Ceny ropy rostou vlivem poklesu amerických rezerv této suroviny

23.10.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn/New York 22. října (ČTK) - Ceny ropy dnes na trhu rostou o více než jedno procento. Reagují tak na pokles amerických rezerv této suroviny a na další možné snížení těžby skupinou OPEC+, napsala agentura Reuters.

Kolem 18:50 SELČ severomořská ropa Brent rostla o 1,3 procenta a pohybovala se kolem 60,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,6 procenta a její cena činila 55,34 dolaru za barel.

Americké ropné rezervy podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) klesly minulý týden o 1,7 milionu barelů. Analytici přitom očekávali, že rezerva se zvýší o 2,2 milionu barelů. Pokles podle Gena McGilliana z výzkumné společnosti Tradition Energy vyvolaly dočasné faktory.

K růstu ceny ropy přispěla i skutečnost, že organizace OPEC+ zvažuje další snížení těžby, napsala agentura Reuters. Uskupení světových těžařů se má znovu sejít 5. a 6. prosince.

Skupina OPEC+ se loni dohodla, že sníží v letošním roce těžbu o 1,2 milionu barelů denně. Z toho těžba v rámci OPEC má klesnout o 800.000 barelů denně. Tento údaj se ale vztahuje pouze na 11 členů kartelu, kteří musejí dohodu plnit. Výjimku z plnění dohody mají Írán, Libye a Venezuela. Platnost dohody byla nedávno prodloužena do března 2020.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent prosinec 60,50 59,7 New York - NYMEX WTI prosinec 55,34 54,48

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.