Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly

17.07.2018 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Hypoteční banky stojí na rozcestí. Zvýšení sazeb ČNB a opětovný růst sazeb na mezibankovním trhu by měl dle předchozích zkušeností předznamenat i postupné zvyšování hypotečních sazeb. Ovšem zatím se tak neděje a v případě některých bank sazby dokonce klesají. Jak to?

Důležitou roli nyní hraje také chystané zpřísnění posuzování hypoték dle nového doporučení ČNB, které začne platit od letošního 1. října. Banky v tuto chvíli stojí před rozhodnutím, zda zdražit a podržet si výnosnost na nově sjednávaných obchodech, nebo využít období před zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték a prostřednictvím cenového zvýhodnění navýšit svůj tržní podíl.

V sazebnících bank sazby zůstávají prakticky na nezměněných úrovních, ale konkurenční boj se rozhořel v úrovni časově omezených akčních nabídek – slev na úrokové sazbě, slevách na poplatcích nebo odměnách za uzavření smlouvy. Takových akcí jsme na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření od začátku měsíce napočítali 7 a krom toho některé banky ještě v tom samém období prodloužily platnost některých již běžících kampaní.

Akční snížení sazeb oznámila na začátku měsíce Česká spořitelna a Equa bank. Načasování spuštění této slevové akce krátce po navýšení sazeb ČNB bylo pro mnohé překvapením. Česká spořitelna tím dala najevo, že bude v letošním roce usilovat o pozici hypoteční jedničky - největšího poskytovatele hypotečních úvěrů, kterou dlouhodobě drží Hypoteční banka.Úrokové sazby stagnují, ceny bytů však dál rostou

Indexy GOFI, které mapují napříč trhem průměrnou nabídkovou sazbu hypoték, zůstaly v červnu až na jednu výjimku na květnových hodnotách. Titulní index GOFI 70 již dva měsíce stagnuje na 2,54 %. Pro klienty uvažující o vlastním bydlení je stagnace sazeb hypoték dobrou zprávou. Horší je to s vývojem cen nemovitostí. Průměrná nabídková cena bytů podle našich čerstvých statistik v červnu vzrostla oproti předchozímu měsíci o 20 000 Kč a v meziročním srovnání ceny bytů vzrostly dle dat portálu RealityČechy.cz o 300 000 Kč. Zatímco loni v červnu se byty v průměru nabízely za 2,56 mil. Kč, nyní je to 2,86 milionů Kč.

Konkurence hypoték na trhu s bydlením

Míra zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátkou díky tomu meziročně vzrostla o téměř 5 procentních bodů. Měřeno indexem dostupnosti bydlení nyní průměrná česká domácnost vynakládá na splátku hypotéky 43 % svých čistých měsíčních příjmů. Přitom loni v červnu to bylo necelých 38 %, jak ilustruje následující graf. Kromě toho uvádíme také meziroční změnu Indexu dostupnosti bydlení v jednotlivých krajích ČR.

Dostupnost bydlení

Posun v cenách nemovitostí je ještě markantnější ve vývoji indexu návratnosti bydlení, který nijak nezohledňuje vývoj cen hypoték a poměřuje pouze průměrnou cenu bytů a průměrný čistý roční příjem českých domácností. Zatímco loni v červnu průměrnou českou domácnost vyšel byt v hodnotě 2,56 mil. Kč na zhruba 6násobek čistého ročního příjmu, letos se již hodnota tohoto ukazatele i přes růst příjmové úrovně blíží 7násobku čistých ročních příjmů. Vývoj tohoto poměru mapujeme prostřednictvím Indexu návratnosti bydlení (IDB), jehož vývoj ilustruje následující graf.

Index návratnosti bydlení

Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, ČSÚ


O NÁS

Společnost GOLEM FINANCE je ryze českou společností založenou v roce 2006, která se specializuje na oblast financování bydlení. Svůj úspěch stavíme na otevřené komunikaci, odbornosti, nezávislosti a dlouhodobém partnerství. Od roku 2007 máme zastoupení ve všech krajích České republiky. Naši hypoteční makléři za jedenáct let činnosti pomohli k vlastnímu bydlení více než 33 tisícovkám klientů, zprostředkovali úvěry v hodnotě převyšující 37 miliard korun a jako společnost jsme se stali lídrem v produktivitě a kvalitě zpracovaných hypoték. Od poloviny roku 2011 v našich řadách působí více než 100 hypotečních makléřů a společnost je bankami a stavebními spořitelnami oceňována jako jeden z nejvýznamnějších partnerů v oblasti financování bydlení. V roce 2012 spouštíme nové webové stránky www.golemfinance.cz.

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ