Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW

12.11.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Frankfurt 12. listopadu (ČTK) - Německá prokuratura obvinila čtyři současné a bývalé vysoké představitele automobilky Volkswagen z porušení důvěry v souvislosti s nepřiměřeně vysokými odměnami pro členy odborů. Manažeři zodpovědní za personální záležitosti u značky VW podle obvinění nepřiměřeně zvýšili členům vlivné závodní rady mzdy a odměny v letech 2011 až 2016 a způsobili firmě škodu 5,05 milionu eur (128,8 milionu Kč). Vyplývá to z prohlášení státního zastupitelství v Braunschweigu.

Jména obviněných prokuratura podle tiskových agentur nezveřejnila. Pouze uvedla, že jsou mezi nimi dva bývalí členové představenstva a jeden současný a jeden bývalý vyšší manažer.

Výplata vysokých odměn pro pět členů závodní rady byla podle státního zastupitelství pro firmu nevýhodná. V Německu je plýtvání firemními prostředky právně považováno za zneužití důvěry. Nadměrná odměna také může nepřiměřeně zvýšit provozní náklady, takže firma pak platí nízkou daň.

Samostatně je v současnosti vyšetřován také šéf odborů Bernd Osterloh, a to kvůli podezření z napomáhání k porušení důvěry, uvedla agentura DPA. Osterloh jako šéf zástupců zaměstnanců patří k nejmocnějším členům největšího evropského automobilového koncernu. Je také členem dozorčí rady a může vetovat významné změny. Ve funkci je od roku 2005.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.