Plzeňský Panasonic zahájil v Plzni výrobu tepelných čerpadel

10.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Plzeň 10. října (ČTK) - Plzeňský Panasonic AVC Networks Czech, největší výrobce televizorů v ČR s 1600 zaměstnanci, zahájil v novém závodě výrobu tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Bude jimi zásobovat celou Evropu, kde dlouhodobě prudce roste poptávka po obnovitelných zdrojích energie a japonský koncern je tam dosud dovážel ze své malajské továrny. V Plzni byla otevřena jediná továrna na kompletní tepelná čerpadla Panasonic v Evropě, která zkrátí termíny dodávek.

Výrobní kapacita linky se bude postupně zvyšovat až na 40.000 čerpadel ročně, řekl při otevření nového provozu výkonný ředitel Panasonic Europe Laurent Abadie. První rok jich chce závod vyrobit až 20.000 kusů.

Panasonic využil volné prostory továrny, kterou má v Plzni od roku 1997, a v níž vyrábí kromě plazmových a LCD televizorů ještě Blu-Ray přehrávače, rekordéry a desky plošných spojů pro televizory. Výši investice do první linky na tepelná čerpadla, kde pracuje 30 zčásti nových zaměstnanců firma nezveřejnila, podle informací ČTK šlo o desítky milionů.

K první nové lince později přibude druhá. Střednědobý plán koncernu Panasonic počítá s tím, že se Plzeň stane jednou z hlavních továren na výrobu tepelných čerpadel Aquarea. Nový provoz dále počítá s produkcí jednotek na klimatizaci, chlazení a vytápění.

Podle Enriqua Vilamitjany, evropského generálního ředitele výroby zařízení na topení a chlazení, jimž se koncern věnuje přes 60 let, zaznamenává Panasonic meziroční nárůst poptávky po čerpadlech Aquarea o 15 procent, dvojciferné meziroční zvyšování prodeje už trvá deset let. \"Teď máme jistotu, že se nám poptávku díky novému modernímu závodu podaří bez problémů uspokojit,\" uvedl.

Panasonic, který letos slaví 100. výročí založení, má po světě 91 dceřiných a 495 přidružených společností. Za loňský fiskální rok vykázal světový lídr v oblasti spotřební elektroniky a elektronických řešení pro bydlení a automobilový průmysl, čistý zisk téměř 62 miliardy eur (zhruba 1,6 bilionu Kč). Jeho divize Heating&Cooling vyrobila první klimatizační jednotku v roce 1958 a patří k lídrům světového trhu. Ročně produkuje přes 200 milionů kompresorů a produkty míří do 120 zemí světa na vytápění a klimatizaci rodinných domů, kanceláří, firem a průmyslových areálů.

Panasonic AVC Networks Czech Plzeň, který vyváží 99 procent výroby do celé Evropy a je největším exportérem v Plzeňském kraji, byl prvním silným a známým japonským investorem, který otevřel dveře do ČR dalším japonským firmám. Kromě Plzně má Panasonic v ČR výrobní závod v Pardubicích.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK