Daňový balíček se bude schvalovat ve středu, prosadila koalice

01.11.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 1. listopadu (ČTK) - Sněmovna se dnes ani na čtvrtý pokus nedostala k hlasování o vládním návrhu, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků i zdanění hazardu. Koalice v reakci na dlouhou debatu vyplněnou kritickými projevy opozičních poslanců prosadila, že Sněmovna bude hlasovat příští středu. Opozici se to nelíbí, chce to napadnout u Ústavního soudu. Koalice opozici obviňuje z obstrukcí.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek dopoledne využil usnesení Sněmovny z roku 1999, které umožňuje, aby poslanci o pozměňovacích návrzích i o zákonu jako takovém hlasovali ve stanoveném termínu. V minulém volebním období tehdejší vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ustanovení použila ke schválení zákona o elektronické evidenci tržeb, Ústavní soud to tehdy neshledal jako důvod ke zrušení zákona.

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček považuje usnesení o pevném zařazení hlasování za legitimní, protože podle něj umožní sněmovní většině rozhodnout o dostatečně prodiskutovaném materiálu. Naproti tomu podle předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska byl porušen jednací řád Sněmovny. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je návrh ANO na hlasování o zákonu před ukončením rozpravy v rozporu s právy poslanců na to, aby se k předloze vyjádřili.

Předseda klubu ČSSD Jan Chvojka se odpoledne neúspěšně pokoušel prosadit, aby debata o daňovém balíčku pokračovala v úterý. Tento návrh vetovaly kluby ODS a Pirátů.

Vláda předložila poslancům daňový balíček letos 13. června 2019, první čtení skončilo 10. července, druhé čtení pak 25. září. Třetí čtení začalo v pátek 18. října, kdy především opoziční poslanci předložili mnoho návrhů na změnu programu. K debatě o balíčku se poslanci dostali až po 13. hodině, Sněmovna ukončila jednání ve 14:00. Vládní strany pak vyvolaly mimořádnou schůzi, na níž se má balíček schvalovat spolu s vládním návrhem na zvýšení rodičovského příspěvku.

K řečnickému pultu se dnes postavil Kalousek. Rozsáhle citoval z evropské směrnice Solvency II, která stanovuje požadavky na kapitálovou přiměřenost pojišťoven. Kalousek v jeden okamžik poznamenal, že zatímco hovoří, vystřídali se v řízení schůze už čtyři předsedající. Do rozpravy se po poledni hlásily dvě desítky poslanců.

Právě nový způsob daňové uznatelnosti technických rezerv pojišťoven patří mezi nejvíce kritizované části daňového balíčku. Nově mají být daňově uznatelné pouze do výše směrnice Solvency II. Nelíbí se to například České asociaci pojišťoven, která již dříve poslance vyzvala, aby tuto změnu odmítli. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) argumentuje tím, že se snaží odstranit výjimku, kterou jiný sektor podnikání nemá.

Poslanci budou v závěrečném hlasování rozhodovat o pozměňovacích návrzích, které tuto část z balíčku vypouštějí, případně zužují nová pravidla pouze na neživotní pojištění. Celkem se k balíčku sešlo pět desítek návrhů včetně návrhu na zamítnutí.

Vládní daňový balíček především zvyšuje spotřební daně u lihu a tabákových výrobků. Vláda argumentuje tím, že vyšší ceny alkoholu a cigaret povedou k omezení spotřeby a doporučují to i mezinárodní organizace. To má ochránit občany před dopady užívání alkoholu a cigaret. Vína ani piva se návrh netýká. Podle opozice jde jen o vyšší přísun peněz do rozpočtu.

Balíček také zvyšuje poplatek za vklad do katastru nemovitostí z nynějších 1000 korun na 2000 korun. Ruší daňové osvobození plynu určeného pro vytápění v domovních kotelnách. Osvobození od energetické daně u plynu přímo pro domácnosti má zůstat zachováno.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.