ČNB pokračuje v intervencích a zhoršila odhad vývoje ekonomiky

02.02.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 2. února (ČTK) - Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v devizových intervencích s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Rada zároveň nechala úrokové sazby na minimech. O výsledcích dnešního jednání bankovní rady informovala ČNB. Rada zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rovněž uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

V nové prognóze dnes centrální banka zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce na 2,8 procenta z předchozích 2,9 procenta. Loňský růst banka nově odhaduje na 2,4 procenta, v listopadu to bylo 2,8 procenta.

\"Budeme sledovat vývoj inflace v dalších měsících, zda budou inflační tlaky narůstat nebo odezní. Zatím ale nemáme pocit a potřebu nějak ukvapeně reagovat. Směřujeme k naplnění prognóz, že potřebujeme vidět robustní plnění inflačního cíle, což znamená jeho přestřelovaní, tedy inflace nad dvěma procenty,\" řekl dnes guvernér ČNB Jiří Rusnok. Inflace se na konci roku vrátila k dvouprocentnímu cíli ČNB.

ČNB tak podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela drží kurzový závazek navzdory masivním intervencím, které musela v lednu provést, aby hladinu 27 korun za euro ubránila. \"Podle našeho odhadu v průběhu ledna centrální banka musela nakoupit 13 miliard eur (zhruba 351 miliard Kč). Toto číslo je tak zdaleka nejvyšší od začátku současného režimu v říjnu 2013,\" uvedl. Zeisel odhaduje, že ČNB ukončí kurzový závazek na pravidelném měnovém zasedání 4. května. Podle dostupných statistik od listopadu 2013 do konce loňského listopadu ČNB intervenovala v objemu zhruba 812 miliard korun.

Kurz koruny k euru podle nové prognózy v druhé polovině roku po konci kurzového závazku posílí. \"Prognóza ale nebere v úvahu, že posílení může být tlumeno zajištěním ze strany exportérů a stejně tak uzavíráním pozic finančním investorů. Tato překoupenost trhu může vést až k oslabení kurzu koruny po uvolnění závazku,\" upozornil Rusnok.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle něj vyrovnaná. Zvýšit nebo snížit inflaci proti nynějším odhadům může vývoj kurzu koruny po opuštění kurzového závazku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK