Jak vycházejí letos Vánoce? Jak budou zavřeny obchody?

13.06.2021 | , Finance.cz
Spotřebitel


Vánoce jsou již pomalu za rohem a v obchodech na nás všude čihá i vánoční výzdoba. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik dnů bude volno a kdy začíná nový rok 2021.

Kdy se slaví Vánoce 2021

Tři vánoční svátky se slaví 24., 25. a 26. prosince. To jsou dny, které v roce 2021 připadají na pátek, sobotu a neděli. Bohužel, pouze 1 z vánočních svátků připadá na pracovní den a díky tomu si moc volna neužijeme. Pokud budete trávit svátky v práci, přečtěte si, na kolik peněz máte za práci ve svátek nárok

Jestli si chcete užít konec roku v teple domova, tak si budete muset ušetřit 5 dní dovolené.

Tip: Na kolik dní dovolené máte nárok?

Děti mají mít vánoční prázdniny od 23. prosince. Do školy se pak měly vrátit v pondělí 3. ledna. 

Budou letos Vánoce se sněhem?

Vzhledem ke globální změně klimatu se příliš počítat nedá se sněhovou nadílkou (jako již tradičně). Ale třeba nám Ježíšek nějakou tu vločku přinese.

Kdy jsou Vánoce

(foto: Shutterstock)

Kdy se slaví Silvestr 2021

Poslední den v roku 2021 a bujarý Silvestr připadá letos na pátek. To není státní svátek, takže před samotnou oslavou budete muset dopoledne ještě do práce. Státní svátek je pak až na Nový rok 1. ledna 2022 v sobotu, to již doma v naprosté většině případů zůstanete.

Jak budou zavřené obchody

Jak samotné vánoční svátky, tak i Nový rok patří mezi dny, kdy dle zákona musí zavřít obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Obchody tedy budou mít zavřeno:

  • 24. prosince - od 12:00,
  • 25. prosince - celý den,
  • 26. prosince - celý den,
  • 1. ledna - celý den.
 

Jak se slaví Vánoce na Slovensku

Slovenské vánoční svátky jsou stejné jako v České republice, ale naši východní sousedé slaví navíc i den tří králů.

Jak jsou na Slovensku zavřené obchody? Slovenský zákon o maloobchodním prodeji je přísnější než ten český a slovenské obchody musí plně zavřít během všech státních svátků, nejen během těch vybraných. Na Štědrý den tedy dopoledne Slováci nikde nenakoupí a během zbylých svátků vánočních také ne. Zavřeno mají i po celý Nový rok a i 6. ledna, tedy i na Tři krále.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 34 krát

Články ze sekce: Spotřebitel