Zonky má za sebou nejúspěšnější rok. Letos se jako Benxy chystá na expanzi do Evropy

15.01.2020 | , Zonky
Tiskové zprávy


Rok 2019 byl pro Zonky nejúspěšnějším v jeho více než čtyřletém fungování - společnost loni uzavřela 46 % všech úvěrů ze své celkové produkce. Objem půjčených peněz na Zonky navíc dosáhl v roce 2019 více než 10 miliard a ve srovnání s rokem 2018 vzrostl o 40 procent.

Zonky rostlo v roce 2019 také v dalších ukazatelích. Celkový počet klientů byl na konci loňského roku 88,5 tisíce. V meziročním srovnání je to nárůst o 57 %. Výrazně také přibylo lidí, kteří na Zonky investují. Jejich počet se meziročně navýšil o 40 % na 34 105, objem investic překonal 3,5 miliardy korun. Zonky letos na své úspěchy naváže v zahraničí - společnost pod názvem Benxy expanduje do Evropy. První úvěr poskytne ve Španělsku.

„Rok 2019 byl pro Zonky dalším rekordním rokem. Rostli jsme ve všech klíčových ukazatelích. V počtu i objemu úvěrů jsme dosáhli lepších čísel než některé banky. Navýšili jsme náš podíl na trhu nezajištěných spotřebitelských úvěrů na téměř 5 %, do dvou let chceme být na 10 %,” komentuje výsledky generální ředitel Zonky Pavel Novák, který zároveň povede i postupnou expanzi společnosti pod názvem Benxy do evropských zemí.

První na řadě je Španělsko. Ambice jsou stejné jako v Česku, tedy 10% podíl na trhu. „Vzhledem k velikosti trhu to bude v absolutních číslech přibližně pětkrát víc. Ve Španělsku vidíme velký potenciál, tamní banky zanedbávají klienty v online prostředí. Testovali jsme desítky lidí, jak pochodí při žádosti o online úvěr. Nikomu se to nepovedlo, všichni nakonec museli na pobočku,” dodává Novák.

Zonky letos plánuje i několik novinek pro české klienty. Jednou z nich bude fond kvalifikovaných investorů pro ty zákazníky, kteří budou chtít investovat přes milion korun. Společnost tak vychází vstříc poptávce větších investorů. Na tu Zonky reagovalo už letos, když spustilo program Rentiér - automatickou investiční platformu s průměrným ročním zhodnocením 4,4 %. Za dva měsíce fungování lidé do Rentiéra vložili bezmála 90 milionů korun. Na straně úvěrů chce společnost postupně zvyšovat svůj podíl na trhu. Prioritou pro ni zůstává rychlost poskytnutí půjčky a její cena. Díky svému kompletně online procesu totiž dokáže Zonky u úvěrů nabízet o procento nižší úrok než je průměrná úroková sazba na trhu.

ZÁKLADNÍ ČÍSLA O ZONKY / 2019

Celkový počet úvěrů na Zonky

69 361

Celkový objem půjčených peněz na Zonky

10 087 927 000 Kč

Meziroční nárůst objemu úvěrů (2019/2018)

39,4 %

Průměrná půjčená částka na Zonky

145 504 Kč

Průměrná úroková sazba Zonky (k listopadu 2019)

6,61 %

Průměrná úroková sazba trh (k listopadu 2019)

8,34 %

Celkový počet investorů

34 105

Celkem proinvestováno investory

3 530 413 600 Kč

Celkový počet klientů s půjčkou

54 472

Celkový počet klientů  

88 577

Zdroj: Zonky a ČNB, data jsou platná ke dni 31. 12. 2019 (s výjimkou úrokových sazeb)

Zonky je mezinárodní finančně-technologická společnost, za kterou stojí nejvýznamnější česká investiční skupina PPF. Zonky už poskytlo lidem půjčky v hodnotě přes 10 miliard korun a zároveň spravuje portfolio desetitisícům investorů. Dnes tak Zonky plně konkuruje bankovním společnostem na trhu se spotřebitelskými úvěry. Úspěch Zonky je od začátku založen na férovém přístupu a využití nejnovějších technologií, díky kterým je Zonky atraktivní prozákaznickou firmou s rychlými a jednoduchými procesy pro vyřízení půjčky. Mnohé bankovní instituce se fungováním Zonky inspirují, společnost se tak podílí na kultivaci českého finančního trhu. Tento úspěch a zákaznická spokojenost patří mezi výrazné podněty pro expanzi na zahraniční trhy, kde působí pod značkou Benxy. Cílem mezinárodní expanze je na tento úspěch navázat i na dalších trzích Evropské unie. V roce 2019 získalo Zonky ocenění Nejdůvěryhodnější značka v oblasti dodavatelů mimobankovních půjček. V témže roce Zonky znovu obsadilo druhé místo v indexu odpovědného úvěrování, který vydává nezisková organizace Člověk v tísni.

Autor článku

Redakce

Redakce  

Články ze sekce: Tiskové zprávy