Smartwings doručil úřadu dokumenty k letu s porouchaným motorem

05.09.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. září (ČTK) - Společnost Smartwings dnes doručila Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) veškeré požadované dokumenty k letu ze závěru srpna, který letadlo absolvovalo jen s jedním funkčním motorem. Podle interního vyšetřování dopravce nešlo o systémovou chybu. ČTK to dnes sdělila mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Letecký úřad let prověřuje, podle jeho dřívějších vyjádření byl postup posádky při letu nestandardní.

Letoun společnosti Smartwings letěl 22. srpna z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

ÚCL následně zahájil šetření letu a vyžádal si od dopravce vysvětlení chování posádky a záznamy o letu. Poslední z nich společnost dodala dnes. \"Smartwings při šetření události od začátku úzce spolupracuje s Úřadem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a Úřadem pro civilní letectví. Interní setření potvrdilo, že se nejednalo o systémovou chybu,\" uvedla firma. Že společnost spolupracuje, potvrdil ČTK i mluvčí ÚCL Vítězslav Hezký, výsledky šetření ovšem nechtěl předjímat.

Úřad v minulých týdnech uvedl, že v případech, kdy se letadlu porouchá jeden z motorů, je obvyklým řešením nouzové přistání na nejbližším letišti. Jde především o preventivní postup pro případ, kdyby přestal fungovat i druhý motor. Dopravce krátce po události bezpečnostní pochybení odmítl s tím, že posádka postupovala v souladu s bezpečnostními i provozními předpisy.

V případě zjištěného pochybení může úřad zahájit se společností například správní řízení, v krajním případě i podat trestní oznámení. Příčinu výpadku jednoho z motorů řeší Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Smartwings letos v létě čelí situaci s odstavenými Boeingy 737 MAX 8. Ty byly na jaře celosvětově odstaveny po dvou nehodách, při nichž zahynulo více než 300 lidí. Smartwings tehdy vlastnil sedm těchto strojů, dalších devět měl převzít právě v létě. Americký výrobce v současnosti připravuje aktualizaci problémového softwaru, termín jeho zavedení je však nejasný.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK