Krbové vložky: Teplo pro celý dům (6.díl)

23.02.2004 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

I když se horkovzdušných systémů zpravidla využívá jen k temperování hlavních obytných místností v přechodných obdobích roku, umožňuje správně dimenzovaná sestava vytápět dům kompletně - od sklepa až po podkroví. Oproti předchozím případům k tomu slouží technicky přece jen složitější ventilační souprava s turbinou, instalovaná zpravidla v nejvyšším podlaží domu. Ta z mezipláště vložky nasává hlavním teplovzdušným potrubím ohřátý vzduch, který je potom ventilátorem vyfukován dílčími rozvody do jednotlivých místností.

Nejen pro bezproblémové hoření, ale i z důvodů kvality ovzduší v bytě vyžadují všechny krby dostatečný přísun vzduchu. U horkovzdušných rozvodů, jejichž výkonné ventilátory mohou způsobit poměrně značný podtlak, je navíc nutné umožnit ochlazenému konvenčnímu vzduchu návrat k topeništi.

Krb může být osazen také tzv. teplovodní vložkou, to znamená takovou, která má ke své zadní stěně připojen teplovodní výměník s cirkulací vody. V této podobě může být zapojen do teplovodního otopného systému, ať už s klasickými radiátory nebo podlahovým topením, a kombinován v podstatě s jakýmkoli kotlem, za určitých podmínek i s jiným tepelným zdrojem, a to včetně možnosti přípravy teplé užitkové vody. Automatika s teplotním čidlem pak sama ohlídá, kdy je třeba přepnout z jednoho topidla na druhé.

Připraveno ve spolupráci s časopisem   

Autor článku

 

Články ze sekce: BYDLENÍ