České CK sledují kouř z požárů v Portugalsku,mají tam stovky lidí

18.06.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 18. června (ČTK) - České cestovní kanceláře sledují, kam bude směřovat kouř z lesních v požárů v Portugalsku a zda nepůjde směrem k turistickým letoviskům. ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Odhadl, že v pevninském Portugalsku jsou nyní s českými cestovními kancelářemi stovky, maximálně 300 klientů. Před lesními požáry v některých částech země varovalo české ministerstvo zahraničí.

Rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku si dosud vyžádal nejméně 57 mrtvých a zhruba 60 zraněných. Podle agentury AFP oheň propukl v sobotu kolem 15:00 místního času (16:00 SELČ) v okolí obce Pedrógao Grande. Požár se podle médií prozatím nepodařilo dostat pod kontrolu.

Oblast, kde v Portugalsku hoří porost, je podle Papeže pro turisty nezajímavá a málo navštěvovaná. České cestovní kanceláře ale sledují, kam se vydá kouř. \"Z minulosti známe z jiných destinací a jiných lokalit, že horší dopady mívá kouř,\" řekl Papež. V tomto případě se ale podle něj zdá, že příroda je na straně letovisek, dodal.

České cestovní kanceláře mají v pevninském Portugalsku zatím jen stovky lidí, protože je před sezonou. \"Největší dávky klientů začínají létat až po 20. červnu,\" řekl Papež. Mimo kontinent jsou oblíbená portugalská letoviska například na ostrově Madeira.

České ministerstvo zahraničí nemá zatím podle mluvčí Michaely Lagronové informace, že by se v oblasti požárů pohybovali Češi. Prostřednictvím aplikace DROZD ale kontaktovalo české občany, kteří se v této aplikaci registrovali. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací. Podle Lagronové je v systému pro oblast Portugalska evidováno 49 lidí.

Na svém webu ministerstvo zahraničí důrazně doporučilo, aby se Češi v Portugalsku vyhnuli oblasti požárů. Kvůli ohni se částečně zavřela dálnice A13 spojující Tomar a Coimbru, zcela neprůjezdná je silnice IC 8. \"Při pohybu v ohrožených územích je nezbytné se důsledně řídit pokyny odpovědných portugalských orgánů a požárních a bezpečnostních sborů,\" píše úřad.

Kvůli přetrvávajícímu suchu a vysokým teplotám je vysoké riziko lesních požárů v distriktech Vila Real, Guarda, Bragança, Coimbra, Viseu, Castelo Branco, Leiria, Portalegre, Santarém, Beja a Faro. \"V případě potřeby je možno se obrátit na kontaktní linku Velvyslanectví České republiky v Portugalsku +351 919 319 422,\" uvedlo ministerstvo.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.