Zeman podepsal vynětí velkoobchodu ze zákazu prodejů o svátcích

23.10.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 23. října (ČTK) - Velkoobchod bude smět mít otevřeno i o těch svátcích, kdy prodej v maloobchodě zakazuje zákon. Poslaneckou novelu zákona o prodejní době, která velkoobchod vyjímá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Jde o novelu, v níž Senát navrhoval celý zákon zrušit, Sněmovna na to ale nepřistoupila.

Účinnost vynětí velkoobchodu má nastat 15. dnem po vyhlášení novely zákona ve sbírce. Prvním dnem s omezením prodejů, který se velkoobchodu nebude týkat, by tak měl být letošní 24. prosinec, kdy zákon nařizuje zavřít větší obchody od 12:00. Zavřené musí zůstat i 25. a 26. prosince.

Předkladatelé z řad poslanců ANO a ODS argumentují hlavně tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které mohou mít o stanovených svátcích otevřeno. Poukazují například na stravovací provozy, které každodenně potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny. Vládní nařízení definuje velkoobchod jako činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti.

Nynější platná zákonná regulace prodejní doby se týká obchodů s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Maďarský parlament v roce 2016 obdobný zákon zrušil zhruba po roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.