Meziroční vývoj inflace potvrdil odpoutání od nuly a dosáhl stejné hodnoty jako v dubnu, upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal. \"Důvodem zrychlení inflace je především propad cen pohonných hmot ve druhé polovině loňského roku, který snižuje srovnávací základnu. Zatímco loni tento efekt vedl ke poklesu inflace až téměř k nule, letos vede k meziročnímu růstu cen,\" dodal.
Tabákové výrobky v srpnu meziročně zdražily o 5,7 procenta, alkoholické nápoje o 3,8 procenta. Méně výrazně než v červenci klesaly v minulém měsíci ceny sýrů, jogurtů, másla a ovoce. Ceny čistého nájemného se zvýšily o dvě procenta, oděvů o procento a obuvi o víc než pět procent. Za finanční služby lidé platili o 2,5 procenta víc než loni v srpnu.
Meziroční pokles naproti tomu pokračoval u pohonných hmot, které zlevnily o víc než desetinu. Ceny zemního plynu se snížily o 6,9 procenta. V úhrnu ceny zboží meziročně vzrostly o desetinu procenta a ceny služeb o 1,3 procenta.
Za srpnovým meziměsíčním poklesem spotřebitelských cen je zejména zlevnění některých potravin a pohonných hmot. Proti červenci klesly také ceny oděvů, obuvi a vína. Více naopak lidé museli dát za zájezdy, nájemné, některé potraviny a nealkoholické nápoje. V úhrnu ceny v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem klesly o půl procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,2 procenta.



Ceny dálničních známek v Česku porostou, roční bude od ledna už za víc než 2500 Kč
Na prodej je devadesátkové Ferrari pro chudé v perfektním stavu. Fiat za půl milionu je lákavá nabídka
Rakousko končí s nalepovacími dálničními známkami a zdražuje
Test Fiat Panda La Prima: Styl za dobrou cenu a automat k tomu
Test ojetiny: Možná se vyplatí nejít automaticky pro Škodu. Opel Insignia II je opomíjenou ojetinou za skvělé peníze
