\"Musíme tento údaj vzít spolu s ostatními údaji, zahrnout ho do našich nových kalkulací, analýz a prognóz, a potom až budeme mít celkový obrázek, pak se uvidí, jak se rozhodneme. Je to informace, která přidává maličko na váhu, že se vytváří prostor pro další zvýšení úrokových sazeb, ale ještě to není definitivní a z toho bych to automaticky neodvozoval,\" uvedl guvernér. Další prognózu ČNB bude mít bankovní rada k dispozici v listopadu.
Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,6 procenta na 29.346 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2074 korun. Reálně, po zahrnutí inflace, se jejich měsíční výdělek zvýšil o 5,3 procenta.
\"Růst mezd je dynamický. My jsme sice byli velmi optimističtí v těch předpovědích, asi mnohem víc než mnozí jiní, nicméně to ještě předčilo naše předpovědi. Ale zase není to nic tak překvapivého,\" uvedl Rusnok. Potvrzuje se podle něj, že česká ekonomika je ve velmi rychlé fázi svého růstu, která je doprovázena stále větším napětím na trhu práce. Nedostatek zájemců o práci pak logicky vede k růstu mezd, doplnil guvernér.
Podniky jsou podle něj zatím schopny růst mezd zajistit. \"Charakteristické také je, že roste rychleji medián než průměr. To znamená snižuje se nám mzdová diferenciace, rostou rychleji nižší mzdy než vyšší mzdy, což zase potvrzuje nedostatek zejména pracovníků v dělnických profesích,\" dodal Rusnok.



Na Slovensku nově může člověk dostat pokutu za rychlost, pokud poběží na autobus. Po chodníku se teď musí chodit a jezdit nanejvýš 6 km/h
Test Volkswagen Caravelle Long 2.0 TDI 4Motion: Mikrobus do nepohody
Malý náklaďáček mnoha jmen: Škoda/Aero/Praga (A) 150 byla nedoceněným československým dříčem
Řidička uvízla na železničním přejezdu, rychlík ji minul jen o kousek
Brzdná dráha delší až o deset metrů. Hlavně levné pneumatiky z východní Asie jsou pro řidiče rizikové
