Sněmovna asi schválí zlepšení kontroly stavebního spoření

07.09.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 7. září (ČTK) - Kontrola ministerstva financí u dodržování podmínek pro poskytování státní podpory stavebního spoření zřejmě bude moci být účinnější. Počítá s tím novela o stavebním spoření, kterou dnes Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování. Poslanci do vládní předlohy doporučily zanést jen dílčí technické úpravy.

Novela počítá také s doplněním registrovaných partnerů mezi osoby blízké. To by mělo odstranit jejich neodůvodněnou diskriminaci, řekl poslancům ministr financí Andrej Babiš (ANO) Podle něj není důvod, aby bylo na registrované partnerství pro účely financování bytových potřeb osob blízkých nahlíženo jinak, než je tomu v případě manželství.

Úprava prověrek má usnadnit jejich provádění tím, že se zpřesní možnosti ministerstva financí vyžadovat od stavební spořitelny informace. Ministerstvo také bude moci získávat od ministerstva vnitra údaje o datech narození a úmrtí lidí.

Novela rovněž zavádí nový správní delikt v případě, že stavební spořitelna poskytne překlenovací nebo běžný úvěr pro jiný účel než k úhradě nákladů na řešení bytových potřeb. Předloha mění termíny pro vracení státní podpory, pokud na ni zanikl nárok. Výši státní podpory ponechává na nynější úrovni.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.