Dostupnost bydlení je nejhorší za posledních 9 let

14.05.2018 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Příjmy českých domácností loni vzrostly téměř o 4 procenta. Přesto dostáhnout na vlastní bydlení je čím dál těžší. Čím to?

Hlavními faktory, které ovlivňují dosažitelnost vlastního bydlení, jsou příjmy českých domácností, ceny nemovitostí a s ohledem na ceny nemovitostí i dostupnost a cena úvěrového financování. Jak jsou na tom nyní české domácnosti?

Příjmy domácností rostou. Ale ani to nestačí

Nezaměstnanost je na historických minimech a nové zakázky se firmám stále hrnou. Na trhu chybí volná pracovní síla, takže mzdy a tím i celkové příjmy domácností rostou. Reálné příjmy domácností vzrostly podle dat ČSÚ v roce 2017 o 3,9 %, přičemž meziroční tempo růstu ve 4. čtvrtletí bylo dvojnásobné oproti 1 a 2. kvartálu. 

Reálné příjmy českých domácností v roce 2017, meziroční změna

1. čtvrtletí

2. čtvrtletí

3. čtvrtletí

4. čtvrtletí

Rok 2017

2,30%

2,40%

3,70%

4,80%

3,90%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data ČSÚ


Hypotéky zdražují. I tak jsou ale relativně levné

Úrokového dna dosáhly hypotéky v listopadu 2016. Od té doby hypoteční sazby prakticky jen rostou a z 1,85 % se za 18 měsíců vyšplhaly na 2,64 % (INDEX GOFI 70). Z dlouhodobého pohledu jsou hypotéky stále ještě levné a navíc v kombinaci s rychle rostoucími příjmy by situace na trhu s bydlením nemusela být vůbec špatná. Tou hlavní překážkou k pořízení vlastního bydlení jsou však ceny nemovitostí.

Dostupnost vlastního bydlení

Po pauze ceny bytů opět rostou

Ceny nemovitostí, především bytů, u nás loni rostly podle některých statistik nejrychleji ze všech zemí EU. V druhé polovině loňského roku to podle našich statistik nabídkových cen vypadalo na začátek stagnace, nicméně tento obrat trendu se nakonec nepotvrdil a od začátku letošního roku nabídkové ceny bytů opět rostou.

Průměrná nabídková cena českých bytů v dubnu meziměsíčně vzrostla o dalších 20 000 Kč na 2,84 mil. Kč. V meziročním srovnání jsou nyní byty v průměru dražší o 11,4 %, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. Nejvíce rostou ceny bytů v Plzeňském (y/y +24 %) a Olomouckém kraji (y/y +33 %).

Kolik stojí vlastní byt v ČR

Za průměrný byt více než 6násobek ročního příjmu

Index návratnosti bydlení, který měří poměr mezi průměrnou cenou bytů a příjmy českých domácností říká, že průměrná česká domácnost by nyní za byt o průměrné ceně 2,84 mil. Kč vydala 6,67násobek svých čistých měsíčních příjmů. Loni v dubnu to bylo 6,2. Ovšem v období let 2010 – 2013 se tento index pohyboval pod 5násobkem čistých ročních příjmů. Aktuální situace rozhodně není pro pořízení bydlení příznivá. 

Kolik stojí vlastní byt v ČR

Pětina českých domácností na pořízení bydlení použila úvěr

Vzhledem k vysokým cenám realit většina lidí si vlastní bydlení pořizuje s využitím hypotečního úvěru nebo úvěru od stavebních spořitelen. Úvěry na bydlení je podle nedávno zveřejněných dat ČSÚ zatíženo 21,1 % českých domácností. Proto je vhodné sledovat, jak velký podíl z rozpočtu českých domácností si ukusuje splátka hypotéky. Bohužel s ohledem na růst cen nemovitostí i sazeb hypoték také zde dochází k rapidnímu zhoršování. Statisticky nyní česká domácnost vynaloží na měsíční splátku hypotéky na zmíněný byt o průměrné ceně 2,84 mil. Kč zhruba 43 % svých čistých měsíčních příjmů, což je nejhorší hodnota od konce roku 2009, kdy jsme s monitoringem dostupnosti bydlení začali. Loni v dubnu to bylo 38 % a rok před tím necelých 33 %. 

Jaká je dostupnost bydlení v ČR

Na lepší časy se zatím neblýská

Ačkoliv příjmy českých domácností rychle rostou, tempo růstu cen nemovitostí a úrokových sazeb je rychlejší a v dohledné době se to nejspíše nezmění. A co víc, ČNB zvažuje zpřísnění svého doporučení ohledně monitoringu příjmů a výdajů žadatelů o hypotéku, což by mohlo dostupnost úvěrového financování ještě více přiškrtit.

„Extrémně příznivé podmínky pro pořízení vlastního bydlení jsou minulostí. Přesto pořízení vlastního bydlení má smysl a lokálně se navíc podmínky výrazně liší. Všem zájemcům o vlastní bydlení však doporučujeme zachovat při výběru nemovitosti chladnou hlavu a při sestavování plánu financování počítat s dostatečnou rezervou pro případ nenadálých událostí a pro případ budoucího růstu úrokových sazeb,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na hypotéky a úvěry stavebních spořitelen.   

Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, ČSÚ

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ