Index S&P 500 uzavřel po snížení sazeb opět na rekordu

30.10.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 30. října (ČTK) - Akcie ve Spojených státech uzavřely dnešní obchodování se zisky, nový rekord vykázal již podruhé za tři dny širší index S&P 500. Akciové indexy reagovaly na oznámení americké centrální banky (Fed) o snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Pozitivním signálem pro akcie byla také zpráva, že růst amerického hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletím zpomalil méně, než čekali analytici. Na devizovém trhu zprvu zpevňoval dolar, později zisky ale smazal.

Dow Jonesův index stoupl o 0,43 procenta a den uzavřel na hodnotě 27.186,69 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 0,33 procenta na rekordních 3046,77 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zahrnuto mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, si připsal 0,33 procenta na 8303,98 bodu.

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání už potřetí v letošním roce snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Naznačila nicméně, že k dalšímu snížení úroků se už letos nechystá.

Růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí podle údajů amerického ministerstva obchodu zpomalil na 1,9 procenta ze dvou procent v předchozím kvartálu. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej odhadovali pouze na 1,6 procenta.

Před dnešním zveřejněním čtvrtletních hospodářských výsledků oslabily akcie společností Facebook a Apple. Zisk 11,69 procenta si naopak připsal největší americký průmyslový konglomerát General Electric (GE), když překonal čtvrtletní odhad zisku. Zisk 13,78 procenta vykázaly i akcie výrobce hraček Mattel - firma zveřejnila překvapivý skok čtvrtletních příjmů.

Na devizovém trhu dnes oslabil dolar poté, co Fed naznačil, že se k dalšímu snížení úroků už letos nechystá. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:00 SEČ ztrácel 0,2 procenta na 97,52 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu zpevňovalo o 0,3 procenta na 1,1150 USD, stejných 0,3 procenta k dobru měla k dolaru i britská libra, když se prodávala za 1,2905 USD. Na japonský jen dolar ztrácel 0,1 procenta na 108,75 JPY.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.