Šéf vyjednávačů EU odmítl Gabrielova slova o krachu TTIP

29.08.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 29. srpna (ČTK) - Šéf vyjednávacího týmu Evropské komise pro obchodní jednání s USA Ignacio Garcia Bercero dnes zlehčil nedělní tvrzení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela. Ten řekl, že rozhovory o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovaly.

Na otázku agentury AP ohledně pravdivosti Gabrielova tvrzení Bercero řekl: \"Ne, ne. Vzpomeňte si, co říkal Mark Twain.\" Twain jednou poznamenal, že \"zprávy o mé smrti nesmírně přeháněly\".

\"Podle mého názoru rozhovory s USA de facto ztroskotaly, ačkoli to nikdo ve skutečnosti nepřiznává,\" prohlásil vicekancléř Gabriel v televizi ZDF k plánované dohodě s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Dodal, že během 14 kol rozhovorů se zástupci EU a USA nedohodli na žádné z 27 projednávaných kapitol. \"Jako Evropané se přirozeně nemůžeme podrobit americkým požadavkům,\" řekl také německý vicepremiér.

TTIP by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Úřad obchodního zmocněnce USA se ke Gabrielovým výrokům zatím nevyjádřil, uvedla agentura AP.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK