Rakouské obavy z nových členů by mohly splasknout jako bublina

06.06.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Rakouské obavy z nových členů by mohly splasknout jako bublina

Rakouské obavy z nových členů by mohly splasknout jako bublina

Vídeň rozšíří kvótu sezónních zahraničních dělníků na 8 tisíc, neboť se nedostává pracovních sil. Podle studie německého institutu DIW může Rakousko pocítit negativní vliv rozšíření Evropské unie. Přílivu levné pracovní síly z okolních zemí by mohla být vystavena některá odvětví v příhraničních regionech a domácí nekvalifikovaní zaměstnanci. Mzdy by kvůli této konkurenci mohly spadnout o 0,25 procent a individuální riziko propuštění by se mohlo zvýšit o 0,8 procentního bodu. Vídeňský institut Wifo očekává, že po roce 2005, tedy předpokládaném termínu rozš

íření unie, se v zemi objeví 25 700 migrantů ročně. Společně s pendlery by tak příliv pracovních sil představoval ročně 42 tisíc osob. Celkový migrační potenciál na příští léta odhaduje rakouské ministerstvo zahraničí na 110 tisíc, experti až na 150 tisíc osob.

Rakousko k překonání potenciálního šoku z vlny migrantů může využít finanční prostředky Bruselu ve výši 2,6 miliardy šilinků, které by strukturně vylepšily šanci pohraničních regionů. K řešení potíží může přispět i dodržování kolektivních smluv. Neméně důležitou skutečností je zvyšující se životní standard Středoevropanů a rostoucí hlad po pracovních silách v samotném Rakousku. Situace proto nemusí být vůbec horká. Požadavek Vídně na přechodné lhůty pro pracovní síly ze středoevropských zemí je tak n

ejen důsledkem tlaku zájmových skupin, ale i otázkou ideologickou, jelikož lhůty nejvýrazněji prosazují nacionalističtí Svobodní. Jako jediné z unie vzneslo obdobný požadavek jen Německo, ale mnohem zdrženlivěji. Pro ostatní členy patnáctky otevření pracovního trhu problém nepředstavuje.

Zdroj: HN z 06. 06. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka