Potvrzeno: V listopadu už sazby hypoték neklesaly

07.12.2016 | , Finance.cz
BYDLENÍ


To, o čem jsme v uplynulých týdnech psali, se naplnilo. Listopad znamená stop poklesu úrokových sazeb. Z pětice velkých bank rozhodly 3 banky o navýšení a další banky se přidaly hned na začátku prosince. Titulní index průměrných nabídkových sazeb vzrostl na 1,86 %.

Jako první z velkých bank oznámila zvýšení sazeb Komerční banka krátce na to následovaná Raiffeisenbank. A v závěru měsíce rozhodla o navýšení sazeb i Hypoteční banka. Sazby rostly napříč všemi typy fixací, nicméně největší posun vzhůru zaznamenaly úvěry s 10letou fixací. V případě Hypoteční banky resp. ČSOB vzrostla sazba těchto úvěrů díky vyřazení 10letých fixací z „Pěkné hypotéky“ o celý procentní bod.


Čtěte také:
Hypotéky zdražují. Proč?
Kdy zamíří sazby hypoték nahoru?
Sledujeme realitní bublinu? Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy
7 let klesajících sazeb. Dosednou úroky hypoték v prosinci na dno?

Vzhledem k tomu, že ke všem 3 změnám došlo ke konci měsíce, cenové indexy tento posun odrážejí pouze z menší části. Index 70% hypoték (GOFI 70) oproti předchozímu měsíci vzrostl v listopadu o 1 setinu procentního bodu na 1,86 % a o stejný díl vzrostla i průměrná nabídková sazba hypoték do 85 % LTV. Tento typ úvěru v listopadu banky nabízely v průměru za 2,04 %. S ohledem na skutečnost, že na začátku prosince ukončila nabídku 100% hypoték už i Sberbank (poslední z bank, která tento typ úvěru měla v nabídce), index GOFI 100 nyní zakonzervujeme a uvidíme, zda se k těmto hypotékám banky někdy v budoucnu ještě vrátí. Poslední dosaženou hodnotou tedy zůstane 2,99 %.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Poslední známá hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU, který měří průměrnou úrokovou sazbu skutečně sjednaných úvěrů, činí 1,80 %. Toto je číslo za říjen. V listopadu podle našeho odhadu a vývoje indexů nabídkových sazeb bude tento ukazatel ještě mírně klesat a v prosinci očekáváme rovněž otočení trendu.

TIP: Online srovnání hypoték.

Bude listopad rekordní?

Obchodní výsledky bank, stejně jako listopadová hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXu budou známy až 21. 12. Nicméně na základě našich interních statistik a zpráv z bank očekáváme, že v právě skončeném měsíci došlo k překonání historicky nejvyššího objemu sjednaných hypoték v jednom měsíci. V červnu letošního roku vystoupala suma hypoték těsně nad 23 miliard korun. V listopadu to vypadá, že rekord padne a hodnota sjednaných hypoték se přiblíží 25 miliardám Kč. Hlavním důvodem enormního objemu je koncentrace poptávky do posledního měsíce před začátkem platnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru.

Nabídkové sazby dosáhly svého minima a začínají pozvolna růst. Růst indexů v následujících měsících však očekáváme maximálně do úrovně loňského roku, kdy byly sazby v průměru o 2 – 3 desetiny procentního bodu vyšší. Naše doporučení směrem ke klientům proto stále platí.

„Sazby rostou, ale není třeba panikařit. Pokud klient nemá vybranou vhodnou nemovitost, neměl by se očekávaným růstem sazeb tlačit do zbrklých rozhodnutí. Hypotéky budou i po tomto obratu extrémně levné. Klientům zvažujícím žádost o úvěr doporučujeme využít možnosti garance úrokové sazby a klienti s blížícím se koncem fixace by měli zvážit možnost rezervace úrokové sazby,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE a dodává: „Podmínky na trhu se však nyní mění ze dne na den, proto doporučujeme výhodnost konkrétní nabídky nejprve konzultovat s některým ze specializovaných hypotečních poradců.“


Zdroj: GOLEM FINANCE, banky

Autor článku

Luboš Svačina


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ