Ropa před důležitým zasedáním OPEC mírně zlevňuje

14.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn/New York 14. června (ČTK) - Ceny ropy dnes klesají, ztráty ale nejsou nijak výrazné, protože investoři se podle analytiků nechtějí pouštět do větších obchodů před důležitým zasedáním největších světových vývozců ropy. To se koná příští týden a mohlo by se na něm rozhodnout o zvýšení těžby. Na cenu mají vliv také zprávy o růstu těžby v USA.

Kolem 17:35 SELČ cena severomořské ropy Brent odepisovala jedno procento na 75,92 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,4 procenta na 66,40 USD za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední těžaři v čele s Ruskem budou o výši těžby jednat 22. a 23. června ve Vídni. OPEC se předloni ve snaze snížit nadměrné zásoby ropy a podpořit cenu suroviny dohodl, že omezí těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem a slíbily produkci snížit o dalších 558.000 barelů denně.

Cena ropy od té doby výrazně vzrostla, Brent ze svého minima v roce 2016 zdražil asi o 180 procent. Proto se očekává, že by se země mohly dohodnout na zmírnění limitů a zvýšit těžbu.

Prudce ropy se zvyšuje i v USA. Za poslední dva roky se zvýšila o téměř 30 procent na rekordních 10,9 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent srpen 75,92 76,74 New York - NYMEX WTI červenec 66,40 66,64

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.