMS1] Pro graf průzkumu rozšíření EMU http://link.reuters.com/qan82k ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

OTÁZKY

Tento pohled začíná u některých tvůrců měnové politiky v té části EU, jež kdysi patřila ke komunistickému bloku, převládat.

"Mohu vám zaručit, že poptávka po nových členech se v eurozóně... snižuje," řekl minulý týden viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

"Ta diskuse má tři roviny: zaprvé, zda bychom měli vstoupit, zadruhé, zda můžeme vstoupit, zda splňujeme Maastrichtská kritéria, a zatřetí, zda nás vůbec někdo chce."

Polská vláda také uvedla, že pro tuto chvíli je nemožné stanovit nový cíl pro vstup do eurozóny a že nejbližším možným termínem bude rok 2015. Viceguvernér centrální banky Witold Kozinski ve čtvrtek odklad zčásti připsal na vrub Řecku.

"Vstup Polska do eurozóny bude určitě oddálen," uvedl pro polskou televizi. "Nicméně k tomu dojde."

Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že země by se stanovením termínu vstupu neměla spěchat.

Bulharské naděje na vstup do eurozóny dostaly minulý měsíc trhlinu poté, co země oznámila, že podobně jako Řecko skrývala pravdu o velikosti rozpočtového schodku za rok 2009. Země následně ustoupila od plánu žádat letos o vstup do směnného mechanismu ERM-2.

Je zde také příklad Slovenska. Po vstupu země do eurozóny se podniky radovaly, že se zbavily měnového rizika.

Nicméně jakmile udeřila krize, sousední země nechaly své měny oslabit vůči euru o 20 až 30 procent a někteří výrobci se přesunuli do Maďarska a Polska, neboť dali přednost nižším nákladům na pracovní sílu.

Slováci si nyní stěžují, že v Praze a Budapešti je v mnoha ohledech levněji, a ptají se, proč má jejich země posílat pomoc do Řecka, když jejich životní úroveň oproti řecké dosahuje pouze 70 procent.

Další výhoda eura, totiž nízké úvěrové náklady, již není takovou samozřejmostí. Výnosy u řeckých desetiletých dluhopisů ve čtvrtek dosahovaly 9,235 procenta, u portugalských obligací činily 5,592 procenta. Naproti tomu české dluhopisy poskytovaly výnos 3,899 procenta a polské 5,81 procenta.

Tyto údaje také ukazují, že investoři z větší části opustili více než desetiletou praxi obchodování založeného na předpokladu, že výnosy dluhopisů členských zemí EU stojících mimo eurozónu budou konvergovat k výnosům v eurozóně, jelikož to se již ve většině případů stalo. Nyní převážně vybírají aktiva na základě ekonomických fundamentů jednotlivých zemí.

NA MUŠCE ESTONSKO

Všechny země, jež v roce 2004 či v roce 2007 vstoupily do EU, čelí požadavku na přijetí eura s tím, že ovšem nebyl určen konkrétní termín. Pochybnosti o budoucnosti eurozóny by při extrémním scénáři vývoje mohly některé země přimět k tomu, že vstup odloží na neurčito.

To by potenciálně mohlo vést k podobné situaci jako v případě Švédska či Dánska. Tyto země nemusí přijímat euro a tvůrci politiky tento plán odložili nejméně do doby, dokud se pro to neobjeví důvod a nevzroste podpora veřejnosti.

Zpráva Evropské komise o Estonsku by podle analytiků mohla ukázat posun v ochotě přijímat nové členy a evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn ve středu řekl, že požadavek Tallinu ještě "určitě není hotovou věcí".

Konečnou zelenou pro vstup, pokud tomu tak nakonec bude, by Estonsko dostalo zřejmě 13.července.

"Myslíme, že je přijmou, ale vyšlou určitý signál, dojde k jisté změně," uvedl Daniel Hewitt z Barclays Capital.

Vedle opětovného získání důvěry politiků eurozóny je hlavní výzvou snížit rozpočtové schodky, jež v případě Polska, Rumunska a České republiky činí zhruba dvojnásobek požadovaného poměru 3 procent HDP.

Míra zadlužení uchazečských zemí je mnohem nižší než u členských zemí eurozóny Řecka a Itálie, ovšem slabý výhled růstu na příštích několik let může některým zemím zkomplikovat snahu dodržet strop 60 procent HDP stanovený eurozónou.

Elisabeth Gruieová, ekonomka z BNP Paribas, nečeká na zprávu o Estonsku a říká, že eurozóna po jeho vstupu větším uchazečským zemím na nějaký čas zavře dveře.

"Vzhledem k problémům, jež trápí eurozónu, tvůrci měnové politiky určitě zaujmou postoj nulové tolerance," řekla.

"Mysleli jsme si, že všechny země euro přijmou v roce 2015. To už není možné. To se nestane."

(Autor: Marius Zaharia; Reportérka: Jana Mlčochová; Přeložil: Tomáš Doležel)

 
 

Kolik zdravotní pojišťovna přispěje vašemu dítěti na letní tábor?

25.04.2025  |  Lucie Mečířová

Vybíráte mezi letními tábory a přemýšlíte nad jejich úhradou? Většina zdravotních pojišťoven může na pobyt něco málo přispět. Kolik a za jakých…

Alkohol a daně II: Jak má vypadat spotřební daň na alkoholické nápoje? Výrobci se neshodnou

25.04.2025  |  Michal Bureš

Spotřební daně rostou výhradně jen u tvrdého alkoholu, proti zdanění tichého vína se postavila část vlády i samotní vinaři. Jak by mělo vypadat…

Příjmy nejsou všechno. Kdy budete mít nižší důchod i s vysokým výdělkem?

25.04.2025  |  Petr Gola

Při výpočtu všech státních důchodů hrají dosahované příjmy velmi důležitou roli. Měsíční částka důchodů však závisí i na jiných parametrech. V…

Právnické osoby zaplatí vyšší daň. U příjmů za rok 2024 se mnoho změnilo

24.04.2025  |  Lucie Mečířová

Jeden termín už uplynul, další dva jsou na ráně. Do kdy musí přiznat daně právnické osoby a co se u nich změnilo za rok 2024?

Vydělává málo a ještě doplácí? Nespravedlnosti při výpočtu zdravotního pojištění

24.04.2025  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou nemusí ze svého hradit pouze státní pojištěnci. Zaměstnanci, OSVČ i OBZP naopak platí zdravotní…

Jak budou otevřené obchody 1. a 8. května? Kdy musí zavřít?

24.04.2025  |  Redakce

Už několik let platí zákon, že během vybraných státních svátků musejí být obchody zavřené. Májové svátky letos vycházejí na čtvrtky. Jak budou v tyto…

Můžete mít podprůměrné příjmy a přitom důchod 23 tisíc? Spočítali jsme, že to jde

23.04.2025  |  Petr Gola

Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi mohou mít žadatelé o starobní důchod s podprůměrnými příjmy nadprůměrný důchod.…

Spořicí účty v dubnu 2025: kde najdete 4% úrokovou sazbu?

23.04.2025  |  Michal Bureš

Úrokové sazby v bankovních produktech pozvolna klesají. Jak jsou na tom úrokové sazby u spořicích účtů? Jaké podmínky musíte splnit, abyste získali…

Autobus na objednání? V Česku se zabydluje nový druh veřejné dopravy

22.04.2025

Autobus veřejné dopravy, který přijede podle vaší objednávky? Od července už to nemusí být sci-fi. Do finále míří legislativa pro zavedení nového…

V Rakousku pracuje necelých 16 % starobních důchodců. Chystáte se taky?

22.04.2025  |  Petr Gola

Alespoň na zkrácený úvazek pracuje v Rakousku téměř každý šestý příjemce starobního důchodu mladší 74 let. Hlavním důvodem pro výdělečnou činnost…

Vlk zadávil ovce, kormorán vylovil rybník? Kdy stát hradí škodu způsobenou zvířetem

22.04.2025

Stát odpovídá za škodu na životě a zdraví lidí a hospodářských zvířat a na majetku, včetně plodin, pokud ji způsobili zvláště…

Otevírací doba na Velikonoce 2025: kdy zůstanou obchody zavřené?

17.04.2025  |  Redakce

Jak budou otevřeny obchody na Velikonoce 2025? Obchody s rozlohou nad 200 m2 musejí být v pondělí uzavřeny. Kde a kdy tedy (ne…

Konec srážkové daně? Statisíce poplatníků by musely podávat daňové přiznání

17.04.2025  |  Lucie Mečířová

Daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně se už nemusí nikde uvádět ani vyúčtovávat. Pokud by však mělo dojít k jejímu zrušení, vše by se…

Základní výměra důchodu se za 20 let ztrojnásobila. Kolik dá stát všem penzistům?

17.04.2025  |  Petr Gola

Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměru důchodu mají všichni penzisté stejně vysokou, bez ohledu na…

Při úmrtí blízkého člena rodiny se prodlouží zvláštní volno. Jak se změní další pravidla?

16.04.2025  |  Lucie Mečířová

Za určitých podmínek má zaměstnanec nárok na placené volno, a to buď na několik dní, nebo na dobu nezbytně nutnou. Některá pravidla se však mají…

Zlevnila mouka, zdražila vejce i tuzemák. Na kolik vás letos vyjde mazanec?

16.04.2025  |  L. Kratochvíl

Spotřebitelské ceny v Česku podle poslední statistiky v březnu stouply meziročně o 2,7 procenta. Jenže spotřební koš, podle kterého se míra inflace…

Nejpozději do konce dubna musí pronajímatelé poskytnout vyúčtování služeb nájemníkům

16.04.2025

Pronajímatelé mají povinnost nájemníkům doručit vyúčtování služeb nejpozději do konce dubna. Které povinnosti s vyúčtováním…

Nižší krácení u předčasného důchodu nebude pro každého

15.04.2025  |  Petr Gola

Od příštího roku bude možné při výpočtu předčasného důchodu dosáhnout na nižší krácení. Podmínkou je získání vysoké doby pojištění, přičemž pro…

Kdy můžete vydělávat a neplatit skoro žádné daně? Nejvýhodnější druhy příjmu

15.04.2025  |  Petr Gola

Zdanění pravidelných příjmů se v praxi značně liší. Daňové podmínky jsou odlišné podle druhu příjmu a osobní situace. Podívejme se v praktických…

Alkohol a daně v Česku: kolik odvede průměrný Čech na daních z alkoholu za rok?

15.04.2025  |  Michal Bureš

Česko patří ve spotřebě alkoholu na světovou špici. Debatu o zdanění alkoholických nápojů rozvířily úvahy o zdanění tichého vína. Jak jsou zdaněny…

Chcete dál dostávat příspěvek? Nezapomeňte doložit příjmy a náklady na bydlení za 1. čtvrtletí

14.04.2025

V měsíci dubnu se opět dokládají příjmy a náklady na bydlení za 1. čtvrtletí. Nezapomeňte podklady doložit včas, abyste…

V práci vám přidali, ale peněz chodí méně. Kdy si vyšším příjmem finančně pohoršíte?

14.04.2025  |  Petr Gola

V praxi dochází k paradoxním situacím, kdy si i přes nominálně vyšší odměnu za práci v zaměstnání nebo vyšší příjmy z podnikání rodina finančně…

Co je zaměstnání malého rozsahu? Podívejte se, komu se vyplatí

11.04.2025

Kdo pracuje v zaměstnání malého rozsahu, tak neplatí pojistné odvody, někdy ani daň z příjmu. Ani zaměstnavatel neplatí…

Investujete? Kdy musíte zdanit příjmy z prodeje akcií, kryptoměn nebo nemovitostí

11.04.2025  |  Lucie Mečířová

Pokud investujete do cenných papírů, nemovitostí nebo třeba kryptoměn, pravděpodobně se vám nevyhnou daňové povinnosti. Kdy budete muset příjem z…

Téměř 72 milionů lidí v EU žije v chudobě podle definice. Jak si stojí Česko?

11.04.2025  |  Petr Gola

Za chudého se v členských zemích Evropské unie považuje každý s disponibilním příjmem pod hranicí 60 % národního mediánu ekvivalentního příjmu.…

Příspěvek na auto jako zvláštní pomůcku se zvýšil o 85 tisíc. Lze si odečíst DPH?

10.04.2025  |  Lucie Mečířová

Jste zdravotně postižená osoba, která se potřebuje dopravovat k lékaři? Zkuste si zjistit, zda nemáte nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku v podobě…

Pravidla pro krácení ořežou i vysoké příjmy. Proč se v praxi vdovské důchody příliš neliší?

10.04.2025  |  Petr Gola

Měsíční částka vdovského důchodu závisí výhradně na průběhu pojištění zemřelého manžela. V praxi se však vyměřené vdovské důchody od sebe liší…

Kdy má zaměstnanec převedený na hůře placenou práci nárok na doplatek do původní úrovně?

09.04.2025

Když zaměstnavatel převede zaměstnance na jinou práci s horší mzdou, je vždy povinen mu dorovnat rozdíl mezi nově dosahovaným…

Centrální evidence psů by se mohla spustit za rok. Kdo ji bude plnit?

09.04.2025

Ministerstvo zemědělství chce do roka spustit centrální evidenci psů. Zároveň uvedlo důvody, které bránily včasnějšímu…

Automatický nárok na neomezenou dobu? Fakta o nemocenské pro každého maroda

09.04.2025  |  Petr Gola

Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Kdy nemocenská náleží? Proč je při delší nemoci denní nemocenská vyšší?…

Zaměstnanec po vážném pracovním úrazu odmítne náhradní práci. Jak to ovlivní úrazovou rentu?

08.04.2025

Úrazová renta je dlouhodobý finanční příjem, který náleží zaměstnanci po pracovním úrazu. Co když ovšem takový zaměstnanec…

Úřady si o vás brzy zjistí vše, pomůže jim jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele

08.04.2025

Formulářová reforma má ulehčit práci zejména zaměstnavatelům tím, že již nebudou muset vyplňovat několik formulářů souvisejících s uzavíráním…

Čtyři lidé mají stejný příjem z nájmu, každý však platí jiné daně. Proč?

08.04.2025  |  Petr Gola

Zdanění příjmu z nájmu se v praxi liší nejenom v závislosti na inkasované částce, ale i na „daňovém statusu“ majitele nemovitosti. Rozdíly ve…

Řidiči si u nehod poradí sami častěji, limit pro povinné volání policie se zvýší

07.04.2025

Řidiči budou mít povinnost volat policii až tehdy, pokud škoda při dopravní nehodě přesáhne 200 tisíc. Oproti současnému…

Valorizace zvyšují rozdíly mezi důchody. Jak rostly v posledních letech?

07.04.2025  |  Petr Gola

Životní úroveň penzistů ovlivňují každoroční valorizace důchodů velmi významně. Během let se finanční rozdíl mezi jednotlivými důchody může…

Jste OSVČ nebo OBZP a změnili jste zdravotní pojišťovnu? Jak to bude s platbou pojistného

07.04.2025  |  Lucie Mečířová

Stihli jste se do konce března přihlásit o změnu své zdravotní pojišťovny? Co se stane teď? Přinášíme komplexní přehled toho, co vás po změně čeká.

Jen začala platit, už ji zdraží. Jak vyřídit registraci ETA pro cestu do Velké Británie

04.04.2025  |  L. Kratochvíl

Víte o tom, že od 2. dubna 2025 platí pro krátkodobé cesty do Velké Británie povinnost zaregistrovat se v systému ETA? Tato registrace je…

Srovnání termínovaných vkladů v dubnu 2025. Kde vám nejlépe zhodnotí peníze?

04.04.2025  |  Michal Bureš

Jaké jsou aktuální podmínky na termínovaných vkladech? Která banka nabízí ty nejvýhodnější úroky? Musíte investovat i do dalších produktů banky,…

Načasujte důchod správně. Jinak při vyšších příjmech utrpíte vyšší ztráty

04.04.2025  |  Petr Gola

Výběru termínu odchodu do starobního důchodu je nutné věnovat patřičnou pozornost. Každý den hraje důležitou roli a špatné načasování přináší…

Už žádná cesta na úřad. Řidičský průkaz vám doručí třeba do výdejního boxu

03.04.2025

Od 1. července 2025 již řidiči nebudou muset vyzvedávat nové řidičáky na úřadech. Počítá s tím návrh vyhlášky Ministerstva…

Kolik opravdu platí na dani z příjmu zaměstnanci s průměrnou mzdou v zemích OECD?

03.04.2025  |  Petr Gola

V jednotlivých vyspělých členských zemích OECD jsou poměrně významné rozdíly ve výši mezd i v míře zdanění. Kolik zaplatí na dani z příjmu…

Nájemníci zaplatí od roku 2026 více za opravy v bytě

02.04.2025

Návrh nařízení vlády zvyšuje maximální limit pro náklady na opravu bytu hrazené nájemcem. Nově by se měl limit také každoročně…

Výhra pro samoživitele? Výpočet výživného se má odvíjet od průměrné mzdy v regionu

02.04.2025  |  Lucie Mečířová

Výpočet výživného na děti projde výraznými změnami. Samoživitelé si mají polepšit, zatímco neplatiči to budou mít náročnější. Co přesně se bude měnit?

Hlavně hodně pracovat před důchodem? Devět nepravd o důchodové průměrné mzdě

02.04.2025  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje zejména výše osobního vyměřovacího základu (průměrné důchodové mzdy). Čím vyšší rozhodné příjmy, tím…

Úřad práce vám může proplatit autoškolu i pilotní kurz na dron

01.04.2025

Víte, že můžete Úřad práce požádat o proplacení autoškoly nebo pilotního kurzu na dron? Úřad práce vám na kurzy i…

Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali

01.04.2025  |  Lucie Mečířová

Zákonodárci rozhodli, že se zvýší podpora v nezaměstnanosti, ale i maximální výše podpory při rekvalifikaci. Jak to nově bude?

Kdy podává OSVČ pojišťovně dva přehledy za rok 2024 a do kdy zaplatit? Deset pravidel

01.04.2025  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vedou daňovou evidenci nebo uplatňují roční výdajový paušál, musejí své zdravotní pojišťovně…

Můžou být infarkt nebo posttraumatická stresová porucha pracovním úrazem k odškodnění?

31.03.2025

Pracovním úrazem každému zřejmým je zlomenina končetiny, k níž došlo pádem zaměstnance při plnění pracovních úkolů, nebo když něco…

Buďte štědří! Zvýšené odpočty darů od základu daně platí i pro roky 2025 a 2026

31.03.2025  |  L. Kratochvíl

Rádi podporujete ze svých vydělaných peněz dobročinné spolky, sportovní nadšence nebo kulturní život? I v letech 2025 a 2026 v tom můžete pokračovat…

Radost hlavně pro státní kasu? Zvýšení mzdy pohledem zaměstnance a zaměstnavatele

31.03.2025  |  Petr Gola

Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu. Zaměstnance i zaměstnavatele však zajímají jiná čísla. Pro zaměstnance je rozhodující čistá…
Zobrazit související aktuality
Rejstříky - subjekty

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - osoby

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - subjekty

        Rejstriky.finance.cz
        Rejstříky - adresy

          Rejstriky.finance.cz