Nižší DPH u ubytování, vstupenek a jízdného?

02.06.2020 | , Finance.cz
DANĚ


Bude zavedeno nižší DPH u ubytování, vstupenek a jízdného? Od kdy se má sazba u těchto produktů snížit? Kdy o tom bude rozhodnuto?

Vláda schválila snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní a sportovní akce, na sportoviště či vstupného do saun.

Pomůže nižší DPH českým hoteliérům a pořadatelům kulturních a společenských událostí?

Nižší DPH u ubytovacích služeb, vstupné atp.

Zdroj: Shutterstock

U čeho se sníží daň z přidané hodnoty?

Vláda se chystá snížit daň z přidané hodnoty z 15 na 10 % u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní události, sportovní akce, sportoviště, dále vstupného do saun a jízdného na vleky.

Již od 1. května se snížilo DPH na 10 % u stočného, točeného piva, e-knih, map a omalovánek, ale i za kadeřnické a krejčovského služby.

Mluvilo se také o úplném osvobození knih od DPH, ale nakonec budou knihy i nadále podléhat DPH ve výši 10 %.

Snížení silniční daně pro nákladní auta

Novela zákona rovněž počítá se snížením daně silniční, a to o 25 % pro nákladní auta nad 3,5 tuny.

Tip:  Přehled sazeb silniční daně

Jestliže daňový balíček má schválit parlament a prezident a snížení silniční daně by mělo platit zpětně od začátku roku 2020.

„Pokud poplatníci daně nevyužili tzv. generálního pardonu, kterým byla odložena povinnost platit zálohy na silniční dani, a zaplatili zálohu na dani silniční v původní výši, použije se rozdíl mezi jejich starou a novou výší k zaplacení zbývajících záloh v tomto roce. Nebudou tak znevýhodněni proti těm, kteří možnosti odložit placení záloh využili,“  dodala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k daňovému balíčku.

Tip: Kdy a jak podat daňové přiznání k silniční dani?

 

Proč se chystá snížení daně z přidané hodnoty?

Novela má pomoci postavit se na nohy hotelům, penzionům, sportovním klubům, divadlům, pořadatelům kulturních a společenských akcí a řadě dalších společností, které byly postiženy ochrannými opatřeními proti šíření nákazy koronaviru.

Snížení silniční daně u automobilů nad 3,5 tuny o čtvrtinu má naopak pomoci autodopravcům a přepravcům.

Nicméně DPH ročně přinese do státního rozpočtu kolem 290 miliard korun. Uvidíme, jak se do státního rozpočtu projeví pandemie koronaviru a snížení daní.

V jaké fázi legislativního procesu je nižší DPH a silniční daň?

Novelu o snížení DPH a silniční daně musí projednat poslanecká sněmovna, senát a musí jej posvětit ještě prezident Miloš Zeman.

Novela bude ovšem projednána ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze

Nicméně snižování daní má většinou podporu a koaliční partneři se již také shodli, takže se nějaké obstrukce neočekávají.

Novela nabude účinnosti po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 5 krát