Stavební spoření v roce 2016: půl milionu nových smluv, úvěry v objemu 50 miliard

02.08.2016 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Zájem o stavební spoření v letošním roce vzroste. Stavební spořitelny by měly uzavřít asi o 10 procent nových smluv více, podobným tempem porostou i úvěry. Zájmu o spoření nahrávají nízké úrokové sazby ostatních zajištěných produktů, v úvěrování je trendem především financování rekonstrukcí a modernizací.

Stavební spoření letos zažije velmi silný rok. „Počítáme s tím, že zájem o nové smlouvy v letošním roce vzroste zhruba o 10 procent. Stavební spoření nabízí mezi zajištěnými produkty suverénně nejvyšší výnos a je odolné vůči výkyvům akciových i finančních trhů. Klienti si to opět začínají uvědomovat a zjišťují, že nikde jinde lepší zabezpečený výnos nenajdou,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Vladimír Staňura.

Loni za celý rok uzavřely stavební spořitelny 458 tisíc nových smluv, letos by tak trh mohl atakovat hranici 500 tisíc smluv. V letošním prvním pololetí bylo podepsáno 285 tisíc nových smluv, což představuje meziroční nárůst o 7 procent. Nejsilněji k tomuto vývoji přispěla ČMSS, která meziročně zvýšila prodej o 20 procent a uzavřela 117 tisíc nových smluv.

„Zároveň předpokládáme, že dojde k zopakování velmi úspěšného loňského roku v úvěrování, kdy stavební spořitelny poskytly úvěry za 46 miliard korun. Věřím, že letos by mohlo dojít k prolomení hranice 50 miliard, což bude představovat nejlepší výsledek od roku 2010,“ dodal Vladimír Staňura. V 1. pololetí poskytly stavební spořitelny úvěry za 23,6 miliardy korun.

Úvěry ze stavebního spoření jsou vhodné především pro financování rekonstrukcí a modernizací. Český bytový fond je přitom stále poměrně zastaralý a otevírá se tak prostor k vylepšení bydlení. Z nedávné studie ČMSS vyplynulo, že téměř polovina (45 %) dotázaných chystá rekonstrukci svého bytu nebo domu. „Zároveň respondenti potvrdili, že nejčastěji volí půjčku od stavební spořitelny. V nejbližších letech bude své bydlení zvelebovat více než milion českých domácností,“ dodal Vladimír Staňura.

Náklady na rekonstrukce se zpravidla pohybují v řádu stovek tisíc korun, zhruba do půl milionu. „Pro takovou částku je složitější získat výhodnou hypotéku, navíc je nutná zástava nemovitosti. Naopak průměrné výše spotřebitelských úvěrů se pohybují kolem 100 tisíc korun. Proto klienti nejčastěji volí úvěr od stavební spořitelny, kde získají nejnižší úrokové sazby v historii a navíc nemusejí dávat nemovitost do zástavy,“ uzavřel Vladimír Staňura.

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ