Akcie v USA oslabily, burzu ovládly obavy z dopadu obchodní války

23.05.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 23. května (ČTK) - Akcie na americké burze dnes oslabily. Investory ovládly obavy, že eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou zbrzdí růst globální ekonomiky a zbavovali se především akcií technologických, průmyslových a energetických firem. Zájem přesunuli na bezpečnější aktiva jako státní dluhopisy. Hlavní indexy ztrácely kolem dvou procent, během dne nicméně část propadu vyrovnaly.

Dow Jonesův index klesl o 1,11 procenta a obchodní den uzavřel na hodnotě 25.490,47 bodu. Širší index Standard & Poor\'s 500 odepsal 1,19 procenta na 2822,24 bodu, index Nasdaq Composite klesl o 1,58 procenta na 7628,28 bodu.

Obavy investorů posílil Peking prohlášením, že Washington musí napravit své \"špatné kroky\", aby obchodní jednání mohla pokračovat. Americká vláda minulý týden zařadila firmu Huawei na černou listinu.

Ze sektorů, na které má obchodní napětí USA a Číny největší dopad, byl dnes nejvíce postižen technologický v čele se společnostmi Microsoft a Apple. Oborový index před závěrem ztrácel asi dvě procenta a stejný pokles zaznamenaly průmyslové společnosti. Propad cen ropy o více než pět procent se promítl do oslabení akcií energetických firem o víc než tři procenta procenta.

Vzhledem k prohloubení obchodního napětí mezi USA a Čínou akcie na americké burze v květnu podléhají prodejnímu tlaku a index S&P 500 zřejmě vykáže nejhorší měsíční pokles od výprodeje v loňském prosinci.

Z ekonomické a politické nejistoty ve světě těží na devizové burze bezpečné měny. Dolar vůči koši měn sice vystoupil na nejvyšší úroveň za dva roky, později ale o zisky přišel. Slabá data z americké ekonomiky a hrozba důsledků obchodní války totiž vzbuzují v investorech přesvědčení, že centrální banka USA letos sníží úrokové sazby.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:30 SELČ ztrácel 0,17 procenta na 97,877 bodu. Na jen dolar odepisoval 0,7 procenta na 109,59 JPY a na švýcarský frank 0,63 procenta na 1,0033 CHF. Euro na dolar přidávalo 0,26 procenta na 1,1179 USD.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.