Analytici: Stavebnictví brzdí nepřipravenost velkých zakázek

06.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. září (ČTK) - České stavebnictví brzdí ve větším růstu nepřipravenost velkých zakázek v dopravní infrastruktuře. Vzhůru ho táhne hlavně bytová výstavba, i když meziroční srovnání je značně ovlivněno nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Stavebnictví od začátku roku do konce července meziročně vzrostlo v souhrnu o tři procenta. Podle některých analytiků by za celý letošní rok mohlo stavebnictví vzrůst až o pět procent.

\"Situace se nijak zásadně nemění. Zatímco pozemní stavitelství permanentně narůstá, v inženýrském panuje ponurá nálada. A jak se zdá, ani hojné rekonstrukce infrastruktury negativní trend této části stavebnictví zatím zvrátit nedokázaly,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů za prvních sedm měsíců meziročně vzrostlo o 7,8 procenta. Naopak inženýrské stavitelství, které z velké části tvoří dopravní infrastruktura, o 8,7 procenta kleslo.

Podle Dufka stále chybí nové zakázky veřejného sektoru. \"Peníze na ně sice jsou, ale stavební firmy vlastně nemají co stavět. Jde o letitý problém nepřipravenosti nových projektů, s nimiž se Česko potýká vlastně už více než pět let,\" doplnil analytik.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že nově uzavřené zakázky v prvním pololetí solidně vzrostly, v červenci se to však ještě neprojevilo. \"Efekt tohoto přírůstku se projeví až na podzim. Pozitivní vývoj naopak zaznamenává výstavba bytů. Týká se i Prahy, pro kterou je ovšem srovnání zkreslené loňskou extrémně nízkou základnou,\" dodal Sobíšek. Pro letošek odhaduje růst stavebnictví o pět procent.

Podobný vývoj očekává také analytička Komerční banky Jana Steckerová. \"Předpokládáme, že v následujících měsících se začne projevovat vyšší čerpání peněz z evropských fondů, ale i rostoucí investiční aktivita soukromého sektoru. Peníze z fondů EU by měly směřovat především do velkých infrastrukturních projektů a rozpohybovat tak inženýrské stavitelství, které kvůli pomalému náběhu projektů bylo dosud brzdou,\" sdělila Steckerová.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše je špatná připravenost velkých staveb způsobena hlavně dlouhodobě nevyhovující stavební legislativou. \"Svědčí o tom i velmi rozpačitý postup při zahajování staveb, kterým Evropská komise udělila výjimku z procesu EIA (posuzování vlivu staveb na životní prostředí). Potěšitelný je fakt, že se daří meziročně zvyšovat počet zahájených i dokončených staveb,\" uvedl Matyáš.

Analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda předpokládá, že stavebnictví má před sebou příznivé období, v jehož průběhu se znatelně zotaví. \"Stavebnictví se stále vzpamatovává z hlubokého a táhlého propadu, který způsobily dopady světové finanční krize. S oživováním investiční činnosti vlády i soukromé sféry lze předpokládat další růst stavebnictví, který umocní jeho poměrně nízká základna,\" dodal Kovanda. Podle údajů ČSÚ byl loňský výkon českého stavebnictví oproti rekordnímu roku 2008 téměř o čtvrtinu nižší.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK