Demolice starého domu není jen tak a musíte si před ní vyřídit řadu dokladů, bez nichž nemůžete začít dům bourat.
- Ohlášení demolice či stavební povolení na demolici?
- Je starý dům zakreslen v katastru nemovitostí?
- Žádost o demolici
- Sousedé
- Přeložka elektřiny
- Demolice - kam s ním?
- Co po demolici?
„Jste vhodný na demolice? Jste jako hrom do police?"
Zdroj: Shutterstock
Ohlášení demolice či stavební povolení na demolici?
Nejdříve si ujasněte, zdali potřebujete pouze ohlášení demolice, nebo bude nutné mít k demolici stavební povolení. Obecně platí, že to, co jste stavěli bez ohlášení či povolení, tak můžete i zbourat bez povolení či ohlášení.
Ovšem na bourání domů, garáží a dalších objektů bude nutno stavební povolení. A k tomu musíte vyplnit žádost o demolici a doložit dokumentaci (povolení od sousedů, plány bourané stavby, pasport). U větších staveb je nutno doložit i projekt demolice. Pokud je vyžadováno stavební povolení, tak bourání musí provést specializovaná firma, která vám vystaví potvrzení (při bourání svépomocí prohlášení stavbyvedoucího a doklad o jeho kvalifikaci).
Co můžete zbourat bez ohlášení či stavebního povolení
Kůlnu na nářadí, nízký plot, nadzemní bazén, kurník, holubník, voliéry a další můžete zbourat bez povolení. Opět i zde platí pravidlo o tom, co jste stavěli bez ohlášení či povolení, tak můžete i zbourat bez povolení či ohlášení. Nicméně nejedná se o velké stavby typu domu, či garáže.
Je starý dům zakreslen v katastru nemovitostí?
Jestliže dům, který chcete zbourat, není zakreslen a nemá plány, tak jej musíte před samotnou žádostí o demolici nechat zaměřit, zakreslit a vypracovat zjednodušenou dokumentaci stavby. Musíte tedy stavbu zlegalizovat a nechat si vystavit pasport stavby (ale může se jednat například i o pasport studny a dalších objektů).
Cena se většinou pohybuje na základě rozlohy stávajícího domu, počítejte s náklady kolem 5 000 Kč, ale mohou být i vyšší.
Jestliže je ve starém domě škodlivý či nebezpečný materiál (azbest apod.), tak jeho likvidaci musíte ohlásit a následně postupovat dle legislativy.
Například zmíněný azbest musí vždy likvidovat certifikovaná společnost. Jiná forma odstranění je ilegální a hrozí vám za ni pokuta.
Žádost o demolici
Žádost o demolici (Žádost o povolení odstranění stavby) je úřední dokument, který budete posílat stavebnímu úřadu, který následně schválí či zamítne bourání objektu.
Jestliže je ohlášení úplné a nejsou v něm závažné chyby a jsou splněny veškeré podmínky pro udělení souhlasu, tak stavební úřad vydá souhlas s odstraněním stavby obvykle do 30 dnů od dne podání ohlášení (žádosti).
Tato lhůta je ovšem pořádková a musí se vyčkat do té doby, než žadatel (tedy vy) obdrží písemný souhlas.
Tento souhlas nabývá právní účinnost dnem doručení a vy můžete stavbu začít odstraňovat.
Proti tomuto souhlasu se nedá odvolat, někdo ovšem může podat podnět k přezkumnému řízení, které lze zahájit do 1 roku ode dne, kdy souhlas nabyl právních účinků.
Dále potřebujete projekt bouracích prací (vyhotoví projektant, investice zhruba 6 000 Kč dle zastavěné plochy domu) a doklad o vlastnictví nemovitosti (výpis z katastru nemovitostí).
Pozor, při neplnění požadovaných povinností, které vám ukládá stavební zákon, vám může být udělena pokuta až do výše 200 000 Kč.
Sousedé
Pro bourání potřebujete přiložit k žádosti o demolici souhlas sousedů, tak všechny sousedy obejděte. Pokud váš pozemek sousedí s obecním, tak souhlasit s demolicí musí rovněž rada obce.
Problém může nastat v tom, že staré domy se často lepily na sebe, a vy tak budete muset vaši zeď sdílenou se sousedem zanechat. Tak s tím dopředu počítejte a při demolici buďte opatrní na danou zeď.
Přeložka elektřiny
O přeložení elektrického vedení musíte žádat dodavatele elektřiny pomocí Žádosti o přeložku, ve které uvedete vaše kontaktní údaje a důvody k přeložení (v tomto případě demolice domu a stavba nového).
K žádosti je nutno doložit ještě
- snímek pozemkové mapy s vyznačením dotčené nemovitosti, se zakreslením stávajícího stavu zařízení distribuční soustavy a se zřetelně označenými úseky, které požadujete přeložit.
Tento snímek můžete vyříznout ze stránek katastru nemovitostí a samotné elektrické vedení na domě ještě doložit fotodokumentací s označením vedení.
Tip: Jak najít vaši nemovitost v katastru nemovitostí snadno a rychle?
Pokud máte již projektovou dokumentaci k novému domu, tak ji rovněž můžete přiložit.
Následně vás kontaktuje dodavatel elektřiny a vy se domluvíte na postupu přeložení.
Přeložka elektřiny je velmi nákladná věc, distributor si může naúčtovat na sto až sto padesát tisíc korun.
Čtěte také:
Velká stavební revoluce. Na povolení by se mělo čekat maximálně rok
Kdo psal novelu stavebního zákona?
Kdy nepotřebujete stavební povolení?
Demolice - kam s ním?
Stavební úřad vám schválil demolici domu a nyní k samotné demolici.
Před samotným bouráním musíte mít odpojenou vodu, elektřinu, plyn i kanalizaci a mít odevzdaný elektroměr či plynoměr. Přípojky vody, plynu či kanalizace musí být při demolici i následné nové výstavbě chráněny.
Dopředu si rovněž zajistěte, kam a jak budete jednotlivé typy odpadu odvážet. Tedy pokud vám demolici neprovádí firma, která tyto služby zajišťuje. Nicméně bourání svépomocí je poměrně nenáročné a můžete tímto způsobem ušetřit náklady. Ale dbejte o své zdraví a demolujte s rozvahou a s ochrannými pomůckami.
Řada materiálů se dá recyklovat či jinak využít (cihly, trámy), tak se podívejte, v jakém jsou různé typy materiálů stavu, a znovu je využijte.
Pokud narazíte na nebezpečný odpad, tak jej musí odvést specializovaná firma.
Doklady po demolici?
Po demolici zbývají ještě další dva kroky a to nahlášení úspěšně provedené demolice stavebnímu úřadu.
A poslední krok je odstranění nemovitosti z katastru nemovitostí – stavební úřad předá potvrzení o odstranění, které je třeba zanést na příslušný katastrální úřad.
Na konec jen upozorníme na to, abyste měli uschována potvrzení o tom, kam byl uložen váš odpadní materiál a další povolení a potvrzení.
Náklady na demolici jsou různé a většinou se pohybují kolem 150 až 300 tisíc korun. Záleží na mnoha faktorech (jakým způsobem bouráte, materiál, přeložka atp.).