Platební bilance skončila v 1. čtvrtletí přebytkem 58,8 mld. Kč

14.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 14. června (ČTK) - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 58,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka (ČNB). Platební bilance obvykle vykazuje v prvním čtvrtletí přebytek. Loni byl ve stejném období o 38,7 miliardy korun vyšší.

\"Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP poklesl na 0,3 procenta v návaznosti na zvýšení schodku prvotních a druhotných důchodů,\" uvedla ČNB.

Bilance zboží a služeb vykázala v prvním čtvrtletí aktivní saldo 113,1 miliardy korun. \"Meziroční pokles přebytku o 4,2 miliardy Kč byl důsledkem snížení aktiva obchodní bilance se zbožím o 7,7 miliardy korun. Aktivní saldo bilance služeb vzrostlo o 3,5 miliardy korun především vzhledem k meziročnímu snížení dovozu služeb,\" uvedla ČNB. Za růstem přebytku bilance u cestovního ruchu byl podle banky zejména meziroční nárůst příjmů z turistiky.

Kapitálový účet skončil v prvním čtvrtletí aktivem 5,7 miliardy korun. Meziročně byl přebytek vyšší o 4,7 miliardy, což je podle banky důsledek vyšších prodejů emisních povolenek do zahraničí.

Na finančním účtu platební bilance došlo vlivem navýšení aktiv při současném poklesu pasiv vůči zahraničí k čistému odlivu finančních zdrojů ve výši 43,7 miliardy korun. V položce přímých investic byl vykázán čistý příliv finančních zdrojů, a to 8,5 miliardy korun. \"Hlavním faktorem bylo reinvestování zisku zahraničními vlastníky v tuzemských firmách,\" uvedla centrální banka. V položce portfoliových investic se uskutečnil čistý příliv prostředků ze zahraničí ve výši 49,9 miliardy korun. Na straně pasiv se zejména zvýšila držba krátkodobých vládních dluhopisů zahraničními investory, na straně aktiv tuzemští investoři snížili držbu zahraničních cenných papírů o 5,6 miliardy korun.

Čtvrtletní platební bilance ČR (vybrané položky, v miliardách Kč): Položka 1. čtvrtletí 2018 Běžný účet 58,763 - zboží a služby 113,079 - prvotní důchody -34,063 - druhotné důchody -20,253 Kapitálový účet 5,729 Finanční účet 43,735 - přímé investice -8,529 - portfoliové investice -49,857

Zdroj: ČNB

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.