Jak budou zavřeny obchody na letošní Vánoce?

15.12.2021 | , Finance.cz
Spotřebitel


Vánoce jsou již pomalu za rohem a v obchodech na nás všude čihá i vánoční výzdoba. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik dnů bude volno a kdy začíná nový rok 2021.

Kdy se slaví Vánoce 2021

Tři vánoční svátky se slaví 24., 25. a 26. prosince. To jsou dny, které v roce 2021 připadají na pátek, sobotu a neděli. Bohužel, pouze 1 z vánočních svátků připadá na pracovní den a díky tomu si moc volna neužijeme. Pokud budete trávit svátky v práci, přečtěte si, na kolik peněz máte za práci ve svátek nárok

Jestli si chcete užít konec roku v teple domova, tak si budete muset ušetřit 5 dní dovolené.

Tip: Na kolik dní dovolené máte nárok?

Děti mají mít vánoční prázdniny od 23. prosince. Do školy se pak měly vrátit v pondělí 3. ledna. 

Budou letos Vánoce se sněhem?

Meteorologové vydali předběžnou předpověď. Bohužel se zdá, že nás čekají Vánoce na blátě. Ale třeba nám Ježíšek nějakou tu vločku přinese.

Kdy jsou Vánoce

(foto: Shutterstock)

Kdy se slaví Silvestr 2021

Poslední den v roku 2021 a bujarý Silvestr připadá letos na pátek. To není státní svátek, takže před samotnou oslavou budete muset dopoledne ještě do práce. Státní svátek je pak až na Nový rok 1. ledna 2022 v sobotu, to již doma v naprosté většině případů zůstanete.

Jak budou zavřené obchody

Jak samotné vánoční svátky, tak i Nový rok patří mezi dny, kdy dle zákona musí zavřít obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Obchody tedy budou mít zavřeno:

  • 24. prosince - od 12:00,
  • 25. prosince - celý den,
  • 26. prosince - celý den,
  • 1. ledna - celý den.
 

Jak se slaví Vánoce na Slovensku

Slovenské vánoční svátky jsou stejné jako v České republice, ale naši východní sousedé slaví navíc i den tří králů.

Jak jsou na Slovensku zavřené obchody? Slovenský zákon o maloobchodním prodeji je přísnější než ten český a slovenské obchody musí plně zavřít během všech státních svátků, nejen během těch vybraných. Na Štědrý den tedy dopoledne Slováci nikde nenakoupí a během zbylých svátků vánočních také ne. Zavřeno mají i po celý Nový rok a i 6. ledna, tedy i na Tři krále.

Vánoce a koronavirus

Lockdown na Vánoce neplánuje stará ani nová vláda. Návštěvy mezi domácnostmi budou pravděpodobně probíhat bez omezení, pokud se sejde nanejvýš 20 lidí, ve větším počtu lidí budou muset být všichni očkovaní či budou muset mít prodělanou nemoc.

Ministerstvo zdravotnictví nabádá, aby rodiny zvolily raději procházku s příbuznými místo tradiční návštěvy v uzavřených prostorech.

Jestliže máte blízkého v domově pro seniory či v nemocnici, tak za dotyčnou osobou můžete přijít i na Vánoce. Musíte ovšem dodržovat hygienické podmínky spojené se zabráněním šíření nákazy koronaviru.

Musíte se prokázat dokladem o očkování či prodělání koronaviru v posledních 180 dnech.

Kdo není očkovaný, ani neprodělal v posledním půlroce koronavirus, tak se bude muset prokázat PCR testem starým maximálně 72 hodin nebo antigenním testem, který odebral zdravotník a který není starší než 24 hodin.

Jestliže budete ve vnitřních prostorech, tak nezapomeňte na respirátor. Buďte ohleduplní, protože domovy seniorů i nemocnice obývají rizikové skupiny.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 47 krát

Články ze sekce: Spotřebitel