Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent

18.10.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bratislava 18. října (zpravodaj ČTK) - Nezaměstnanost na Slovensku v září mírně stoupla a dostala se nad hranici pěti procent. Dosáhla 5,04 procenta oproti 4,97 procenta v srpnu. Oznámilo to dnes Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce. Česko má oproti Slovensku dlouhodobě nižší míru nezaměstnanosti, v srpnu stagnovala na 2,7 procenta.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v září na pětimilionovém Slovensku činil 138.893 osob. Oproti srpnu vzrostl o 1887 lidí, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku naopak klesl o více než 8900 nezaměstnaných.

Slovenské úřady práce na konci září evidovaly přes 97.500 volných pracovních míst, tedy více než v srpnu.

Slovenské ministerstvo financí i centrální banka dříve výrazněji zhoršily výhled růstu domácí ekonomiky na tento i příští rok. Podle centrální banky by nezaměstnanost v zemi měla v příštích letech mírně stoupat.

Nejnižší míru nezaměstnanosti od vzniku státu v roce 1993, a to 4,88 procenta, zaznamenalo Slovensko letos v květnu.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.