Prodej rumunských a polských aktiv chce ČEZ dokončit v roce 2021

12.11.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. listopadu (ČTK) - Prodej rumunských a polských aktiv chce energetická společnost ČEZ dokončit během roku 2021. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl finanční ředitel firmy Martin Novák. O rumunské zdroje má podle něj společnost více než 30 zájemců, první fáze prodeje bude ukončená podáním nezávazných nabídek ze strany prověřených zájemců letos v prosinci. V Polsku budou zájemci o aktiva oslovení do konce prvního pololetí příští roku, uvedl.

V případě rumunských aktiv bude podle Nováka následovat podání závazných nabídek ve druhém čtvrtletí příštího roku a uzavření smlouvy s vítězem soutěže. Samotný prodej by se měl uskutečnit v prvním pololetí roku 2021. \"Umožňujeme zájemcům podat nabídku jak na celek, tak na jednotlivá aktiva, pokud by měli zájem jen o něco a ten zbytek jim nepasoval do jejich portfolia. My pak uvidíme, jaká kombinace nabídek pro nás bude nejvýhodnější,\" řekl Novák.

ČEZ podle dřívějších informací zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a část obchodu (tradingu). Firma do možného prodeje zařadila společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania.

Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou letos v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ rozvíjet doma i v zahraničí. V Polsku se podle Nováka má prodej týkat především uhelných elektráren Elcho a Skawina. Dokončen by měl být do konce roku 2021, dodal.

Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.

V posledních týdnech se opět zkomplikoval odchod ČEZ z Bulharska. Tamní antimonopolní úřad zablokoval plánovaný prodej bulharských aktiv ČEZ, o která měla zájem bulharská společnost Eurohold. Smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by podle úřadu vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK