Cena zlata zaznamenala 14měsíční maximum kvůli Blízkému východu

14.06.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 14. června (ČTK) - Cena zlata se během dnešního obchodování vyšplhala na 14měsíční maximum, když překročila 1358 dolarů za troyskou unci. Vzhůru ji tlačí napětí na Blízkém východě a obavy o vývoj ekonomiky ve Spojených státech a Číně. Zlato, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty, se prodávalo až za 1358,04 dolaru za unci, což bylo nejvíce od loňského dubna. Později však o své zisky přišlo a jeho cena se pohybovala kolem 1340 dolarů.

Napětí na Blízkém východě vzrostlo poté, co se dva ropné tankery plující v blízkosti strategicky významného Hormuzského průlivu ve čtvrtek staly terčem útoku. Spojené státy z incidentu obvinily Írán, který to ale odmítá.

Nepříznivé údaje o ekonomice USA v poslední době podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla přikročit ke snížení úrokových sazeb. To by zmírnilo nevýhodu zlata proti investicím, které přinášejí úroky či dividendy. Obavy o ekonomiku USA dnes nicméně polevily po příznivých údajích o vývoji maloobchodních tržeb.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.