Už se těšíte na Vánoce?

17.12.2018 | , Finance.cz
Spotřebitel


Vánoce jsou tady už za týden. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik se dočkáme volna a kdy začíná nový rok.

Kdy se slaví Vánoce 2018

Tři vánoční svátky se slaví 24., 25. a 26. prosince. To jsou dny, které v roce 2018 připadají na pondělí, úterý a středu. Vánoční svátky tak připadají na pracovní dny a díky tomu si užijeme více volna.

Celkem se sobotou a nedělí je to pět volných dnů, které můžete vyplnit sháněním dárků na poslední chvíli, přípravou na Štědrý den a pak zaslouženým odpočinkem. Navíc si stačí vzít jen dva dny dovolené a užijete si celého týdne volna.

Pokud jde o děti školou povinné, tak do školy jdou naposledy v pátek 21. prosince a pak až v novém roce.

Budou letos Vánoce se sněhem?

Podle předpovědí meteorologů to vypadá, že jak druhá půlka prosince bude spíš teplejší a teploty se budou pohybovat nad nulou. Na horách sice možná sníh vydrží, ale v nížších polohách a také ve městech by se měly koncem týdne pohybovat teploty nad nulou. Letos se tak Vánoc na sněhu asi nedočkáme. Opravdová zima se sněhem a mrazy by měla dorazit až v novém roce.

Kdy jsou Vánoce

(foto: Shutterstock)

Kdy se slaví Silvestr 2018

Poslední den v roku 2018 a bujarý Silvestr připadá letos na pondělí. To není státní svátek, takže před samotnou oslavou budete muset dopoledne ještě do práce. Státní svátek je pak až na Nový rok 1. 1. 2019 v úterý.

Letos to každopádně vychází tak, že všechny státní svátky jsou v pracovní dny, takže na volno a odpočinek budou letošní Vánoce bohaté.

Jak budou zavřené obchody

Jak samotné vánoční svátky, tak i Nový rok patří mezi dny, kdy dle zákona musí zavřít obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Obchody tedy budou mít zavřeno:

  • 24. 12. od 12:00
  • 25. 12. celý den
  • 26. 12. celý den
  • 1. 1. 2019 celý den

Pokud jde o obchodní centra, tak i ta nejspíš zavřou a otevřou až na mezidobí 27. 12. až 31. 12.

 

Jak se slaví Vánoce na Slovensku

Slovenské vánoční svátky jsou stejné jako v České republice, ale naši výhodní sousedé slaví navíc i den tří králů. Díky tomu mají vánoční svátky prodloužené vlastně na 2 týdny, děti mají dvoutýdenní vánoční prázdniny a 6. 1. na Tři krále je státní svátek, takže se ani do práce nemusí. Slováci díky využití jen šesti dnů dovolené (3 ve starém a 3 v novém roce) získají volno plných dvou týdnů. Tří králů bohužel tentokrát připadá na neděli, ale vánoční prázdniny mají děti až do neděle a do školy se vrací až v pondělí 7. 1.

Jak jsou na Slovensku zavřené obchody? Slovenský zákon o maloobchodním prodeji je přísnější než ten český a slovenské obchody musí plně zavřít během všech státních svátků, nejen během těch vybraných. Pokud si tedy plánujete na Vánoce výlet na Slovensko, tak pamatujte, že v pondělí 24. 12., v úterý 25. 12., ve středu 26. 12., v úterý 1. 1. a v neděli 6. 1. budou zavřené všechny větší obchody.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 5 krát

Články ze sekce: SpotřebitelPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.