Jak vycházejí letos Vánoce? Jak budou zavřeny obchody?

18.11.2020 | , Finance.cz
Spotřebitel


Vánoce jsou již pomalu za rohem a v obchodech na nás všude čihá i vánoční výzdoba. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik dnů bude volno a kdy začíná nový rok 2021.

Kdy se slaví Vánoce 2020

Tři vánoční svátky se slaví 24., 25. a 26. prosince. To jsou dny, které v roce 2020 připadají na čtvrtek, pátek a sobotu. Dva z vánočních svátků připadají na pracovní dny a díky tomu si užijeme více volna. Pokud byste však i přesto měli trávit svátky v práci, přečtěte si, na kolik peněz máte za práci ve svátek nárok

Celkem se dvěma víkendy a čtyřmi dny dovolené si můžete užít 9 dnů volna, které můžete vyplnit sháněním dárků na poslední chvíli, přípravou na Štědrý den a pak zaslouženým odpočinkem.

Dětem pak původně měly začínat vánoční prázdniny od 23. prosince. Do školy se pak měly vrátit až v pondělí 4. ledna. 

Budou letos Vánoce se sněhem?

Podle prvních předpovědí to vypadá, že ani letos nemáme čekat bílé Vánoce, které jsou v dnešní době spíš už jen vzácnost. 

Kdy jsou Vánoce

(foto: Shutterstock)

Kdy se slaví Silvestr 2020

Poslední den v roku 2020 a bujarý Silvestr připadá letos na čtvrtek. To není státní svátek, takže před samotnou oslavou budete muset dopoledne ještě do práce. Státní svátek je pak až na Nový rok 1. 1. 2021 v pátek, to již doma v naprosté většině případů zůstanete.

Jak budou zavřené obchody

Jak samotné vánoční svátky, tak i Nový rok patří mezi dny, kdy dle zákona musí zavřít obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Obchody tedy budou mít zavřeno:

  • 24. 12. od 12:00,
  • 25. 12. celý den,
  • 26. 12. celý den,
  • 1. 1. 2020 celý den.
 

Jak se slaví Vánoce na Slovensku

Slovenské vánoční svátky jsou stejné jako v České republice, ale naši východní sousedé slaví navíc i den tří králů. Pokud by pak chtěli být s dětmi doma již od 21. prosince, stráví doma do čtvrtka 7. 1. celkem 17 dní. K tomu si však budou muset vzít 10 dní dovolené

Jak jsou na Slovensku zavřené obchody? Slovenský zákon o maloobchodním prodeji je přísnější než ten český a slovenské obchody musí plně zavřít během všech státních svátků, nejen během těch vybraných. Na Štědrý den tedy dopoledne Slováci nikde nenakoupí a během zbylých svátků vánočních také ne. Zavřeno mají i po celý Nový rok a i 6.1., tedy i na Tři krále.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 30 krát

Články ze sekce: Spotřebitel