Jak vycházejí letos Vánoce? Jak budou zavřeny obchody?

29.11.2019 | , Finance.cz
Spotřebitel


Vánoce jsou již pomalu za rohem a z nákupních center již slyšíme koledy i vánoční odrhovačky. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik se dočkáme volna a kdy začíná nový rok.

Kdy se slaví Vánoce 2019

Tři vánoční svátky se slaví 24., 25. a 26. prosince. To jsou dny, které v roce 2019 připadají na úterý, středu a čtvrtek. Vánoční svátky tak připadají na pracovní dny a díky tomu si užijeme více volna.

Celkem se dvěma víkendy a dvěma dny dovolené si můžete užít 9 dní volna, které můžete vyplnit sháněním dárků na poslední chvíli, přípravou na Štědrý den a pak zaslouženým odpočinkem.

Pokud jde o děti školou povinné, tak do školy jdou naposledy v pátek 20. prosince a pak až v novém roce.

Budou letos Vánoce se sněhem

Podle prvních předpovědí je možné, že letošní vánoční svátky budou po dlouhé době na sněhu. Tak se necháme překvapit, jestli se meteorologové trefí.

Kdy jsou Vánoce

(foto: Shutterstock)

Kdy se slaví Silvestr 2019

Poslední den v roku 2019 a bujarý Silvestr připadá letos na úterý. To není státní svátek, takže před samotnou oslavou budete muset dopoledne ještě do práce. Státní svátek je pak až na Nový rok 1. 1. 2020 ve středu.

Letos to každopádně vychází tak, že všechny státní svátky jsou v pracovní dny, takže na volno a odpočinek budou letošní Vánoce bohaté.

Jak budou zavřené obchody

Jak samotné vánoční svátky, tak i Nový rok patří mezi dny, kdy dle zákona musí zavřít obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Obchody tedy budou mít zavřeno:

  • 24. 12. od 12:00
  • 25. 12. celý den
  • 26. 12. celý den
  • 1. 1. 2020 celý den

Pokud jde o obchodní centra, tak i ta nejspíš zavřou a otevřou až na mezidobí 27. 12. až 31. 12.

 

Jak se slaví Vánoce na Slovensku

Slovenské vánoční svátky jsou stejné jako v České republice, ale naši výhodní sousedé slaví navíc i den tří králů. Díky tomu mají vánoční svátky prodloužené vlastně na 17 dnů, děti mají dvoutýdenní vánoční prázdniny a 6. 1. na Tři krále je státní svátek, takže se ani do práce nemusí. Slováci díky využití jen šesti dnů dovolené (4 ve starém a 2v novém roce) získají volno plných 17 dnů. Svátek tří králů totiž tentokrát připadá na pondělí a do školy se slovenské děti vrací až v úterý 7. 1.

Jak jsou na Slovensku zavřené obchody? Slovenský zákon o maloobchodním prodeji je přísnější než ten český a slovenské obchody musí plně zavřít během všech státních svátků, nejen během těch vybraných. Pokud si tedy plánujete na Vánoce výlet na Slovensko, tak pamatujte, že v úterý 24. 12., ve středu 25. 12., ve čtvrtek 26. 12., ve středu 1. 1. a v pondělí 6. 1. budou zavřené všechny větší obchody.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 14 krát

Články ze sekce: SpotřebitelPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.