Týden ve světě financí (15. 03. - 21. 03. 2010)

19.03.2010 | , Sfinance.cz
SFINANCE - Týden ve světě financí


perex-img Zdroj: Finance.cz

Za loňský rok ubyly v EU zhruba čtyři miliony zaměstnaných, přičemž poslední data ukazují, že počet zaměstnaných i nadále klesá pod tíhou současné hospodářské krize. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Posledních 7 dní ve světě

  • Řecká vláda uvažuje, že se o pomoc v dlužnické krizi obrátí na Mezinárodní měnový fond, protože již ztrácí naději, že by se mohla od summitu Evropské unie 25. března dočkat nějaké konkrétní podpory. Alternativu požádat o pomoc MMF zatím řečtí a evropští představitelé odmítali v obavách, že by to narušilo prestiž EU a eura.
  • Hodinové pracovní náklady v České republice v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostly proti stejnému období roku 2008 o 5,4 %. To představuje čtvrtý nejvyšší nárůst v Evropské unii. Vyšší nárůst zaznamenaly v tomto směru pouze Bulharsko + 11,3 %, Rakousko + 6,5 % a Polsko 5,7 %.
  • Čínská ekonomika si v letošním roce zřejmě povede mnohem lépe, než se předpokládalo. Ve své čtvrtletní aktualizaci výhledu čínské ekonomiky to uvedla Světová banka. Ta očekává, že hrubý domácí produkt Číny letos vzroste o 9,5 procenta, zatímco dosud se domnívala, že růst HDP dosáhne 8,7 procenta.
  • Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně zvýšil o tři procenta na 974.346 vozů navzdory výraznému poklesu poptávky v Německu. Prodej aut v Německu se kvůli skončení příznivého vlivu šrotovného propadl o téměř 30 procent na 194.846 vozů.
  • Za loňský rok ubyly podle evropských statistiků v EU zhruba čtyři miliony zaměstnaných, tedy 1,8 procenta. O rok dříve jejich počet vzrostl o 0,7 procenta. Data za poslední čtvrtletí ukazují, že počet zaměstnaných i nadále klesá klesá pod tíhou současné vážné hospodářské krize. Propad se však zpomaluje.
  • Ve Spojených státech zkrachovaly další tři malé banky. Počet bankrotů v americkém bankovním sektoru se tak od začátku roku vyšplhal na 30. Regulátoři uzavřeli firmy Park Avenue Bank, Old Southern Bank a Statewide Bank. Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) nicméně našla kupce pro vklady všech těchto tří bank.
  • Skupina amerických majitelů automobilů značky Toyota svolaných k opravě zažalovala jejich japonského výrobce. Majitelé žádají vrácení peněz za automobily a usilují o odškodné, jež by se mohlo vyšplhat na několik miliard dolarů.
  • Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank odměnila osm svých nejvyšších manažerů za loňský přesvědčivý návrat firmy k ziskovosti celkem 39 miliony eur, což byl proti předloňské kompenzaci nárůst téměř na desetinásobek. Generální ředitel banky Josef Ackermann dostal 9,55 milionu eur, a má tak zatím nejvyšší loňský plat mezi předními německými firmami.

Posledních 7 dní doma  

  • Finanční arbitr obdržel loni 757 podnětů, což byl v meziročním srovnání nárůst o 22 procent. O zahájení řízení rozhodl ve 118 případech, v řadě případů totiž nespadaly podněty do kompetence finančního arbitra. Klienti přitom požadovali po finančních institucích téměř 31,5 milionu korun. Nejčastěji se stížnosti týkaly převodů peněz, úvěrů, pojištění, zneužití platební karty v bankomatu nebo zneužití platební karty u obchodníků v zahraničí.
  • Tuzemská kina v lednu zejména díky filmovému megahitu Avatar vykázala druhé nejvyšší měsíční tržby v historii a v jejich pokladnách skončilo 147,9 milionu korun. Vyšší tržby měla kina pouze loni v červenci, kdy si na účet připsala rekordních 155,5 milionu korun. Při srovnání s předchozími lednovými tržbami kin pak byly ty letošní nejvyšší.
  • Průměrná úroková sazba u hypoték klesla v únoru na nejnižší hodnotu od prosince 2007, a to 5,37 procenta. Banky přesto zaznamenaly meziroční pokles zájmu o hypotéky. Pokles úrokových sazeb podle indexu nejvíce ovlivňují hypotéky s pětiletou fixací, u kterých sazby meziměsíčně klesly o 0,16 procentního bodu.
  • Cestovní kanceláře, agentury a průvodci loni přišli meziročně kvůli krizi o pětinu výnosů, celkem utržili 36,5 miliardy korun. Loni se v České republice prodaly zhruba dva miliony zájezdů, o pětinu méně než předloni. Úbytek klientů zaznamenaly především malé cestovní kanceláře, velké hlásí většinou stagnaci.
  • Celkem dvě třetiny tuzemských firem v letošním roce nezvýší zaměstnancům mzdy. Platy se udrží ve většině podniků na stejné úrovni jako v předchozím roce. Optimistické vyhlídky naznačují, že by v letošním roce mohlo dojít k maximálnímu růstu mezd do tří procent.
  • Česká republika byla v hodnocení evropských zaměstnavatelských svazů vyhodnocena spolu s Dánskem, Německem a Rakouskem jako země nejlépe odolávající dopadům krize. Spolu se Slovenskem, Polskem a Maďarskem se blíží průměrné ekonomické úrovni EU a udržuje si výbornou úroveň vnější konkurenceschopnosti.
  • Státní dluh České republiky se v loňském roce zvýšil o více než 178 miliard na 1,178 bilionu korun. Údaje z počátku ledna na základě metodiky Mezinárodního měnového fondu potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 korun.
  • Stavební spořitelny letos do konce února půjčily 8,3 miliardy korun, meziročně o pět procent více.V letošním roce tak zájem o úvěry stavebních spořitelen roste, zatímco loni po celý rok klesal. Tahounem úvěrového trhu byla v lednu a únoru především Raiffeisen stavební spořitelna s nárůstem objemu úvěrů o více než polovinu. 

Autor článku

Michal Ruml  

Články ze sekce: SFINANCE - Týden ve světě financí