Blíží se Velikonoce. Kdy budou prázdniny a kdy zavřou obchody?

27.03.2020 | , Finance.cz
Spotřebitel


Velikonoce a velikonoční svátky mají pohyblivý termín a proto se špatně pamatuje, kdy přesně Velikonoce jsou. Víte, podle čeho se tento termín stanovuje a kdy budou Velikonoce právě v roce 2020?

Na Velikonoce si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho následné zmrtvýchvstání. Z tohoto pohledu jsou právě Velikonoce nejdůležitější křesťanským svátkem. Z liturgického hlediska jsou důležitější než Vánoce.

Pro všechny jsou pak Velikonoce také prvním jarním svátkem a ne nadarmo se jim říká svátky jara.

V Česku (a stejně tak na Slovensku) je svátkem nejen Velikonoční pondělí, ale i Velký pátek, díky tomu jsou Velikonoce jedním z nejdelších svátků během roku (hned po Vánocích) a můžete se každé jaro těšit na zaručené 4 dny volna.

V roce 2020 pak Velikonoce slavíme od pátku 10. dubna do pondělí 13. dubna.

Velikonoce v roce 2020 naruší pandemie koronaviru

Stav nouze bude nejspíše trvat i přes Velikonoce, takže se s pomlázkou a návštěvami po rodině a známých nejspíše rozlučte.

Jak vychází masopust, Popeleční středa a velikonoční dny v roce 2020

období masopustu do 25. února  
Popeleční středa 26. února konec masopustu a začátek půstu
Květná neděle 5. dubna začíná svatý týden, příjezd Ježíše do Jeruzaléma
Modré pondělí 6. dubna nenáboženský tradiční název
Žluté úterý 7. dubna nenáboženský tradiční název
Škaredá středa 8. dubna připomínka Popeleční středy
Zelený čtvrtek 9. dubna památka Večeře Páně
Velký pátek 10. dubna Umučení Páně
Bílá sobota 11. dubna pohřbení Ježíše
Boží hod velikonoční 12. dubna jeho vzkříšení
Červené pondělí 13. dubna pomlázka (nenáboženská tradice)
Bílá neděle 19. dubna druhá velikonoční neděle

Jak se stanovuje termín Velikonoc? 

Datum velikonočních svátků se určuje podle data první neděle po prvním úplňku po jarní rovnodennosti. Jarní rovnodennost připadá na 20. až 21. března, v závislosti na pohybu Měsíce pak velikonoční čas přijde v následujících týdnech. Nejdříve můžou Velikonoce být 22. března, nejpozději pak 25. dubna. Tradičně tak Velikonoce připadají na březnový nebo dubnový měsíc, tedy na první jarní měsíce. Proto se jim taky přezdívá svátky jara. Přičemž ale nikdy není jisté, jestli jaro už během Velikonoc bude v plném rozpuku, nebo naopak bude kolem nás ještě sníh.

Je volno na Velký pátek?

V Česku nepatřil Velký pátek tradičně mezi státní svátky, to změnil až zákon z roku 2016, kdy byl velikonoční pátek zařazen mezi tzv. ostatní svátky. Na Slovensku a v Německu je tento den také svátkem, v Polsku a Rakousku tento den mezi svátky zatím nepatří.

Je to částečně dáno tím, že v katolických zemích se mnohem více slaví vzkříšení Ježíše Krista, tedy Velikonoční neděle. Zatímco v protestantských zemích je stejně důležitým i den ukřižování, tedy pátek. Tradičně tak Velký pátek patří mezi státní svátky spíše směrem na západ a na sever od České republiky. Slaví se v Německu a ve Skandinávii. V Česku byl tento svátek zaveden až v nedávné době, stejně jako na Slovensku.

Kdy jsou velikonoční prázdniny?

Kromě samotných Velikonoc a volných dnů v pátek a v pondělí mají děti školou povinné i velikonoční prázdniny. Ty jsou již na Zelený čtvrtek, který v roce 2020 připadá na 9. dubna. Velikonoční prázdniny pak trvají až do pondělí 13. dubna a děti jdou do školy až v úterý.

Kdy jsou Velikonoce

(foto: Shutterstock)

 

Jak jsou na Velikonoce zavřené obchody

Od roku 2016 platí zákon, který omezuje prodej ve velkých provozovnách během vybraných svátků. Zákon omezuje obchody větší než 200 metrů čtverečních, a ty tak zůstanou zavřené na Velikonoční pondělí. Nezapomeňte si proto nakoupit dopředu nebo si můžete jít nakoupit do obchodů menších než 200 metrů čtverečních nebo na benzinových pumpách, lékárnách, obchodech na letištích, nádražích a v nemocnicích. Obchody jsou zavřené i na Slovensku.

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 149 krát

Články ze sekce: SpotřebitelPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.