Máte už novou dálniční známku?

30.01.2020 | , Finance.cz
Spotřebitel


Od začátku prosince budou na českých dálnicích platit nové dálniční známky 2020. Dobrou zprávou je, že cena dálničních známek zůstala i na příští rok stejná. 

Jak dlouho platí roční dálniční známka

Dálniční známky jsou vždy platné na 1 kalendářní rok. S tím, že je pamatováno na ty, co nemají úplně pamatováka. Dálniční známky jsou totiž platné i jeden měsíc před a jeden měsíc po kalendářním roku. Tedy dálniční známka pro rok 2020 bude platná celkem 14 měsíců od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021. Nevýhodou ovšem je, že pokud si dálniční známku koupíte až v polovině roku v létě, když jedete na dovolenou, tak vám stejně bude platit jen do ledna příštího roku.

Kolik stojí dálniční známky

Dálniční známku si můžete koupit nejen na rok, ale i na kratší dobu, podle toho jak sami potřebujete. Vzhledem k tomu, že část českých dálnic, především v oblastech s vysokým provozem, jako jsou části kolem měst, je zdarma, tak mnoho z nás dálnici během roku v běžném provozu vůbec nevyužije. A dálniční známka se tak hodí třeba jen jednou za rok, když jedeme na dovolenou. V takovém případě je možné si vybírat z desetidenní a měsíční známky. Platnost se pak vyznačuje proštípnutím políčka na známce.

TIP: Mapa nezpoplatněných úseků

Dálniční známka

Cena

Roční

1500 Kč

Měsíční

440 Kč

Desetidenní

310 Kč

 

Kolik stojí a jak dlouho platí dálniční známky

(foto: Shutterstock)

Kde koupím dálniční známku?

Dálniční známky pořídíte na poštách a čerpacích stanicích, v některých supermarketech, případně na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance. Prodejní místa musí být označena. Aby byla dálniční známka po nákupu platná, je nutno ji vyplnit a nalepit do pravého dolního rohu čelního skla. Pokud by došlo během roku k výměně předního okna, můžete za poplatek 70 Kč získat novou nálepku, musíte ale předložit kontrolní ústřižek. 

Rok 2020 bude nejspíše posledním, kdy si budete muset koupit papírový kupon dálniční známky. Od roku 2021 se mají dálniční známky prodávat v elektronické podobě, podobně to mají v dnešní době například na Slovensku. Zatím to jsou ale jen předběžné plány, tak uvidíme, kdy se elektronických dálničních známek dočkáme.

Jaké jsou pokuty pro jízdu bez dálniční známky?

Pokud vyjedete na dálnici s neplatnou dálniční známkou nebo dokonce úplně bez známky, tak se připravte na pokutu. Platné dálniční známky může kontrolovat příslušník Policie ČR nebo Celní správy. Na místě vám pak hrozí pokuta 5 000 Kč, nebo až 100 000 Kč ve správním řízení.

Jak je to s dálničními známkami jinde: Slovensko, Rakousko, Německo, Polsko

V sousedních zemích nás v některých případech čeká zvýšení cen dálničních známek, a to následovně

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 166 krát

Články ze sekce: Spotřebitel