NKÚ: V podpoře zaměstnanosti mladých nemělo MPSV měřitelné cíle

30.09.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 30. září (ČTK) - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nenastavilo v projektu podpory zaměstnanosti mladých z peněz Evropské unie měřitelné cíle a nezohledňovalo výrazně nízkou nezaměstnanost mladých lidí. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která se zaměřila na poskytování a čerpání podpory z EU na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí v letech 2014 až 2018. MPSV na tuto podporu rozdělilo z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 (OPZ) přes 1,3 miliardy korun a zapojilo se do něj přes 10.000 mladých lidí. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.

\"NKÚ odhalil řadu nedostatků, a to jak v nastavení systému, tak především při čerpání peněz,\" sdělila dnes ČTK mluvčí úřadu Jana Gabrielová. Dodala, že u žádného z projektů také nejde říci, jestli byl efektivní, protože Úřad práce ČR nesleduje jejich dopady na nezaměstnanost této skupiny.

Podpora z OPZ měla pomoci zvýšit zaměstnanost osob ve věku 15 až 29 let. Od roku 2013 jejich nezaměstnanost klesala až na 6,7 procenta v roce 2018. Dlouhodobě je tak výrazně pod průměrem EU. Kontrolní úřad ministerstvu vytýká, že podporu mladým poskytovalo stále ve stejné výši jako v době, kdy program vznikl a kdy doznívala ekonomická krize. \"V roce 2017 pak MPSV podporu pro tuto skupinu dokonce zvýšilo o 339 milionů korun, i když externí hodnocení programu poukázalo na to, že osoby do 25 let už nejsou na trhu práce ohroženy,\" uvedli kontroloři. Podle nich ministerstvo reagovalo na změny na trhu práce i na doporučení až letos během kontroly NKÚ.

NKÚ prověřil tři projekty, které získaly podporu přes 469 milionů Kč. Tyto projekty provádí Úřad práce ČR a Ústecký kraj. Podle kontrolorů ani u jednoho projektu nelze určit, jestli byl efektivní a pomohl zvýšit zaměstnanost mladých lidí. \"Úřad práce ČR totiž nesleduje, jak se účastníci uplatní na trhu práce, když projekt skončí,\" upozornil NKÚ.

V rámci projektů OPZ měl Úřad práce ČR s účastníky také intenzivněji pracovat. Kontroloři ale zjistili, že s nimi pracoval úplně stejně jako v rámci svých standardních služeb. Neexistuje také další průběžná podpora, která by na projekty navázala a která by zajistila, že se po skončení projektu účastníci nevrátí do evidence nezaměstnaných. U některých účastníků projektů kontroloři zjistili, že vůbec podporu nepotřebovali a práci nebo stáž si sehnali sami. V jednom z projektů, který měl sloužit především pro mladé neregistrované na úřadu práce, převažovali naopak ti, kteří už v evidenci byli.

Dále kontroloři zjistili, že někteří účastníci získali podporu ze dvou projektů najednou a Úřad práce ČR také nezakázal to, aby mladí lidé pracovali na dotovaném místě a zároveň byli zaměstnaní někde jinde. \"Jeho kontroly zaměřené na zaměstnavatele, kteří poskytují dotovaná místa účastníkům projektu, byly spíše formální. Kromě toho úřad zařazoval účastníky projektu na nevhodná místa,\" podotkl NKÚ. Například účastník projektu, který měl vysokoškolské právnické vzdělání a měl v tomto oboru i praxi, dostal dotované pracovní místo v soukromé stomatologické ordinaci.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK