Loňský rekordní přebytek zahraničního obchodu se opakovat nebude

06.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 6. září (ČTK) - Bilance zahraničního obchodu skončila v červenci poprvé od loňského prosince ve schodku a podle analytiků se loňský rekordní přebytek bilance zahraničního obchodu letos opakovat nebude. Výkon českého zahraničního obchodu sice v červenci poznamenaly celozávodní dovolené, ve druhé polovině roku by ale tempo růstu exportu mělo slábnout.

Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance trh čekal lepší výsledek zahraničního obchodu. Dělat závěry z prázdninových statistik je podle ní ale předčasné. \"I přes zklamání z červencové statistiky není na místě měnit letošní výhled pro zahraniční obchod. Loňský rok byl pro zahraniční obchod rekordní. V roce 2017 se určitě nedočkáme tak výrazného zlepšení,\" dodala Šichtařová.

Export tuzemských firem vzrostl v červenci meziročně o 5,8 procenta a dovoz o 6,6 procenta. \"Celkově zůstává exportní aktivita vysoká a čisté exporty budou i letos významným přispěvatelem k růstu české ekonomiky. Loňský rekordní přebytek bilance zahraničního obchodu se ale letos nezopakuje a bude o více než 30 miliard Kč nižší,\" uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Prohloubení deficitu zahraničního obchodu má na svědomí především prohloubení negativní bilance s ropou, plynem a základními kovy vlivem růstu cen těchto komodit. Nezanedbatelný dopad má podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura také růst importu elektroniky a elektrických zařízení, což už jde spíše na vrub vyšší poptávky domácností.

Ukončení režimu devizových intervencí nebylo samo o sobě zásadní faktorem, který by zpomalil tempo českého vývozu. \"Pokud by tento vývoj nastal, pravděpodobně by se projevil až s delším odstupem a při dlouhodobém posílení české měny až někam pod hranici 24 korun za euro,\" uvedl generální ředitel společnosti Gerlach, která poskytuje celní služby, Luděk Procházka.

Podle Asociace exportérů růst vývozu dosáhl v červnu vrcholu a na konci roku lze čekat snížení tempa růstu. Export českých firem by za celý letošní rok měl stoupnout o zhruba čtyři procenta. Také podle Šichtařové by se slábnutí exportů se mělo výrazněji projevit ve druhé polovině roku. \"Musíme si totiž uvědomit, že kvůli postupně sílící koruně bude za hranicemi pozvolna klesat atraktivita českého zboží. Už nebude kam růst. Přebytek obchodní bilance by měl za rok 2017 skončit pod úrovní 160 miliard korun,\" dodala ekonomka.

Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 2,1 miliardy korun, který byl meziročně o 1,9 miliardy větší. Vyplývá to z předběžných dat obchodu v národním pojetí, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici dnes také zpřesnili údaje za rok 2016. Vývoz v národním pojetí podle nich meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 3,299 bilionu korun a dovoz o 0,1 procenta na 3,135 bilionu. Obchodní bilance tak skončila přebytkem 163,7 miliardy korun.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK